přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraHudební patologie LIX - Diagnóza: Stahovaní a následná analýza

21.1.2012 | Autor: Tomislav Zvardon | sekce: pro muzikanty - workshopy

Hudební patologie LIX - Diagnóza: Stahovaní a následná analýza


Závěrečný díl

Milí kolegové, kytaristé a kytaristky, tímto dílem bych rád završil a ukončil své několikaleté pitvání kytarových partů, na kterých jsme si ukazovali, jak fungují či jak se dají využít některé poznatky z hudební teorie. Objasnili jsme si některé vztahy a pojmy a obdivovali jsme mistrně zvládnuté řemeslo některých kytarových velikánů.

Snažil jsem se vybírat hudebníky a ukázky napříč hudebními žánry, skrz světadíly a poslední dvě staletí, kdy kytara patřila, a určitě patřit bude, k těm nejvíce oblíbeným hudebním nástrojů. Čas od času jsme se v pitevně věnovali i vámi zaslaným nahrávkám, za které ještě jednou všem těm, kteří se nebáli jit s kůží na trh, děkuji a vážím si toho!

Hudební patologie LIX - Diagnóza: Stahovaní a následná analýza


Věřím, že se mi podařilo v průběhu těch čtyřech let některé z vás inspirovat a něco vás přiučit.

V tomto poslední díle bych rád poskytl malý návod, jak v analýzách nebo v „pitvání“ různých kytarových partů pokračovat a co vám to může přinést.

Stahovaní... důvody

Možná si někdo z vás klade otázku, proč něco pracně a pomalu uchem stahovat, když na internetu můžu najit téměř všechno v tabulaturách . A už vůbec, proč bych se měl učit hudební teorii? Vždyť někdo tady na kytarovém fóru napsal, že noty berou feeling - a Jimmy je prý taky neuměl. Dokonce jsem četl debatu o tom, že není potřeba si umět naladit nástroj, protože jsou přece ladičky! Přátelé, možná je tohle cesta, ale určitě ne k tomu, být dobrým hudebníkem!

Proč tedy stahovat nahrávky? Učení ze skladeb, sól či některých partů pouze pomocí nahrávky by mělo určitě patřit k jednomu z důležitých prvků vaší výuky. Pokud ji kombinujete například s dobrým lektorem, nějakou učebnicí hudební teorie, trochu s praxí a samozřejmě trochou té píle, jste určitě na nejlepší cestě, jak ovládnout perfektně svůj nástroj.

Pozor, tímto netvrdím, že dobře zpracované transkripce skladeb nemají smysl, spíše naopak můžou posloužit více, než perfektní učebnice, ale je to jen jedna část vaší výuky. Co vám tedy stahovaní může přinést (samozřejmě krom toho, že se skladbu naučíme)? Je to především zlepšení vašeho hudebního sluchu, vašeho vnitřního slyšení hudby a představivosti, a pomůže vám v přenosu vašich hudebních myšlenek na nástroj. Pokud budete hrát s nahrávkou, zlepšíte si své frázovaní, vlastně i tvorbu tónu, dynamiku atd. Naučíte se poslouchat celou kapelu. Můžete se inspirovat aranžemi atd.

Následná analýza...

Tak abyste pochopili, zapamatovali si, a hlavně uměli dobře používat všechny věci, které jste se tímto způsobem naučili, je dobré si je analyzovat - pojmenovat - tak, abychom věděli, proč a jak některé věci fungují. Jednoduchý příklad: Uslyšíte postup C-Cchar1-A do akordu A7 při bluesové dvanáctce zahraný B.B. Kingem. Co dělá to hezké bluesové napětí? Zjistím, že je to právě tón c, který je malou tercií do durového akordu A7. Pokud tedy zahraji malou tercii do durového akordu, budu mít to krásné napětí, které slyším u B.B. Kinga, a můžu to aplikovat na jakýkoli septakord (říká se tomu blue nota). Časem se to samozřejmě naučíte slyšet a budete ho tam dávat bez přemýšlení. Asi byste na spoustu věci přišli sami praxí, ale proč přicházet na něco, co už je mnoho let vymyšlené a funguje to, stačí se to jen naučit a pochopit. Více vašeho času vám pak zbude jen na hudbu samotnou. K analýze můžete použít nějakou učebnici hudební nauky, poprosit vašeho lektora, otevřít si nějaké díl této pitevny atd .

Hudební patologie LIX - Diagnóza: Stahovaní a následná analýza


Jak začít

Je to velmi jednoduché. Vezměte si nahrávku hudby, která se vám líbí. Na začátek bych volil něco jednoduchého, nějakou písničku nebo part, který nevyžaduje příliš velkou technickou vybavenost. Asi je nesmysl, pokud s kytarou začínáte, hned zkusit začít stahovat Stevea Vaie. Pusťte si kytarový part, který se chcete naučit, dobře poslouchejte a zkuste si melodii co nejvíce zapamatovat. Pokud budete stahovat například sólo, postupujte po logických frázích (zatím vše bez nástroje!). Frázi si nejprve zkuste zazpívat či si ji přehrát v hlavě. Pokud se vám to podaří, až v tuto chvíli vezměte do ruky kytaru a pokuste se frázi či část melodie najít na hmatníku. Pokud se vám nahrávku podaří stáhnout - úplně ideálně zapsat do not (lépe tak můžete pochopit rytmické frázování a hlavně to nezapomenete), můžete začít s vlastním cvičením. Pokud jsou některé pasáže technicky náročnější, začněte nejprve pomalu a pak zrychlujte. Zapojte do cvičení metronom atd. Zprvu to může jit trochu pomalu a ztuha, ale nenechte se tím odradit a věřte, že desátou písničku nebo sólo už budete stahovat naprosto bez problémů. Naučíte se tak krásně přenášet a produkovat skrz nástroj své hudební myšlenky. Ideálně úplně „online“, to znamená, pokud budete improvizovat, povede vaši improvizaci vaše hlava a ne ruce. Rovnou to, co slyšíte, zahrajete. Uvidíte, hudba pro vás dostane nový rozměr, a hlavně to budete opravdu vy! Váš styl, váš feeling, a ten je a bude vždy originál!

Přeji vám hodně úspěchů jakékoliv dotazy mi určitě pište.

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-workshopy/Hudebni-patologie-LIX-Diagnoza-Stahovani-a-nasledna-analyza~21~listopad~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.