přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytarové inspirace - Melodická moll

9.9.2017 | Autor: Tomislav Zvardon | sekce: pro muzikanty - workshopy

Kytarové inspirace - Melodická moll


Hola, kolegové a kolegyně. Pro tento i několik následující dílů jsem vybral pro inspiraci téma, které by mohlo rozšířit nejen váš improvizační slovník, ale využit byste mohli tuhle, řekněme látku, také ke skladbě či aranžování svých partů.

Řeč bude o využívání tzv. melodické moll stupnice. Určitě jste o ní už slyšeli, někteří z vás ji určitě hojně využívají. Pokusím se tedy aspoň ve stručnosti tohle téma otevřít a inspirovat vás k dalšímu hledání či objevování. Tak pojďme tedy na to.

Co je a jak vzniká melodická moll stupnice

Určitě jste se již setkali s tzv. přirozenou mollovou stupnicí (aiolskou). Tedy pro pořádek si ji zahrajeme - a, b, c, d, e, f, g. Pokud s tou velmi důležitou stupnicí ještě trochu bojujete, doporučuji určitě se jí doučit po celém hmatníku, ve všech možných prstokladech, horizontálně i vertikálně, prostě když vás probudí v pět ráno, tak ji musíte vymrsknout ve všech tóninách jako by nic. :-) Pomůže vám to určitě k práci s dalšími mollovými stupnicemi. Samozřejmě je dobré se neučit pouze obrázky, ale doporučuji si stupnici zpívat, tak abyste se ji naučili dobře slyšet. Dobré je si také uvědomovat jednotlivé intervaly vůči například základnímu akordu Am7. To, že budete znát tony, které hrajete, považuji za samozřejmost.

Jakmile máte tohle v pořádku, můžeme pracovat dále. Pokud zvýšíte sedmý stupeň této stupnice, tedy například v a moll - a, b, c, d, e, f, g#, vznikne tzv. harmonická moll. No a pokud zvýšíte i šestý stupeň, vzniká ona krásná stupnice melodická moll (viz noty). Stupnice a moll melodická má tedy tóny a, b, c, d, e, f#, g#.

Nejprve se ji naučíme trochu zahrát. Vezměte si tedy všechny prstoklady a moll přirozené a zkuste zvednout šestý a sedmý stupeň. Tedy z f uděláte dórskou sextu f# a u tónu g (malé septimy) uděláte septimu velkou, tedy g#. Vztaženo k základnímu akordu Am.

Zkusme si tedy pro dnešek ještě tuto melodickou moll stupnici harmonizovat. Tedy na každém tónu stupnice postavíme příslušný septakord (viz noty). Všimněte si, že díky zvednutí 6. a 7. stupně vzniknou velmi zajímavé akordy. Už na prvním stupni máme krásný Ammaj7. Tedy mollový akord s oproti aiolské stupnici velkou septimou. Ten zní fantasticky. :-) Aspoň čtyři základní prstoklady jsem zde zapsal do not. Určitě si hledejte další a naučte se tento zvuk či barvu slyšet a zařadit do svého akordového slovníku. Přeji tedy, ať se daří, a příště se na melodickou moll podíváme ještě důkladněji.

Kytarové inspirace - Melodická moll

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Kytarove-inspirace-Melodicka-moll~09~zari~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.