Yamaha Tyros 5 - arranger workstation

Yamaha Tyros 5 - arranger workstation
Yamaha Tyros 5 - arranger workstation

Týros je starověké fénické město v Libanonu na pobřeží Středozemního moře. Město se skládalo ze dvou rozdílných částí. Skalní pevnosti na pobřeží a takzvaného Starého Týru, města vybudovaného na malém skalnatém ostrůvku necelý kilometr od pobřeží. Zanechme ale historie, odmysleme si čárku nad y, a máme tady Tyros. Lépe řečeno vlajkovou loď  arranger workstationů firmy Yamaha - Tyros 5.

V úvodu se podíváme trošku do historie této modelové řady. Je tomu již dvanáct let, co byl uveden na trh první nástroj s označením Tyros (2002), který nahradil model PSR-9000 Pro. Poté, ve dvou až tříletých intervalech, byly uváděny další modely této řady. Tyros 2 (2005), Tyros 3 (2008) a Tyros 4 (2010). To jsme se dostali do roku 2013, kdy 11. listopadu dorazil na český trh tolik očekávaný Tyros 5, o kterém se již nějaký ten měsíc v kuloárech šeptalo. Neztrácejme tedy čas a pojďme si jej představit.

 

Tyros 4 versus Tyros 5

V této části se podíváme, co nového nám nabízí Tyros 5 oproti předchozímu modelu Tyros 4. Pětková řada je nabízena již ve dvou provedeních - 76 a 61 kláves. Celkově došlo k navýšení zvukových barev. Nový model jich nabízí o 286 více než předchozí, což je celkem 1279. K navýšení došlo téměř ve všech kategoriích. Přibyla jedna nová - Ensemble. Navýšeny byly i hudební styly z 500 na 539. Novinkou jsou zde Audio styly. U hard disk rekordéru jsou k dispozici dvě nové funkce. Potlačení hlavního vokálu a transpozice se změnou tempa audio souborů. Navýšeny byly i presetové banky u multi padů na rovných 190. Rovněž u efektů došlo k navýšení - DSP (321), Reverb (52).

 

Novinkou je technologie VCM. Co se týče internetového připojení, je možné přes USB adaptér Wireless LAN, který dostanete v ceně nástroje. T5 disponuje hard diskem o velikosti 500 GB. Nástroj v ovladačích nabízí celkem deset faderů. Sub výstupy jsou u nového Tyrosu celkem čtyři. Model s 61 klávesami nám o půl kilogramů zhubl. Váží čtrnáct kilogramů. Tolik k novinkám.

 

Také si ale musíme říci, co už u nástroje nenajdete. Marně budete hledat 44 bicích a SFX sad. T5 jich má k dispozici pouze 37. Nenajdete zde ani klasický Music Finder Plus. U pětky je vše řešeno trošku jinak. Nový model nenabízí ani klasický port RJ45. Video výstup NTSC/PAL kompozitní také není dispozici. Pouze RGB. AUX In/Loop Return (L/L+R, R) zeštíhlel na Aux In (L/L+R, R).

 

Přestože něco ubylo, daleko více toho přibylo. Změny, které byly provedeny, nabízejí uživateli na první pohled opět daleko lepší komfort než model předchozí. Hlavně v provedení 76 kláves, kdy Yamaha byla poslední, kdo u své vlajkové lodi tento rozsah nenabízel.

 

Na první pohled

Nový model zachovává původní filozofii modelové řady. Díky novému designu (titanová barva povrchu), působí nástroj, jako by byl celý z kovu. Velkou pozornost designéři věnovali ovládacím prvkům a jejich ergonomickému rozmístění. Cílem tohoto kroku bylo, aby hráč mohl okamžitě hrát na nástroj a nemusel tak dlouze studovat manuál k nástroji. Poprvé tedy udělám výjimku a nebudu se detailněji zabývat tlačítky, „fejdry“, potenciometry, ovladači, vstupy a výstupy. Tak jak jsme si řekli v úvodu, filozofie je podobná a drobnostmi bychom ztráceli čas, který můžeme věnovat věcem důležitějším. Tolik tedy k prvnímu pohledu na Tyros 5.

