přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraRockové kurzy – elektrická kytara VI: Lydická škála

20.12.2011 | Autor: Honza Militký | sekce: pro muzikanty video
Nadpis této lekce hlásá, že se pověnujeme módu s názvem lydická - jde o durovou škálu s velkou septimou (značka maj7) a charakteristickým intervalem zvětšené kvarty (v nadstavbě označována 11+).

VIDEO: Rockové kurzy – elektrická kytara VI: Lydická škála

autor: Jan Militký


S tímto módem se v praxi můžeme setkat poměrně často. Nezaměnitelnou náladu mu dává právě ona zmíněná zvětšená kvarta, která ho odlišuje od přirozené dur (ta má č.4). V použitém příkladu však jasně vidíme (nebo vlastně spíše slyšíme - viz videozáznam), že tento interval nemusí být použit pouze v zahuštěném akordu jako nadstavba septakordu maj7, ale funguje i v power akordech - a to dokonce na zkreslený zvuk (označujeme 5-, viz tabulatura).

Rockové kurzy – elektrická kytara VI: Lydická škálaV sólové improvizaci nám tvoří základ doškálné tóny, v tomto případě jde o D lydickou s předznamenáním třech křížků:
d, e, fis, gis, a, h, cis
Těm vnímavějším z vás jistě neuniklo, že se jedná o shodné předznamenání se stupnicí A dur. Není divu - jde o její čtvrtý módus se shodným tónovým materiálem. Na videu najdete také tip na melodický riff, v němž je použit postup po třech velkých sekundách (tedy celých tónech) od základního tónu, podle kterých bývá zvětšená kvarta označována též jako „tritón.“
Tak příjemnou zábavu s krocením intervalu, za který se ve středověku upalovalo na hranici!

Psáno pro: časopis Muzikus 2012/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-video/Rockove-kurzy-elektricka-kytara-VI-Lydicka-skala~20~prosinec~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.