muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytarová dílna XXV - Rockování (7)

11.2.2004 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - workshopy

Kytarová dílna XXV - Rockování (7)

Kytarová dílna XXV - Rockování (7)


Gary Rossington (Lynyrd Skynyrd)
Sweet Home Alabama
Milovníkům jižanského rocku jistě není třeba představovat jednu z legendárních kapel, která již přes třicet let brázdí všechna světová pódia a neuvěřitelným počtem až 300 koncertů za rok dokazuje svou výsostnou existenci. Jako červená nit se však celou historií táhnou tragická úmrtí jejich členů. Lynyrd Skynyrd ale jedou dál. Zakládajícím členem se roku 1970 stal nadaný kytarista Gary Rossington.
Narodil se 4. 12. 1951 ve floridském Jacksonville a jeho hudební kariéra začala roku 1964, kdy dostal za 60 dolarů kytaru Silvertone. Tady se datují také začátky první sestavy později tak slavné kapely. V roce 1970 se jim podařilo nahrát demo album, a po tříletém hraní po barech je objevil známý bluesman Al Kooper, který také produkoval jejich první desku. Následovala zlatá a platinová alba s hity jako Sweet Home Alabama, Saturday Night Special, Gimme Back My Bullets, What's Your Name? a další.
Po velkém úspěchu a právě v den vydání jejich třetího alba 20. 10. 1977 se zřítilo letadlo s kapelou a tři členové zahynuli - včetně charismatického zpěváka Ronnieho Van Zanta. Gary vyvázl s těžkými zraněními a tři roky se zotavoval. Pak obnovuje opět kapelu s kytaristou Allenem Collinsem, který však později také zahyne při autohavárii, a basista Leon Wilkeson umírá při natáčení alba Vicious Cycle. Asi nejslavnější hit Sweet Home Alabama vznikl roku 1973 při zkoušce, kdy si Gary začal brnkat právě tenhle riff a Ronnie Van Zant jej začal imitovat.

Kytarová dílna XXV - Rockování (7)

Kytarová dílna XXV - Rockování (7)


Asi za hodinku přinesl z pokoje napsaný text, jenž se během let stal jakousi jižanskou hymnou. Gary pak titulní riff a celou píseň nahrál na svého '59 Les Paula, kterého nazýval matčiným jménem Berniece. Celá píseň je postavená na stále se opakujícím tříakordovém motivu D-C-G a skvělým způsobem je proložena sóly a vokály. Stále graduje a text je mírně ironický s narážkami na jižanskou mentalitu a způsob života. Gary v písni úžasně a s feelingem hraje sólovou kytaru a řadí se mezi největší rockové kytaristy. Svůj život a umění natrvalo svázal s osudy téhle tragické, ale určitě nadupané skupiny.Psáno pro: časopis Muzikus 2004/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Kytarova-dilna-XXV-Rockovani-7~11~unor~2004/

Komentáře

celkový počet: 1

j. d.  xy

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.