 

OS nástroje

Testovaný nástroj měl k dispozici operační systém ve verzi 1.03 z konce roku 2013. Firemní podpora nabízela novější verzi 1.06 ze 4. 7. 2014. Tuto si můžete volně stáhnout a nainstalovat. Návod k instalaci firmwaru je samozřejmostí. Nabízen je v anglické, německé a francouzské verzi.

 

Instalace je ale úplně jednoduchá. Stáhnete soubor „tyros5 v106.zip“. Rozbalíte jej. Soubor s příponou .prg uložíte na „flešku“. Tu zasunete do portu USB to Device vypnutého nástroje. Podržíte tlačítko Start/Stop v sekci Style a zapnete nástroj. Tlačítko Start/stop držíte tak dlouho, dokud se nenačte úvodní stránka instalátoru (Program Installer). Poté znovu zmáčknete tlačítko Start/Stop. Nástroj se zeptá, jestli chcete provést update na zobrazenou verzi. Pokud ano, zmáčknete opět tlačítko Start/Stop. Pokud ne, zmáčknete tlačítko Break. Zvolíte-li ano, zahájí se automaticky instalace, která se provede ve čtyřech krocích. Vše je otázkou pár minut. Do budoucna je počítáno s dalšími updaty firmwaru.

 

Klaviatura nástroje

Tyros 5 je nabízen ve dvou variantách. Klasických 61 kláves a také 76 kláves. Klaviatura je polovyvážená (FSX) s možností pětistupňového nastavení rychlostní dynamiky (Hard1, Hard2, Medium, Soft1, Soft2). Nechybí ani aftertouch. Tento typ klaviatury je používán od dob Tyrosu 2. Standardně nástroj rozumí režimům rozdělení klaviatury (Split) i vrstvení (Dual). K dispozici jsou tři dělicí body - Style, Left, Right 1, 2 a Right 3. Vše je přehledně a logicky zobrazováno na grafickém displeji. Samozřejmostí je nastavení oktávy, aby daná zvuková barva zněla co nejpřirozeněji.

 

Co se tedy týče klaviatury, konala se pouze jediná revoluce - 76 kláves. Myslím si, že to bylo správné rozhodnutí. Yamaha byla totiž jediná, která variantu se 76 klávesami nenabízela.

 

VCM (Virtual Circuit Modeling) pracuje na principu virtuálního modelování, tedy chování jednotlivých součástek elektronických obvodů. Jak toho Yamaha dosáhla? V laboratořích rozmontovala klasické analogové efektové procesory (EQ, kompresory, phasery atd.) a pomocí matematických modelů převedla do digitální podoby chování jednotlivých prvků v elektronických obvodech přístrojů. Výsledkem je věrná reprodukce zvuku, stejná jako u původních přístrojů. Tuto technologii převzal Tyros 5 ze syntezátorů Motif (konkrétně Motif XF, následně MOXF).

 

Zvukový modul

Tak jak jsme si již v úvodu řekli, T5 nabízí větší a kvalitnější „nálož“ zvukových barev. Celkem jich je 1279 + 480 XG + 37 bicích a SFX sad. K navýšení došlo ve všech zvukových kategoriích. Mega (54),  Super Articulation (288), Super Articulation 2 (44), Sweet (37), Cool (81), Live (138), Live Drums/SFX (23). Kategorie Organ Flutes byla přejmenována na Organ World (40). Novou kategorií je Ensemble. Ta čítá celkem 55 orchestrálních kombinací. Podporovány jsou standardy XG, XF, GS (pro přehrávání skladeb ve formátu SMF), GM2, GM. Polyfonie je standardní - 128 hlasů. Co se týče uživatelských možností u zvukových barev, tak ty jsou následující: možnost editace stávajících zvukových barev a také možnost importu nových vlastních zvukových barev ve formátu .wav a .aiff (pouze přes počítač).

