Come To Jam - pěvecký workshop rockové školy

Poslední cvičení slouží pro vaši kontrolu, jak se v hospodaření s dechem zlepšujete. Princip je stejný jako v předchozích třech oddílech.

Kontrola spočívá v tom, že si vyberete nějaký delší text, který bude pokaždé stejný. Opět se zhluboka nadechněte, v krátké pauzičce zafixujte postavení bránice. Začněte odříkávat text pomalu a hlavně srozumitelně (!) a sledujte, kam až se na jeden nádech dostanete. Znovu myslete na rovnoměrnost dynamiky vašich slov způsobenou proudem vzduchu, který je stále stejně intenzivní. Jakmile byste měli pocit, že další slovo už byste řekli slaběji, skončete a uvolněte bránici. Znovu se nadechněte, vypusťte přebytečný vzduch na "tk tk" a pokračujte po pauzičce dál. Tímto způsobem odříkejte celý text. Zda se zlepšujete, poznáte podle toho, kam až se na první nádech dostanete a na kolik nádechů celý text přečtete. Znovu se sledujte v zrcadle, myslete na bradu a jazyk a dávejte si pozor, abyste se při honbě za dosažením delšího úseku na jeden nádech podvědomě nezrychlovali.

Udržujte pokaždé totéž rovnoměrné tempo. Vhodný text pro uvedené cvičení by měl vypadat přibližně takto:

Například východ slunce a vítr ve větvích

a nebo píseň tichou jak padající sníh,

tak to prý nelze koupit za žádný peníze,

jenže zbejvá spousta věcí a ty koupit lze.

Vždyť víš, štěstí je krásná věc,

štěstí je tak krásná a přepychová věc,

ale prachy si za něj nekoupíš.

Nyní se vraťte k bodu 2. a všechna cvičení zopakujte vsedě. Můžete-li, proveďte tato cvičení bezprostředně poté ještě jednou, ale tentokrát vleže. Tlačí-li vás čas a nebo jste už dechovými cvičeními unaveni, nechte to na zítřek a zítra místo opakování vsedě pak přejděte rovnou na opakování vleže. Pokud tato cvičení provádíte poctivě, může se u vás zejména zpočátku dostavit pocit únavy v oblasti břišní, který může přerůstat až k pocitům lehké bolesti. Myslím tím takový ten lehce bolavý, leč příjemný pocit, který se někdy člověku dostavuje po příchodu z posilovny nebo po kvalitním cvičení, kdy je sice unaven, leč spokojen z dobře odvedené práce. Opět upozorňuji, kdybyste cítili něco nepřirozeného, měli někde křeč nebo vás někde cosi nadměrně bolelo, jedná se o nestandardní stav, který bude zřejmě způsoben chybou při provádění a nebo i zdravotní komplikací. V takovémto případě dále necvičte a navštivte odborného pedagoga. Všechna "vlastní dechová cvičení" byste v počátku seznamování se s nimi měli provádět denně minimálně po dobu jednoho měsíce. Jste-li pracovně natolik vytíženi, že vaše cvičení nebude pravidelné, prodlužuje se samozřejmě tato nutná doba úměrně vaší nepravidelnosti.

Závěrem bych vám jenom chtěl připomenout a zdůraznit, abyste dechová cvičení nepodceňovali, protože jsou skutečně základem, bez něhož se ve zpěvu neobejdete, má-li za něco stát. Nejenže se díky nim naučíte hospodařit s dechem a udržíte tak dlouhé tóny či uzpíváte dlouhé fráze, kde není možnost nádechu, ale tato cvičení vám pomohou čistě intonovat díky konstantnímu prostředí v plicích, které vytvoříte trvalým stlačením bránice, tzv. "dechovou oporou". Ta zajišťuje rovnoměrný přísun proudu vzduchu na hlasivky. Kdybyste totiž při zpěvu nedrželi bránici ve stlačené poloze, prostor v plicích by se neustále měnil a toto proměnlivé prostředí by mělo vliv i na proměnlivý proud vzduchu, přicházející na hlasivky, a tím by kolísala vaše intonace. Správně prováděné dýchání se také označuje jako tzv. "hygienické dýchání", neboť se tím uvolňují některé potencionální křeče, a vůbec tento typ dýchání má blahodárný účinek pro lidský organismus. Vždyť na něm je založena například jóga.

Psáno pro časopis Muzikus