muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareNebojte se funkcí v DAW - Knihovna plná médií

25.7.2019 | Autor: Martin Jirsák | sekce: pro muzikanty - workshopy

Nebojte se funkcí v DAW - Knihovna plná médií


V minulém dílu jsme se věnovali tomu, jak nastavit náslech (zvukový odposlech) z MediaBay. Nyní se pojďme vrátit zpět do samotného okna MediaBay a podívejme se na další možnosti, jak filtrovat obrovskou databázi mediálních souborů.
Už jsme se určitým způsobům filtrování mediálního obsahu věnovali. Další z velmi často používaných způsobů filtrování je podle názvu souboru nebo alespoň jeho části. Postup je velmi jednoduchý: Klikneme do pole Search a začneme psát text, který vyhledáváme. Například pokud napíšeme drums, zobrazí se v seznamu výsledků pouze soubory, které ve svém názvu obsahují řetězec znaků drums. Je to naprosto jednoduché a předvídatelné (skoro...).
Proč jsem si nemohl odpustit tu závorku? Vyhledávací algoritmus je totiž trošičku složitější, než je jen obyčejné porovnávání názvů souborů, jejich celků nebo částí se zadaným řetězcem. Nikdy se mi ještě nestalo, že by nějaký soubor ve výsledcích chyběl. Ale někdy jen kroutím hlavou, jaké soubory danému vyhledávání vyhověly. Nicméně hned se na podrobnosti k vyhledávacímu algoritmu podíváme, takže výsledky vyhledávání pro vás napříště již nebudou takovým překvapením.

Nebojte se funkcí v DAW - Knihovna plná médií


Například pokud do vyhledávacího pole napíšeme řetězec drum, budou pochopitelně vyhledány soubory jako Drums 01, bass-drum, Drumloop, Snare Drum. Tedy vidíme, že MediaBay nerozlišuje malé avelké písmeno. Také najde řetězec, i když hned za zadaným řetězcem následují další znaky (Drums - S - nebo Drumloop). Najde i výsledky, ve kterých nějaký řetězec předchází hledanému řetězci, a to buď přímo spojený se zadaným, např. bass-drum, nebo s mezerou, např. Snare Drum. Ale kromě toho se zobrazí všechny výsledky, které spadají do atributu kategorie Drum & Percussion, což je jeden z výchozích atributů v Cubase a v základní zvukové knihovně Cubase. I když v samotném názvu souboru se řetězec drum vůbec neobjeví, stačí, že je v dané kategorii. A to stejné samozřejmě platí pro jakýkoliv jiný atribut, který bude obsahovat řetězec drum, a to třeba i v případě, že by se jednalo o atribut Plug-in Name a hodnota by byla Drumagog (což je mimochodem reálný plug-in pro nahrazení akustické stopy bicích - konkrétního jednoho bubnu - zvukovým samplem; úder do bubnu se tedy chová jen jako spouštěč daného zvukového vzorku). A právě toto způsobí, že se ve výsledcích vyhledávání zobrazí i soubory, které bychom tam na první pohled neočekávali. Zároveň si ale můžeme být jisti, že žádný soubor nebude ve výsledcích vyhledávání chybět. Třebaže se soubor nejmenuje drums, pokud je v dané kategorii, prostě se zobrazí.

Nebojte se funkcí v DAW - Knihovna plná médií


Mimochodem, pro vyhledávání lze aplikovat i logické operátory.
And (případně +): drums and bass - vyhledá soubory, které obsahují oba řetězce, tedy jak drums, tak bass.
Or (případně ,): drums or bass - vyhledá soubory, které obsahují alespoň jeden z řetězců, tedy buď alespoň drums nebo alespoň bass nebo obojí.
Not (případně -): not drums - vyhledá všechny soubory, které neobsahují řetězec drums. Tedy všechny soubory s řetězcem drums budou odfiltrovány pryč a my je ve výsledku vyhledávání neuvidíme.
Závorky: (Kik or Kick) and drums - vyhledá všechny soubory, které budou obsahovat buď řetězec Kik nebo Kick a k tomu ještě řetězec drums.
Uvozovky: “drums and bass” - vyhledá všechny soubory, které budou obsahovat přesně tento celý řetězec. Kdybychom zde napsali text bez uvozovek, MediaBay by vyhledával všechny soubory, kde se vyskytuje řetězec drums a také všechny soubory, kde se vyskytuje řetězec bass.
Příště se podíváme na logické vyhledávání v MediaBay.

Nebojte se funkcí v DAW - Knihovna plná médií


Nebojte se funkcí v DAW - Knihovna plná médií
Psáno pro: časopis Muzikus 2019/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Nebojte-se-funkci-v-DAW-Knihovna-plna-medii~25~cervenec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.