přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareNebojte se funkcí v DAW - Solo a Mute

3.10.2017 | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - workshopy

Nebojte se funkcí v DAW - Solo a Mute


V minulých dílech jsme se věnovali nejdříve funkci Mute a specifickému nastavení preferencí, které souvisí právě s touto funkcí. Poté jsme se věnovali funkci Solo, která sice nemá v podstatě žádné preference, ale zato je při použití této funkce uplatňovaná určitá logika. Po stopách Audio jsme si posvítili na stopy Instrument. A dnes se podíváme na specialitu, kdy potřebujeme, aby nějaká stopa nebyla implicitně umlčena, i když jiná je Solo.

Defeat Solo

Dosud jsem se o tom nezmínil, ale tlačítko Solo (a to jak v MixConsole, tak v okně Project) jsou de facto dvě tlačítka v jednom - Solo a Defeat Solo. Jak bylo zmíněno v minulém dílu, jakmile aktivujeme Solo jedné stopy, ostatní (nesouvisející) stopy jsou umlčeny. Může ale nastat případ, kdy si přejeme, aby jedna konkrétní stopa nebyla v tomto případě umlčena. Tato stopa může obsahovat třeba vlastní metronom nebo nějaký jiný referenční nebo důležitý signál, který má vždy vztah ke všem stopám a chceme tento referenční signál slyšet vždy. Nebo chceme Defeat Solo aplikovat na výstupní kanál, kam vždy posíláme nějaký důležitý signál. Abychom tedy nemuseli vždy znovu a znovu aktivovat Solo takové důležité stopy, existuje zde právě funkce Defeat Solo (přemoci/zdolat/porazit Solo).

Defeat Solo zamezuje automatické aktivaci Mute při aktivaci Sola na jiném kanálu.


V MixConsole máme dva způsoby, jak Defeat Solo na stopě aktivovat. Jedním způsobem je na klávesnici počítače přidržení modifikátorů Alt + Ctrl a kliknutím na tlačítko Solo daného kanálu (pravda je taková, že stačí přidržet pouze modifikátor Alt, ale Ttooltip i manuál hovoří o kombinaci Alt + Ctrl, která také funguje). Druhá varianta je taková, že na tlačítko Solo najedeme myší, klikneme a necháme tlačítko myši stisknuté tak dlouho, dokud se namísto tlačítka S neobjeví oranžové D, které značí právě režim Defeat Solo. Pak tlačítko myši uvolníme.

V okně Project je pouze jediný způsob, jak Defeat Solo aktivovat. Je jím přidržení modifikátorů Alt + Ctrl (pozor, zde přidržení pouze samotného Alt nestačí; je tedy lepší se naučit univerzální variantu Alt + Ctrl, která funguje jak v okně MixConsole, tak v okně Project) a kliknout na tlačítko S dané stopy (ať již v seznamu stop a nebo v první paletce Inspectoru - Track Name). Namísto tlačítka S se rozsvítí oranžové D a stopa/kanál je v režimu Defeat Solo.

Po najetí myší na tlačítko Solo napovídá v okně MixConsole tooltip, jak aktivovat Defet Solo.


Vypnutí režimu Defeat Solo provedeme opět stisknutím modifikátorů Alt + Ctrl a kliknutím na (nyní již oranžové) tlačítko D. Pozor, v okně MixConsole je možné Defeat Solo vypnout i jednoduchým kliknutím na oranžové tlačítko D, toto ale nefunguje v okně Project.

Zdá se to být komplikované? Není to tak strašné. Samotná funkce Defeat Solo je přímočará, naprosto dává smysl a může být velmi užitečná. Jen je to trošku složitější se zapnutím/vypnutím Defeat Soloa, mezi okny Project a MixConsole je to prostě trochu nekonzistentní. Ve výsledku je tedy nejbezpečnější naučit se jednu univerzální cestu pro zapnutí/vypnutí Defeat Sola: Alt + Ctrl + klik.

Mimochodem, aktivací Defeat Sola se nikdy nespouštějí žádná implicitní Sola ani Mute jak vstupních, tak výstupních kanálů. Z tohoto pohledu je potřeba dívat se na Defeat Solo naprosto jinak než na klasické Solo (ono to také ve skutečnosti úplně něco jiného je).

Hromadně lze deaktivovat všechna Sola nebo Mute pomocí jednoho tlačítka v okně Project a nebo MixConsole.


Hromadné vypnutí Sola a Mute

Jestliže jsme se vrhli do světa Sola a Mute, začneme mít brzy potřebu vypnout všechna tlačítka Mute nebo všechna Solo najednou. Prostě nás přestane bavit klikat na všechna ta S a M po jednom, abychom je vypnuli. Naštěstí na to v Cubase existují funkce: Deactivate all Mute States (Deaktivovat všechna Mute) a Deactivate All Solo States (Deaktivovat všechna Sola), která jsou k nalezení v horní nástrojové liště jak okna Project, tak MixConsole. A samozřejmě lze těmto dvěma funkcím přiřadit vlastní klávesové zkratky v okně KeyCommands. Dané zkratky najdeme ve složce Edit.

Příště se podíváme na to, co se stane, když po aplikování funkce Solo změníme směrování signálu (routování), a také na nějaké praktické příklady.

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Nebojte-se-funkci-v-DAW-Solo-a-Mute~03~zari~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.