muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraRockové kurzy – elektrická kytara III: Dórská a bluesová škála

21.10.2011 | Autor: Jan Militký | sekce: pro muzikanty video
Tentokrát si trochu propátráme příbuzenský vztah mezi stupnicemi, uvedenými v nadpisu. Již v pilotním dílu bylo zmíněno, že dórská stupnice je mollová s velkou sextou, kterou se liší od přirozené moll (takzvaný „charakteristický tón“). Tato v moderní muzice hojně využívaná škála zde bude použita od tónu h (stojí na II. stupni A dur, má tedy tři křížky - tóny h, cis, d, e, fis, gis, a). Jako příklad nám poslouží begl z Lee Rothovy Knucklebones, zařazené na jeho sólovce Skyscraper. Na riff se skrytou harmonií Hmi7 (tóny h, d, f, a) a E7 (e, gis, h, d) nejdříve zkusíme tapping s využitím prázdné struny h a v dalším příkladu pak použití pentatoniky s přidanými bluesovými tóny (h, d, e, f, fis, a, ais). Příjemnou zábavu!

VIDEO: Rockové kurzy – elektrická kytara III: Dórská a bluesová škála

autor: Jan Militký

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-video/Rockove-kurzy-elektricka-kytara-III-Dorska-a-bluesova-skala~21~rijen~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.