Zoom G2 a G2.1u - kytarové multiefekty

Zoom G2 a G2.1u - kytarové multiefekty
Zoom G2 a G2.1u - kytarové multiefekty

Setkal jsem se i s takovými, kteří by si na pódium pod svá ctěná chodidla nepoložili přístroj s nápisem Zoom ani za nic. Možná přichází čas, aby se podobní zatvrzelci nad svým postojem zamysleli...

Firma Zoom má na trhu poměrně ojedinělou pozici. Především mezi mladými či nemajetnými je oblíbená pro svůj více než dobrý poměr cena/užitná hodnota. Zároveň její jméno budí mezi "lidmi z branže" spíše despekt. Nedávno se však na trhu objevily první efektové procesory ze série G, která má potenciál pověst firmy vylepšit. A kde beru důvod pro takové tvrzení? To je prosté, Watsone. V srdci nové řady je totiž velmi rychlý 32bitový procesor ZFX-3. K tomu všemu 24bitové převodníky a vzorkovací frekvence 96 kHz. Jaký mají všechna tato čísla praktický důsledek? Měla by se projevit v samotné zvukové kvalitě, především na vyšších frekvencích. Výkonný procesor zabezpečí velmi rychlé zpracování a co je snad nejdůležitější - postará se o to, aby těch otravných milisekund ticha při přepínání zvuků bylo co nejméně, konkrétně asi tak 5, což by mělo být sotva postřehnutelné. Podívejme se tedy, do jaké míry jsou marketingové řeči o skoku kupředu podložené. Poslouží nám k tomu dva nejnižší modely série G, tedy G2 a G2.1u.

 

Co to vlastně je?

Oba typy budeme posuzovat společně. G2.1u nabízí navíc expression pedál, USB interface a v balení software Cubase LE, jinak jsou modely totožné. S čím že to vlastně máme tu čest? G2 je typický produkt spadající do kategorie low-end kytarových multiefektů se dvěma nožními přepínači. Na vrchní části horního panelu jsou umístěny 4 multifunkční otočné ovladače a 5 tlačítek, uprostřed je dvoumístný displej, na kterém se zobrazuje aktuální preset (máme k dispozici 40 továrních a 40 uživatelských), hodnota parametru či indikace výšky tónu při ladění. Na zadním panelu najdete vstup, stereo výstup (sloužící i jako sluchátkový), vstup pro externí footswitch nebo expression pedál, hlavní vypínač a konektor pro síťový adaptér. G2.1u disponuje navíc ještě USB konektorem pro propojení s počítačem.

Ovladač nejvíce vlevo slouží při editaci k přepínání mezi jednotlivými moduly. Těch je celkem 9 a jsou umístěny tak, jak jdou v signálovém řetězci za sebou. První je samostatný modul pro kompresor, dále Wah/EFX (zde se kromě kvákadla nachází např. i tremolo - místo tradičního zařazení mezi modulační efekty), ZNR (redukce šumu), v další sekci drive si můžeme vybrat mezi 16 modely nejen zesilovačů, ale i zkreslovacích krabiček, následuje ekvalizér, speaker simulátor/přídavný ekvalizér, modulační efekty, delay, reverb a control (především přiřazuje funkci externímu přepínači či expression pedálu). Zbylé tři ovladače nastavují parametry jednotlivých efektů, nejsme tedy omezeni na přednastavené kombinace, jak jsme zvyklí u velké části takovýchto multiefektů. Stisknutím "+" nebo "-" se pohybujeme v rámci modulů, nastavené hodnoty ukládáme pomocí tlačítka Store. Další ovladače slouží k nastavení docela slušného "automatického bubeníka" a funkce Tap tempo. U G2.1u je navíc tlačítko, pomocí kterého určíme, jaký efekt ovládá zabudovaný expression pedál. A teď hurá do akce, zapojme kytaru.

 

A jak to hraje?

