muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytarová dílna XXVI - Jazzové standardy (14)

24.3.2004 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - workshopy

Kytarová dílna XXVI - Jazzové standardy (14)

Kytarová dílna XXVI - Jazzové standardy (14)

Louis (Satchmo) Armstrong:
Hello Dolly
Narodil se 4. 7. 1900 v jedné z nejchudších čtvrtí New Orleansu v rodině nádeníka, který opustil rodinu, když bylo Louisovi pět let. O chlapce se starala babička a ve třinácti se dostal do dětského domova (po silvestrovském incidentu s pistolí, s níž střílel). Tady se naučil hrát na kornet (obdoba trubky) a účinkoval v ústavní chlapecké kapele. V šestnácti se vrací k matce a stará se o celou rodinu, když rozváží uhlí na malém vozíku. Seznamuje se se starším přítelem King Oliverem, a ten mu pomáhá dostat se na jeho místo v orchestru Kida Oryho. Má pověst dobrého sólisty a v roce 1922 nastupuje k Oliverovi do chicagského orchestru, žení se s pianistkou Lil Hardinovou a pilně se učí noty. Rok 1925 začíná sérií nahrávek se skupinou Hot Five a Hot Seven. Tady někde se datuje vznik zásadní přestavby neworleánského jazzu - mnohem svobodnější formy a invenční improvizace. Armstrong se představuje jako zpěvák a improvizuje na libovolné slabiky (scat). Od roku 1929 vystupuje téměř výlučně s velkými orchestry a přesidluje do New Yorku. O sedm let později natáčí v Hollywoodu svůj první film Pennies from Heaven s Bingem Crosbym (během kariéry jich natočil přes třicet a skvěle se zde uplatnil jeho komediální talent). Po druhé světové válce byl ve všech světadílech Louis Armstrong ztělesněným symbolem jazzu. Vrátil se k účinkování v komorní kapele, kde vždy hráli vynikající muzikanti. Obsazení se často měnilo, ale název byl vždy stejný - Louis Armstrong All Stars - a Armstrong s nimi objel celý svět. Hrával kolem tří set koncertů ročně. Věnoval se již více zpěvu, ale v sólové hře na trubku vytvořil celý moderní slovník, který bezvýhradně přejímali další následníci a stavěli a staví na něm další generace. Jednalo se o improvizaci, vycházející z harmonie a také z hudební představivosti každého muzikanta, techniku hry (jemné vibrato, trylky, glissy a vysoké tóny) a přesné rytmické rozmístění not v čase. Armstrong se stal první velkou jazzovou světovou celebritou a desítky jeho skladeb se až do dnešních dnů stále objevují v mnoha filmech, televizních pořadech a hrají je rádia po celém světě již přes padesát let. Mnohé se staly jazzovými a populárními standardy. Od roku 1968 začal mít vážnější zdravotní problémy, a lékaři mu dokonce zakázali hrát na trubku. Umírá ve spánku 6. července 1971 po vážném srdečním infarktu.
"Dnešní" nádherná a světoznámá skladba Hello Dolly pochází ze stejnojmenného muzikálu, jenž byl uveden roku 1964, a je to jeden z největších bestsellerů populární hudby.


Kytarová dílna XXVI - Jazzové standardy (14)

Kytarová dílna XXVI - Jazzové standardy (14)

1.

Psáno pro: časopis Muzikus 2004/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Kytarova-dilna-XXVI-Jazzove-standardy-14~24~brezen~2004/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.