Analogový vs. digitální Djing

Analogový vs. digitální Djing
Analogový vs. digitální Djing

Analogový vs. digitální DJing

Analogový versus digitální formát hudebních podkladů - jaký si pro vaši re/produkci si vybrat? Pokud nemáte stále v této otázce jasno, pak se začtěte do dalšího dílu našeho seriálu Analog vs. digital DJing. Vyřkneme-li tedy otázku, zda zvolit digitální či analogový DJing, pak nejspíš v dnešní době vyhraje volba DJingu digitálního. Vždyť pro toto rozhodnutí svědčí mnoho faktů. Například fenomén mp3. Na internetu máte během několika minut k dispozici desku, která právě vyšla třeba ve Spojených státech. Muzika a další trendové záležitosti pak překonávají nejrůznější bariéry, a to včetně té, technicky vzato, nejzásadnější, kterou je vzdálenost. Žijeme v době digitální, nebo chcete-li, v době virtuální. Nedávno jsem zaregistroval i sexmaschine pro fyzicky vzdálené partnery. Ty si své sexuální potřeby/hrátky vyřeší pomocí počítače v reálném čase, ať jsou třeba každý na druhém konci světa. Jak bizarní, že?

 

Ve své podstatě je příklon k digitalizaci a ke globalizaci logickým krokem na cestě k dalšímu stupni lidské evoluce. I přes to se ale najdou jedinci, kteří směle kráčejí proti tomuto trendu. Pořád ještě existují vydavatelské labely, které produkují hromady tradičních DJských médií. Ano, vinyl stále žije! Existuje celá řada on-line vinyl shopů, ve kterých lze nakoupit vše od reedicí až po naprosté novinky hudebního trhu. Kupodivu existují pořád ještě i kamenné shopy. Je zcela logické, že na vinylu neseženete úplně všechno, nicméně i mezi samotnými interprety existuje jakási soutěživost a vydat v dnešní době vinyl je totálně prestižní záležitostí a většinou si vydání vinylu dopřeje pouze TOP interpret a vydá pouze TOP maxi singl nebo LP desku. To je dobrá zpráva pro všechny DJe. Nemusí totiž ztrácet mnoho času náslechem nepřeberného množství „hudebního odpadu“, který navíc zabírá mnohdy zbytečně vydatný kus hard disku v počítači.

 

Daň za tento komfort je ale vysoká a ucítíte ji brzy na svém kontě, a pokud nastřádáte větší množství vinylů do své sbírky, kterou budete na akce vozit s sebou, pocítíte daň i v podobě bolesti zad při „vinylovém stěhování“. :-)

Analogový vs. digitální Djing
Analogový vs. digitální Djing

I přes to se najde celá řada nadšenců, kteří neváhají ani na vteřinu a boj s mp3 DJingem svádějí a je nutno podotknout, že jej svádějí rádi. Získávají si tak zasloužený respekt u svých kolegů a ten nejlepší pocit z reálného DJingu a z luxusního zvuku. Dalším bonusem je pak radost z nových desek. Já osobně vnímám každý vinyl ze své sbírky jako malý příběh, kdy si vzpomenu na nejrůznější události, jež jsem při nákupu či při pouštění toho či jiného vinylu zažil. Je to jakési „fotoalbum“ ve kterém je uchováno víc než na fotkách. Občas si ještě radost udělám a opravdovou „pecku“ si na vinylu pořídím, i když mnohdy jen pro domácí poslech a zcela výjimečně pak beru vinyly do klubu na party. Vinyl má mnoho svých výhod, a pokud bych ho měl doporučit, pak jedině DJům, kteří jsou žánrově spíše kluboví, nebo chcete-li, undergroundoví, kde je investice deset euro za singl dobrou investicí z pohledu rentability. Jinými slovy je taková investice dobrá tehdy, když takový singl uplatníte mnohokrát, na rozdíl od komerčních a mainstreamových skladeb, které mají životnost mnohdy ani ne měsíc. Takové skladby se totiž vyplatí koupit pouze v mp3 za cca dvě eura například z beatportu. Nojo, žijeme v digitální a konzumní době, která je plná paradoxů a recyklátů.

 

Už se stává skoro pravidlem, že zakončím článek svým verdiktem v otázce analog versus digitální DJing, a ani dnes tomu nebude jinak. Já osobně preferuji spíše pohodlnou variantu nákupu digitálního záznamu s tím, že jsem si svou analogovou sbírku již pořídil, a s tím, že ji občas o nějaký ten titul rozšířím a nadále i rozšiřovat budu. A co vy? Jaký máte názor?

Psáno pro časopis Muzikus