Hned po zapnutí efektu a zapojení nástroje mi bylo jasné, že na tvrzeních o "skoku kupředu" rozhodně něco pravdy bude - přinejmenším ve srovnání se staršími výrobky firmy. Ještě než se vůbec ozvou první tóny, příjemně překvapí ovladatelnost a fakt, že u efektů je možné nastavit prakticky všechny důležité parametry. Ihned jsem ozkoušel, jak je to s onou rychlostí přepínání - a skutečně, efekty mění programy okamžitě, resp. zpoždění je na hranici postřehnutelnosti! S tím jsem se nesetkal ani u procesorů mnohonásobně dražších. A oněch 96 kHz je ve zvukové kvalitě slyšet. Podle očekávaní jsou vyšší frekvence o poznání čistší, celkově je zvuk prokreslenější a detailnější. A šum? Nikde. Zoom slibuje odstup signálu od šumu 120 dB a ani v tomto případě se nejedná o plané řeči.

Zoom G2 a G2.1u - kytarové multiefekty
Zoom G2 a G2.1u - kytarové multiefekty

Modulační efekty neznějí lacině, jak by snad mnozí čekali. A delay? Nejen že zní tak, jak má, ale navíc můžeme ovládat tap tempo přes externí footswitch! Samostatný efekt, který je tohoto schopen, za 3 tisíce neseženete ani náhodou. Podobně můžeme synchronizovat s tempem písně např. tremolo či jiné modulační efekty - opět v dané kategorii nevídané. A jak je to s problematickou kategorií zkreslení (resp. modelingu)? I zde je znát krok kupředu, a přestože se nejedná o žádný zázrak, poprvé si u výrobku firmy Zoom dovedu představit, že bych některé modely při živém hraní použil. Zejména při vypnutém speaker simulátoru a zapojení do kvalitního koncového stupně a reproduktoru se mi nakonec (po dlouhé, dlouhé době) podařilo "nakroutit" zvuky, které by v kapelovém kontextu méně zkušení od lampových nemuseli poznat. Při direct nahrávání se ukázalo, že speaker simulátor je slabší článek než vlastní modely, vše znělo o poznání méně autenticky, ale stále použitelně. Modely zkreslovacích krabiček fungovaly při zapojení do elektronkových zesilovačů dobře, zejména pak simulace Boss OD-1. U většiny zkreslených modelů mi vadil nízký rozsah gainu. Často jsem chtěl ještě ubírat, ale nešlo to. Celkově je obtížné dosáhnout jen lehce nakresleného zvuku. Tak došlo na potenciometr hlasitosti na kytaře a G2 reagoval přijatelně.

Samostatnou kategorií u G2.1u je USB interface. Přes něj je možné efekt i napájet, takže při práci s počítačem nepotřebujeme adaptér. Nainstaloval jsem přiložený SW Cubase LE a během pár minut jsem nahrával slušně znějící multi-track nahrávky. Ocení zejména ti, kdo nevlastní kvalitní zvukovou kartu.

 

Závěr

Závěrem musím konstatovat, že se sérií G má firma Zoom nakročeno opravdu dobře. U G2 a G2.1u bych si dovedl představit i samostatné využití, ale především ve spojení s kvalitním "externím" zkreslením jako zdroj modulačních efektů, reverbu a delay (ještě jednou - s funkcí tap tempo!). Největší limitací se tak stává počet nožních spínačů - jinými slovy, těšme se na vyšší modely, které by měly být na trhu již brzy.

 

Cena:

Zoom G2 je univerzální kytarový efektový procesor se dvěma nožními spínači. G2.1u má navíc expression pedál a USB interface. Za G2 zaplatíte 2990 Kč, za G2.1u 4460 Kč.

 

Plus:

zvuková kvalita překračující svou třídu

možnost ovládat všechny důležité parametry

minimální zpoždění při přepínání

možnost napájení z AA baterií

externí switch ovládá i tap tempo

midi interface u G2.1u

 

Mínus:

u zkreslených modelů nízký rozsah gainu, je obtížné navolit lehký crunch

dvoumístný displej je nepřehledný

Psáno pro časopis Muzikus