 

Zvukové barvy jsem si důkladně prošel a musím říci, že je skutečně z čeho vybírat. Obzvlášť se mi líbily zvuky ze skupiny Super Articulation 2, které nabízí díky drobným nuancím daleko větší autentičnost zvukových barev a posunují tak v tomto ohledu klávesovou hru zase o něco dopředu. Skvělý nápad byl také zařadit mezi zvukové barvy novou sekci Ensemble. Zde můžete rázem zahrát jako klasický smyčcový či dechový kvartet. Nesmím také zapomenout na Organ World. Najdete zde jak nádherné kostelní rejstříky, tak skvělé simulace vintage varhan. K těmto posledním dvěma sekcím se ještě během testu vrátíme. Co se týče kvality zpracování, tak i ta je zase jinde. Jen pro zajímavost: Tyros 1 měl WaveROM 96 MB. Technická podpora říká, že WaveROM T5 překročil magický 1 GB.

 

Hudební styly

T5 nabízí i více hudebních stylů. Celkem jich je k dispozici 539 - FreePlay (7), Session (51), Pro (441). Novinkou tohoto modelu jsou styly Audio. Celkem jich má nástroj k dispozici 40. Tyto hudební styly doposud nabízel pouze jediný model Yamahy PSR-S950 (25 hudebních stylů).

 

Těm, kteří slyšíte o stylech Audio poprvé v kostce přiblížím oč se jedná. Jde vlastně o to, že MIDI stopy postupně nahradí v hudebních stylech audio stopy. Ty budou nahrány živými hudebníky na skutečné hudební nástroje ve studiu. V tuto chvíli se prozatím jedná o stopu bicích a perkusí. Největším úskalím stylů Audio je však transpozice audia bez změny rychlosti a změna tempa bez změny ladění a ztráty kvality původního vzorku. To je vlastně jediný velký důvod, proč se ještě styly Audio více nerozšířily. Pokud by vás zajímaly detaily, přečtěte si prosím test PSR-S950(05/2013). Vše, co jsem k stylům Audio napsal v tomto testu platí i pro model T5. Jediný rozdíl snad je, že žádný ze stylů Audio „devětsetpadesátky“ na T5 nenajdete. Všech 40 bylo vytvořeno speciálně pro T5.

 

Další možnosti, jako jsou formální části, tvorba vlastních hudebních stylů a formát stylů, zůstávají stejné. Jediné, co zde nenajdete, je Music Finder Plus, na který jste byli zvyklí od verze Tyrosu 2. Ten nahradil Music Finder ve spojení s aplikací pro iZařízení Repertoire Finder.

 

Efekty

Model T5 nabízí také nové kvalitní typy efektů. Například Real Reverb díky novým algoritmům, které berou v potaz větší počet faktorů, nabízí kvalitnější, hladší a přirozenější dozvuk. Efekty Real Distortion nabízí simulace klasických kytarových zesilovačů 60. a 70. let. Najdete zde také legendární analogové efektové pedály. Díky technologii VCM (Virtual Circuit Modeling) zní efekty skutečně věrně. Vše je umocněno kvalitním grafickým rozhraním. Cítíte se tak, jako byste ovládali originály. O navýšení efektů jsem se zmínil již v úvodu.

 

Ensemble Voice

Novinkou u modelu T5 je kategorie Ensemble Voice. Pokud se do této sekce přepnete, objeví se na displeji základní okno s vyobrazením čtyř nástrojů souboru. Pod vyobrazeními najdete tlačítka Edit, Preset a osm tlačítek s následujícími přednastavenými kombinacemi - PopSection, LazyBlues, OrchestraHorns, ClassicStrings, SoloQuartetFull WoodSection, FullReeds a SaxSection. Pokud by se vám některá z osmi přednastavených kombinací nelíbila, stačí zmáčknout Preset a můžete vybrat některé z následujících skupin: Brass (14), Strings (11), Woodwind (16), Choir (5) a Others (9), kde najdete další kombinace.

 

Jak to vše funguje? Úplně jednoduše. Vyberete jednu z kombinací, např. Full WoodSection. Tato kombinace je složená z OrchFlute, OrchOboe, OrchClarinet a OrchBasson. Pokud na klaviatuře zmáčknete akord ve formě čtyřzvuku, ozvou se vám od nejvyššího hlasu nástroje následovně - flétna, hoboj, klarinet a fagot.

