Jak se kupuje... gramofon

Jak se kupuje... gramofon
Jak se kupuje... gramofon

Nepochybujeme o tom, že jste nějaký ten gramofon už někdy viděli a možná ho máte i doma. Třeba se vám zdá, že při výběru něčeho tak fádního není co zkazit, vždyť gramofon je mnohdy automatickou součástí domácích hi-fi systémů.

S tím se dá v podstatě souhlasit, ovšem pouze co se týče uspokojení potřeby poslechu. Nicméně je to už pár neděl, co přestalo platit, že pouze z poslechu živ je gramofon, který se mezitím stal spolutvůrcem a akcelerátorem nejen elektronické hudby. Uvažujete-li o koupi gramce, následující článek je pro vás.

Rozlišujeme dva základní druhy gramofonů podle typu náhonu, který uvádí do pohybu otočný talíř: řemínkový náhon (belt drive) nebo přímý náhon (direct drive).

Pro jaký z nich se rozhodnete, vám určí hned první zásadní kritérium a to sice:

 

Účel použití

Na poslech bohatě postačí belt drive, ale na jakékoliv jiné použití, zejména na mixování desek ze dvou gramofonů, je rozhodně třeba zvolit variantu direct drive z důvodu precizní ovladatelnosti.

Dalšími kritérii k volbě toho správného gramce jsou:

 

Technické parametry

Nejdůležitějším je kroutící moment motoru, který zajistí stálost otáček a přesnost ovládání při brždění, rozjezdu či zpětném chodu (reverse). V tomto případě platí princip přímé úměry, čím vyšší kroutící moment, tím lepší. Váš favorit by měl mít tuto hodnotu kolem 2,5-4 kg/cm.

Druhý základní bod hodný pozornosti z hlediska ovládání otočného talíře, a tedy i desky, je pitch control, zařízení pro přesné přidávání nebo ubírání rychlosti motoru o určitou procentuální změnu. Tento prvek se může u různých gramofonů lišit ve spolehlivosti, a proto je nutné si jeho kvalitu vyzkoušet. Standardní rozsah bývá ±8%.

Třetím markantním parametrem je raménko, které se vyrábí ve dvou základních provedeních. Přímé nebo s-tvarované. Jeho výběr byste měli podřídit stylu, který chcete hrát a samozřejmě tomu, co vám bude více po srsti.

Ostatní technické parametry nejsou pro kvalitu mašinky tak určující jako ty předchozí, nicméně bychom na ně neradi zapomněli. Jejich důležitost můžeme přirovnat třeba ke klimatizaci v autě a zahrneme je mezi:

 

Doplňky

Sekce doplňků bývá často předmětem sporu mezi konzervativními uživateli, podle kterých jsou tyto vymoženosti zbytečné, a ostatními DJi, kteří naopak uvítají technický pokrok.

Volitelný pitch control je výhodou zejména při mixování různých hudebních stylů, u nichž se rychlost jednotlivých skladeb liší více než o ±8%. U gramofonů s volitelným pitchem se můžete pohybovat v rozsahu až ±50% dané rychlosti.

Měřič BPM (počet úderů za minutu) vám poslouží k přehledu o současné rychlosti jednotlivých desek, což ocení zejména začátečníci.

Displej je nezbytné informační medium, které poslouží k orientaci mezi výše uvedenými parametry (viz obrázek).

Jak vidíte, tak i tento pradávný vynález jde s dobou a drží se zuby nehty na bitevním poli CD přehrávačů, minidisků, iPODů a jiných konkurentů. Gramofon tedy stále zaujímá svoje pevné pozice a třeba se i vy přidáte k rodině posluchačů či DJů, kteří na něj nedají dopustit. S gramofony se tedy rozhodně nudit nebudete, zejména když si ještě pořídíte přenosky, slipmaty a mixážní pult... ale o tom zase jindy.

Psáno pro časopis Muzikus