muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytarová dílna XXIV - Jazzové standardy (12)

10.1.2004 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - workshopy

Kytarová dílna XXIV - Jazzové standardy (12)

Kytarová dílna XXIV - Jazzové standardy (12)


Carlos Santana
Narodil se 20. 7. 1947 v malé mexické vesnici Autlan de Novarro. Matka byla Španělka a otec mexický Indián. V pěti letech se rodina přestěhovala do Tijuany a malý Carlos se porvé seznámil s kytarou. Nějaké zkušenosti pochytil od staršího bratra, ale hlavně poslouchal v rádiu bluesové velikány B. B. Kinga, T. Bone Walkera a Johna Lee Hookera. O něco později ho uchvátil rock and roll. V roce 1961, již jako dobře vybavený a zručný kytarista, odchází do San Franciska, kde vstřebává další hudební vlivy. Zakládá roku 1966 skupinu Santana Blues Band, se kterou již slaví docela slušné úspěchy. Jeho hvězda však naplno zazářila 16. 8. 1969 na festivalu Woodstock. S kapelou zde uvedl píseň Soul Sacrifice, směsici blues, roku a latinsko-americké hudby, jež nadchla posluchače neuvěřitelnou energií a také charakteristickým táhlým a melancholicky naříkajícím zvukem kytary (pro fajnšmekry - Gibson SG se singly). Brzy vydává debutové album Santana (získává dvakrát platinu) a následuje Abraxas (dokonce čtyřikrát platinové). Koncertuje po celém světě a nahrává dlouhou řadu dalších desek. Kromě nesporné kvality hudby je však také důležité poselství humanistických myšlenek, míru, duchovních názorů a porozumění. Spolupracuje a nahrává s význačnými umělci - Johnem McLaughlinem, Buddy Milesem, ale i s klasickými skladateli a třeba jazzmanem Wayne Shorterem. Jeho skupina získává jako první v historii cenu Křišťálový globus od gramofonové firmy CBS za prodej více než pěti miliónů desek. V roce 1988 dostává cenu Grammy za nejlepší rockový instrumentální výkon, a následuje objemný výčet prestižních cen. Po dlouhé třicetileté cestě, věnčené mezinárodními úspěchy, vydává roku 1999 album Supernatural, s řadou mladých interpretů a spojující celé spektrum žánrů. Získává za něj devětkrát cenu Grammy a historicky tak předstihuje Michaela Jacksona (osmkrát Grammy). Píseň Smooth z téhož alba se zpěvákem Robem Thomasem je vyhlášena Hitem roku. V podobném duchu se nese i o tři roky novější album Shaman. Carlos Santana, stále plný energie a síly, tvoří a boří kulturní, žánrové a jazykové bariéry a staví spojující most. Svou virtuozitou, talentem, oduševnělou činností, přátelstvím a pokorou stojí vysoko nad hlavami politiků a mocných tohoto světa.

Kytarová dílna XXIV - Jazzové standardy (12)

Kytarová dílna XXIV - Jazzové standardy (12)


Jako ukázku jsem vybral slavnou a nesmrtelnou píseň Samba pa ti nebo-li Samba k čaji, kterou už jistě zaslechl, nebo dokonce hraje nejeden kytarista. Pochází z alba Abraxas z roku 1970. Její kouzlo tkví v dokonalé jednoduchosti melodie, dokreslené jemnými bicími, zvuku Carlosovy kytary (filtrované přes wah pedál) a křehkém doprovodu hammondek. V improvizaci na dva akordy pak Carlos dokazuje svou invenci a indiánský původ. Zaposlouchejte se do nahrávky a inspirujte se již více než třicetiletou nádherou. Pro kytaristy je to domácí úkol z učebnice, zvané "Sedmdesátá léta".


Psáno pro: časopis Muzikus 2003/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Kytarova-dilna-XXIV-Jazzove-standardy-12~10~leden~2004/

Komentáře

celkový počet: 1

Radko Balcar  samba pa ti

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.