 

Samozřejmostí je editace vybrané kombinace. Nastavovat můžete spoustu parametrů ve čtyřech skupinách - Assign/Harmony, Volume/Pan, Tune/Effect a Humanize. Například poměry hlasitostí, jemné rozladění jednotlivých hlasů, časování nástupu jednotlivých hlasů atd. Myslím, že detailisté si přijdou na své, protože je skutečně co nastavovat.

 

Organ World

Organ World nahradil původní Organ Flutes. K dispozici je celkem pět záložek: Vintage, Home, Euro, Concert a Theatre. Vše, co uměla původní kategorie Organ Flutes, je obsaženo v záložce Vintage. V nové verzi najde hráč vše, co může varhaník pro svoji hru potřebovat. Od retro varhan až po kostelní varhany. V kategoriích Vintage, Home a Euro můžete parametry varhan upravovat přímo v reálném čase. K tomu slouží  devět faderů pod displejem a některá tlačítka ve sloupcích A-E a F-J. Nastavit si můžete také individuálně efekty (Reverb, Chorus, DSP, EQ atd.) Kdyby se vám nechtělo nic upravovat a nastavovat, můžete si v každé kategorii vybrat z osmi presetů. V kategoriích Concert a Theatre můžete vybírat pouze z osmi presetů a nastavovat efekty.

 

Ozvučení nástroje

Pro T5 je také nachystán nový ozvučovací systém s označením TRS-MS05. Jedná se vlastně o dvojici satelitních dvoupásmových reproduktorů (20 W, výškový 1,9 cm, středový 8 cm) a jeden subwoofer (40 W, basový 16 cm). Frekvenční rozsah je dle výrobce 32 Hz-20 kHz. Dodávaná je jak kabeláž pro propojení, tak úchyty pro připevnění satelitů k nástroji. Bohužel, jak tento systém funguje, nemohu říci, protože k testu byla dodána varianta bez ozvučovacího systému.

 

Rozšiřující balíčky

Firma Yamaha také nabízí k nástroji T5 rozšiřující balíčky. Můžete si vybrat například z paketů Premium Packs & Voices nebo Voice & Style Expansion. Ceny jsou různé. Třeba za jeden hudební styl Black Magic Style na motivy skladby Carlose Santany Black Magic Woman zaplatíte 6 euro. Za celý paket Euro Dance, kde je k dispozici 50 zvukových barev a 50 hudebních stylů, je to 150 euro. Vybírat je z čeho. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, co vše je v nabídce, podívejte se na www.yamahamusicsoft.com.

 

Expansion Manager

Jedná se o zdarma dostupnou aplikaci. Ta umožňuje uživatelům T5 instalovat a spravovat rozšiřující balíčky (Expansion Packs) v jejich nástroji. Komunikace funguje pomocí adaptéru USB Wireless Lan, tedy bezdrátově nebo pomocí USB flash disku. Expansion Manager je dostupný pro obě platformy - PC i Mac. V době testu (31. 7. 2014) vyšla nová verze pro Mac OS 2.0.1.

 

iOS aplikace

Jak jistě víte, firma Yamaha podporuje pouze „jablečné“ produkty. Tedy přístroje s iOS - iPhone, iPod Touch a iPad. Pro Tyros 5 jsou v nabídce doporučovány následující čtyři aplikace: Repertoire Finder, MusicSoft Manager, NoteStar a Mobile Music Sequencer. Právě tyto aplikace vám umožní co nejefektivněji pracovat s nástrojem. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, co každý jednotlivý software umí, navštivte firemní stránky na adrese cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards/apps.

 

Co převzal T5 z T4

Pokud bychom se na nástroj podívali z jiného úhlu pohledu, tedy co T5 převzal z T4, vypadalo by to následovně: typ klaviatury, polyfonii, dělicí body, standardy (XG, GS, GM2 atd.), maximální paměť RAM, formát stylů (SFF GE), formální části (Intro, Main Variation, Break, Ending atd.), tvorbu vlastních stylů, maximální počet položek (nyní v Music Finderu), kompatibilitu dat, formáty audio souborů (mp3, wav), u hard diskového rekordéru počet stop, ovládání (zde přibyla pouze drobnost - Mode), vokální harmonizér a jeho možnosti, efekty - bloky DSP, Chorus, efekty pro mikrofon, hlavní EQ, hlavní kompresor, interní uživatelskou flash paměť (6 MB), připojení paměťových zařízení přes USB, tlačítka Articulation 1 a 2, 7,5” LCD displej (ten je parametrově od dob T3), zobrazení souborů txt, USB to Host a USB to Device 2.0 (rovněž od dob T3), MIDI A, B, (oba In/Out), porty, pedály, RGB výstup a spousta dalších drobností.

