muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraKytarová dílna - Rockování (4)

4.11.2003 | Autor: Luboš Malý | sekce: pro muzikanty - workshopy

Kytarová dílna - Rockování (4)

Kytarová dílna - Rockování (4)

V kolébce rockové hudby, ve Velké Británii, se houpalo už tolik muzikantů, že někteří již téměř upadli v zapomenutí. Ne tak jedna z žijících a stále tvořících legend, jež se poprvé nadechla 9. ledna 1944 v Hestonu, Middlesex. Již jako velmi mladý se stal kytaristou v kapele Carter Lewis and The Southemers, a potom působil v Neil Christian and The Crusaders.
V té době se také účastnil mnoha jam sessions s jinými skupinami a také několika nahrávání. V devatenácti píše svému příteli Ronu Kellermanovi do USA, jestli si myslí, zda by o něj v Americe nemohl být zájem. V té době to byl naprosto neuvěřitelný požadavek. Ale Jimmy si věřil. V Anglii získával pověst skvělého studiového a jamového muzikanta a brzy, po odchodu Erica Claptona, nastupuje do kapely Yardbirds.
Ve čtyřiadvaceti zakládá nejslavnější rockovou kapelu všech dob, Led Zeppelin, se kterou spojil svoji hvězdnou kariéru a největší úspěchy. Komponuje neuvěřitelné skladby a písně v pestré směsici blues, folku, indické hudby a jiných stylů. Velký cit pro takřka geniální riffy, koncertní showmanství, mistrovské zvládnutí kytarové hry, nezměrná invence, skvělá sestava perfektních spoluhráčů a nenapodobitelný zpěv Roberta Planta katapultuje skupinu do čela rockového světa.
Dlouhá turné po všech kontinentech, natáčení dosud nepřekonaných desek, filmů a největší sláva trvala celých dvanáct let a byla násilně přervána nečekanou smrtí bubeníka Johna Bonhama v roce 1980. Skupina se pietně rozešla a členové dál pokračují ve svých vlastních projektech. Několikrát se Page a Plant sešli jak ke studiové, tak i ke koncertní práci, a nezapomenutelné je jejich album No Quarter, inspirované orientem.
Jimmy Page je fenomenální muzikant ovlivňující svou hrou rockové kytaristy již po čtyři dekády. Jeho jméno je spjato s kytarou Gibson Les Paul a dvoukrkou kytarou Gibson SG, kterou použil při koncertním provedení ve skladbě Stairway to Heaven, jež se stala mezi fanoušky kultovní záležitostí. Ale první album nahrál na černého Fendera Telecastera. Mnoho dalších písní se však stalo obrovskými hity: např. Whole Lotta Love, Immigrant Song, Communication Breakdown, krásné blues Since I've Been Loving You, Black Dog, Rock and Roll, Heartbeaker, No Quarter, D'Yer Maker, Kashmir aj.

Kytarová dílna - Rockování (4)

Kytarová dílna - Rockování (4)


Jako ukázka Jimmyho tvorby nám poslouží právě začátek slavné písně Stairway to Heaven, vycházející ze sazby klasické kytary s nádechem anglické renesanční loutnové nostalgie s použitím zobcové flétny a úvod sóla na elektrickou kytaru. Píseň je velmi členitá a má narůstající napětí až do vygradování v expresívním kytarovém sólu a exaltovaném Plantově zpěvu. Kdyby Led Zeppelin nahráli jenom tuhle, nikdo už je nikdy nevymaže z historie rockové hudby. Ale, co bych vypravoval... Najdete ji na Led Zeppelin IV nebo na výběru Remasters, živou verzi pak na The Song Remains the Same.


Psáno pro: časopis Muzikus 2003/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Kytarova-dilna-Rockovani-4~04~listopad~2003/

Komentáře

celkový počet: 2

klaun2  oznaceni akordu
matus  live

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.