Analogový vs. digitální Djing - digitální konzole

Analogový vs. digitální Djing - digitální konzole
Analogový vs. digitální Djing - digitální konzole

S novým vydáním Muzikusu přichází další díl našeho seriálu digitální vs. analogový DJing. V pořadí již šestý díl, u kterého vás opět vřele vítám. Dnes se zaměříme na digitální konzole.

Jak poznat kvalitní digitální pult? Po zkušenostech, které získávám při testování digitálních konzolí, bych označil za hlavní kritéria pro výběr těchto technologií dílenské zpracování, zvuk a možnosti volby softwaru. Při nákupu konzole doporučuji si dobře rozmyslet, jaké máte cíle a k čemu konzoli potřebujete. Jinými slovy, pokud potřebujete konzoli pro občasné hraní v místním baru, vystačíte si s levnou konzolí do deseti tisíc korun, která bude z plastu a bude umožňovat použití softwarů lite edition, které stáhnete zdarma. Pokud ale uvažujete o konzoli jako o rozšíření svého stávajícího arzenálu CD nebo gramofonů, nebo se prostě postupem času chcete etablovat nadregionálně, pak se budete muset podívat po konzoli profesionální.

 

Všímejte si maličkostí a zboží nikdy nekupujte přes internet bez vlastního testu. Nebojte se na prodejně požádat o zprovoznění několika konzolí. Zkuste si v reálu všechna tlačítka a posuvné i otočné potenciometry. Zaměřte se na materiály, které byly na produktu použity. U profesionálních přístrojů tohoto typu je nutné studovat a zjišťovat každý detail. Například se zajímejte, zdali můžete používat pro daný typ digitální konzole více druhů softwaru, protože ten výrobce, kterého preferujete, nemusí dodávat ten nejlepší, a též vám nemusí vyhovovat. Pokud budete konzoli často převážet, nechte se ubezpečit, že je šasi produktu vhodné pro transport. Zjistěte si, jaké typy faderů a crossfaderu jsou v pultu použity a zdali výrobce nabízí uživatelskou výměnu bez nutnosti návštěvy drahého servisu. Zaměřte se ale i na zdvih mikrospínačů u tlačítek a samozřejmě testujte i komfort.

 

Součástí každé konzole jsou JOG kola. Tato část je patrně po crossfaderu (u scratchujících DJů) nejvíce namáhaným a využívaným prvkem. JOG kola jsou často osazena dotekovým, kovovým vodivým povrchem, který slouží pro aktivaci režimu Vinyl. Pomocí JOG kola pak provádíte všechny operace, jako například přetáčení skladby, úpravu BPM při „srovnávání“ tempa (v případě, že z jakéhokoliv důvodu neaktivujete synchronizaci), scratchování, dorovnávání při mixech atd. Proto je nutné si JOG kolo dost dobře vyzkoušet a osahat. Někteří výrobci preferují kovový povrch a jiní zase aktivují funkci Vinyl mikrospínači umístěnými pod celým kolem a dopřejí pak DJ třeba i skutečný vinylový povrch. Každý systém má něco do sebe, ale bohužel má každý i své nevýhody. U mikrospínačových JOG kol jsou problematické větší otřesy, kdy se, podobně jako u gramofonů, zejména při vertikálním otřesu na chvilku právě hrající skladby přeruší, jako když skočí přenoska. Kovová JOG kola mají u přístrojů bez možnosti nastavení citlivosti JOGů zase nevýhodu, že stačí pouze lehce zavadit o dotykovou plochu a skladba se též přeruší. Určitě jsem uvítal u Vestaxu VCI 400 možnost mechanického nastavení tuhosti otáčení JOG kola.

 

Pokud budete chtít konzoli používat na akcích s profesionálním PA systémem, doporučuji se zaměřit i na integrované zvukové karty. Při dnešních standardech vyznačovanými hodnotami u AD/DA převodníků 24 bitů/48 kHz budete mít jistotu, že si neuděláte ostudu. Určitě by měla být konzole opatřena dostatečným počtem kvalitních symetrických výstupů. V neposlední řadě vás asi bude zajímat i design, ale ten už s radostí přenechám každému z vás individuálně. Jen mějte na paměti, že nesmí být ovládací prvky příliš „nahuštěny“ nebo nelogicky uspořádány. I to je totiž velmi nepříjemný problém, který se občas u některých výrobců vyskytuje.

 

Máme za sebou šestý díl a já doufám, že byl přínosný jako ostatní díly. Také věřím, že si po vyzkoušení digitálních konzolí vytvoříte svůj vlastní obrázek a představu, jak by vám tato ryze digitální technologie ne/vyhovovala, a tím se zase o kousek přibližujeme k vaší subjektivní odpovědi, zdali digitální, analogový nebo digitálně analogový systém. Za měsíc se zase budu těšit.

Psáno pro časopis Muzikus