muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytarová dílna XXI - Jazzové standardy (9)

30.10.2003 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - workshopy

Kytarová dílna XXI - rockování (3)

Kytarová dílna XXI - rockování (3)

Jazzové standardy (9)
Cole Porter: Night and Day
9. června roku 1891 se narodilo v malém městě Indiana v Peru dítě Kate Coleové a jejímu muži - zámožnému drogistovi Samuelu Fenwikovi Porterovi. Clapec už od raného dětství studoval hru na housle a piano a v deseti letech složil první píseň - Song of the Birds. V roce 1902 mu matka soukromě nechala vydat skladbu The Bobolink Waltz a chlapce poslali studovat na Worcester Academy ve státě Massachusetts. Odtud pak odešel na universitu v Yale.
Roku 1916 byla uvedena jeho první show na Broadwayi, která se dočkala patnácti repríz. Odchází do Francie a roku 1919 se žení s Lindou Lee Thomas, která měla pověst jedné z nejkrásnějších žen světa. Také píše svůj první velký hit An Old Fashioned Garden a studuje velmi vážně hudbu na Schola Cantorum v Paříži.
Ve dvacátých letech píše řadu muzikálů pro Broadway, ale největší úspěchy jej čekaly v letech třicátých. Píše hity The New Yorkers, Gay Divorce, Anything Goes, Red Hot and Blue a Dubary Was a Lady. Také pracuje pro Hollywood a napsal hudbu k filmům Born to Dance a Rosalie. Roku 1937 utrpěl nešťastnou náhodou úraz při jízdě na koni a hrozila mu amputace obou nohou. Přetrpěl třicet operací a jeho život se změnil v trvalou bolest. Přestává komponovat a k práci se vrací až v polovině čtyřicátých let. Životní triumf přichází v roce 1948, kdy uvádí svoji show Kiss Me Kate, která měla přes tisíc repríz. Zpracoval zde shakespearovské téma Zkrocení zlé ženy, které je spolu s Anything Goes Porterovým nejpopulárnějším dílem a dodnes se uvádí. Roku 1958 ještě píše hudbu k televiznímu filmu Spectacular na námět Aladinových příběhů. Je to poslední práce a Porterův život se stává utrpením po amputaci pravé nohy. V roce 1960 získává čestný doktorát na Yaleské univerzitě. Umírá 15. října 1964 v Hollywoodu.
Píseň Night and Day je velmi známou v jazzové i populární hudbě. Má krásnou harmonii, jednoduchou melodii a nádhernou nostalgickou náladu. Pochází z muzikálu Gay Divorce a nověji ji použil také režisér Woody Allen jako soundtrack ve filmu Tank Girl. Roku 1990 bylo uvedeno, že je to nejvíce prodávaná skladba všech dob.
Má trojdílnou formu A(A) B A. Úvodní téma v A dílu je v tónině C dur a v B dílu moduluje přes akord Bb7 do tóniny Es dur. Pak se vrací zpět do C dur. Je zde pěkný příklad harmonizace melodie dominantními jádry. V 9.-12. taktu je půltónový akordický sestup a opět doškálné dominantní jádro. Na konci je obvyklé zakončení většiny jazzových skladeb na tónický akord s přidanou sextou. Improvizovat můžeme na tóny stupnice C dur v první části. V druhé na tóny stupnice Es dur. Třetí je víceméně opakování první. Je to celkem snadné a určitě vám to nebude trvat déle, než noc a den.


Psáno pro: časopis Muzikus 2003/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Kytarova-dilna-XXI-Jazzove-standardy-9~30~rijen~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.