přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

hardwareiRig Keys Mini - malá klaviatura určená pro mobilní provoz

26.10.2016 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

iRig Keys Mini - malá klaviatura určená pro mobilní provoz


iRig Keys Mini
Pro putující umělce


Rozměry se zmenšují, umělci požadují stále menší a menší nástroje. Takto bychom mohli začít test malinké klávesnice od firmy IK Multimedia označené jako iRig Keys Mini. Je totiž zcela miniaturní a je určená k připojení k chytrým telefonům a tabletům, a to jak s platformou Android, tak s platformou iOS.

Samozřejmě ale funguje také s klasickým počítačem. Pojďme si na tuto dvouoktávovou hračičku posvítit. Pro děti rozhodně není, nenechme se zmást rozměry. Možná vás, stejně jako mě, lecčím překvapí.

Chci být nejmenší na celém světě

Jak už z názvu vyplývá, iRig Keys Mini prostě nemůže být veliké zařízení. K dispozici jsou dvě oktávy a malé klávesy. O jejich kvalitě nechci spekulovat, nicméně... představte si regulérní dětskou hračku za pár stovek, taková je kvalita klávesnice. Řekl bych, že o to ale na prvním místě nejde. Jde především o možnosti, jaké nám Keys Mini od iRig nabízí. A těch je poněkud více, než požadují vaši milí potomci.

V malé krabici najdeme kromě klaviatury také trojici kabelů pro připojení k počítači (USB konektor), k chytrému telefonu nebo tabletu se systémem Android (mikro USB) a zařízení se systémem iOS (iPad, iPhone...). Součástí balení je též voucher na softwarovou výbavu zdarma, jde převážně o lite verze softwarů SampleTank, o kterých budu psát níže.

Základní myšlenkou celého nástroje, či spíše e-instrumentu, je právě miniaturní rozměr. Muzikanti, skladatelé, performeři, DJs apod. si klávesnici přibalí do tašky, nepotřebují napájení, nepotřebují nic a pak mohou tvořit, kde je napadne.

Připojit lze prakticky všechno ke všemu

Od té doby, co „vyšel z módy“ paralelní a sériový port, se používá vesměs USB rozhraní. To jsme ve světě klasických počítačů. USB znamená universal serial bus. Další vlastností je plug-and-play, což je v překladu „zastrč a hraj“. Podobně a ještě mnohem pružněji se chovají zařízení se systémy Android a iOS. K testování Mini Keys používám vlastní iPad mini.

Stačí klaviaturu pomocí příslušného kabelu spojit s tabletem a můžete okamžitě hrát. V podstatě stejným způsobem lze spojit jakýkoli USB keyboard s tabletem. Základní otázkou je ale napájení. Tablet není schopen napájet klasický master keyboard, je schopen maximálně napájet iRig Mini Keys s jistě velmi nízkou spotřebou. Při použití jiného keyboardu ale ztrácíte mobilitu a volnost, jste pořád vázáni na elektrickou zásuvku. Současně ale získáváte nekonečné možnosti, které limituje jen kvalita klaviatury a pochopitelně také kvalita softwaru. Sám mám dobré zkušenosti s keyboardy StudioLogic (Acuna, Numa Nano), ESI a Korg.

iRig Mini Keys

Vraťme se zpět k našemu testovanému instrumentu. Jak jsem poznamenal, k dispozici je jednoduchá klaviatura se dvěma oktávami, potenciometrem volume, přepínačem oktáv a několika, přes klávesy volitelnými, ovládacími prvky. Lze nastavit MIDI kanál (např. při práci s multitrackem) apod.

Majitel klávesnice má k dispozici docela slušný softwarový balík, který samozřejmě není obsažen v krabici, nýbrž na internetu. Po registraci výrobního čísla Mini Keys si můžete z webu IK Multimedia stáhnout SamleTank 3 SE s knihovnou zvuků (asi 6,5 GB), bicí performance software The Grid a další volné knihovny pro SampleTank 3 SE. Získáte také voucher na nákup dalšího vybavení, kupříkladu AmpliTube (softwarový simulátor kytarových efektů), T-Rack atd. S tímto arzenálem lze jednoduše tvořit. SampleTank 3 SE obsahuje dvacet kategorií zvuků se stovkami samplů.

Verzi SE je možné za 200 dolarů upgradovat na verzi plnou. Nutno podotknout, že SampleTank 3 SE není software pro tablety a mobily, ale pro počítač s Windows popřípadě Mac OS.

Zbytek softwarového vybavení jsou programy vesměs určené pro práci s taneční hudbou, pro tvorbu vlastních performancí, které mohou být základem pro další vývoj toho kterého hudebníka.

iRig Keys Mini - malá klaviatura určená pro mobilní provoz


Zůstaňme u tabletu

Velikost Mini Keys mě osobně vede především k tabletu, tedy platformě Android/iOS. Přiznám se, že s Androidem v hudebním světě příliš nepracuji, ale vím, že aplikační podpora je poměrně silná. Apple je ale, troufám si říci, o krok vpředu. V AppStore lze najít desítky a stovky různých programů - klasických zvukových aplikací, synťáků, workstationů, loop aplikací apod. Zůstaneme-li u iRigu, respektive u firmy IK Mulitmedia, máme mnoho aplikačních možností. Většinu softwarů, pokud nechceme skutečně jen holý základ, si musíme nakoupit. Odměnou nám ale bude zajímavá výbava, kterou ocení především ti z nás, kteří preferují mobilitu.

Balík označení Total Keys Bundle for iPAD stojí osmnáct dolarů a obsahuje mimo jiné iGrand piano, iLectric piano. Za dest dolarů si lze koupit mobilní verzi SampleTank, do které za dalších dvacet dolarů dokoupíte smyčce, akustické nástroje, dechy, piana, bicí včetně populární aplikace Miroslav Philharmonic - mobile edition.

Shrnutí na závěr

Shrneme-li to, tak možností, jak tvořit muziku a dělat radost sobě i svému okolí, je skutečně bezpočet. Stačí mít nemnoho peněz a vidět softwarové možnosti vždy přímo úměrné svým schopnostem a potřebám. Koupíte-li si iRig Mini Keys, získáte pomocníka na cesty, pomocníka, se kterým zaznamenáte své hudební nápady, pomocníka, který mnoho nestojí a mnoho místa nezabere. Od toho samého výrobce pochopitelně existují i větší klaviatury iRig Keys Pro apod.

Info:
iRig Mini Keys je malá klávesnice určená pro mobilní provoz s tabletem/mobilem, počítačem. Balení obsahuje voucher na stažení softwaru zdarma. Cena je 2490 Kč.

Plus:

mobilita
zdarma poměrně dost softwaru

Mínus:
kvalita klaviatury


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Počet kláves 25, mini
Propojení 3 kabely pro PC/Android/iOS
Ovládání volume, oktávy, servisní ovládání z klávesnice
Software voucher na volné stažení SampleTank 3 SE a další aplikace


www:
www.ikmultimedia.com/products/irigkeysmini/

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/iRig-Keys-Mini-mala-klaviatura-urcena-pro-mobilni-provoz~26~rijen~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.