 

Budeme-li se dívat na nástroj takto, každý si řekne, nic se vlastně nezměnilo. Ale opak je pravdou. O novinkách jsme již hovořili výše.  

 

Závěr

Sečteno, podtrženo. Nový Tyros je na českém i zahraničním trhu nabízen ve dvou klávesových provedeních 61 a 76 kláves. K dostání jsou tři varianty výbavy: Tyros 5 (pouze nástroj samotný), Tyros 5 XL (nástroj + ozvučovacím systém TRS-MS05) a Tyros 5 XXL (nástroj + TRS-MS05 + stojan L-7S). Přesto že nástroj zachovává osvědčené funkce a možnosti, posunul se díky novinkám, jako jsou styly Audio, Ensemble Voice, Organ World, technologie VCM, zase o notný krok dopředu. To vše je umocněno pořádnou porcí kvalitních zvukových barev, hudebních stylů a efektů, které znějí skutečně skvěle.

 

Abych řekl pravdu, těžko lze tomuto nástroji cokoliv vytknout. Já osobně jsem byl maximálně spokojen.

 

Info:

Testovaný Tyros 5 v provedení 76 kláves, varianta první (pouze nástroj) se prodává na českém trhu za 115 290 Kč i s DPH.

 

Plus:

klaviatura 76 kláves

svyly Audio

nové sekce Ensemble Voice a Organ World

zvuky Super Articulation 2

efekty Real Reverb, Real Distortion

technologie VCM

USB Wireless Lan Adaptér

 

Mínus:

technologie, které přetrvávají z dob T3 (displej a jeho parametry, rozlišení a USB 2.0)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura

76 nebo 61 kláves polovyvážená s možností nastavení rychlostní dynamiky/aftertouch

Polyfonie

128 hlasů

Zvukové barvy

1279 zvukových barev + 480 XG Voices + 37 bicích sad/SFX efektů

Ensemble Voice, Super Articulation2, Super Articulation, Mega Voice, Live!, Cool!,Sweet! Organ World

Podporované standardy

XG, GS, GM2, GM

Podporované formáty souborů

.wav, .mp3 (pouze playback), .mid – SMF 0/1, XF (1, XF pouze playback), .aud – multirekording/multiplayback (formát Tyros 5)

Hudební styly

539 hudebních stylů Audio, FreePlay, Pro a Session

Efektové procesory

Reverb, Chorus, DSP, Master Compresor, Master EQ, Microfon Effects, Vocal Harmony/Synth Vocoder

Displej

640 x 480 bodů TFT VGA barevný 7,5” LCD

Jazyk OS

angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština

Datové úložiště

interní paměť 6,7 MB, interní hard disk 500 GB, USB flash paměť

Vstupy a výstupy

1x sluchátkový, 1x mikrofonní, MIDI A – In/Out, MIDI B – In/Out, Line Out – Main L/L+R, R, Sub Out 1,2, Sub Out 3,4/Aux Out, 2x USB to Device (předek/zadek), USB to Host 1x

Ozvučení nástroje

externí

Volitelné příslušenství

externí ozvučovací systém pro Tyros 5 TRS–MS05, sluchátka HPE–150,170, Flash Memory Expansion Module FL512M/FL1024, MUSB–MIDI interface pro iZařízení  i–UX1, MIDI interface pro iZařízení i–MX1, sustain pedál FC4/FC5, volume pedál FC7, MIDI pedál MFC10, klávesový stojan L–7S

Rozměry

1347 x 450 x 142 mm, 1140 x 450 x 142 mm  (šířka, hloubka, výška)

Váha

16 kg, 14 kg

 

www:

cz.yamaha.com

Psáno pro časopis Muzikus