Yamaha Magicstomp - Guitar Effects processor

Yamaha Magicstomp - Guitar Effects processor
Yamaha Magicstomp - Guitar Effects processor

FIRMU YAMAHA, PŮSOBÍCÍ NA POLI HUDEBNÍHO PRŮMYSLU UŽ PĚKNOU ŘÁDKU LET, NEMUSÍM SNAD ANI PŘEDSTAVOVAT. SNAD NEJPOPULÁRNĚJŠÍ JE U HRÁČŮ NA DECHOVÉ A KLÁVESOVÉ NÁSTROJE, VELICE ZNÁMÉ A POUŽÍVANÉ JSOU TAKÉ JEJÍ BASKYTARY, AKUSTICKÉ KYTARY A SAMOZŘEJMĚ KYTAROVÉ APARATURY, ZVLÁŠTĚ KOMBA.

 

Před pár lety představila řadu zesilovačů DG, opírajících se o populární amp modeling. V dnešním testu si představíme malého pokračovatele této řady, kytarový efektový procesor Magicstomp. Je to vlastně kombinace kytarového předzesilovače a efektového procesoru, vše ve velikosti trochu větší kytarové krabičky. Navíc je zde jedna zásadní a velice užitečná věc, o níž se zmíním později, a to možnost propojení a komunikace z počítačem pomocí USB kabelu.

 

Pojďme se tedy podívat, jak ten malý zázrak vlastně vypadá. Na první pohled mě zaujala poměrně robustní a masivní konstrukce, krabička o rozměrech přibližně 16 x 17 cm váží necelý kilogram. Hlavně váha, podpořená čtyřmi gumovými špunty zespoda přístroje, zajišťuje velkou stabilitu při používání na pódiu. Na vrchním panelu nalezneme tři přepínače, dva jsou klasické krokovače, uprostřed pak vypínač on/off, dále zřetelně podsvícený displej, pod nímž jsou tři potenciometry pro úpravu parametrů a tlačítko Store pro uložení zvuků do paměti. Důležitá je i celková hlasitost - opět potenciometrem - Volume. Na zadním panelu je vstup pro nástroj, přepínač vstupní citlivosti na high nebo low, dva stereo výstupy, konektor USB a zdířka pro adaptér. Ten je samozřejmě spolu z USB kabelem součástí výbavy.

 

Uvnitř

A teď k vlastnímu procesoru. V Magicstompu nalezneme 99 továrních presetů a jednou tolik uživatelských, které lze měnit a upravovat podle svého vkusu. Zde mě velice zaujala koncepce. Patche totiž nejsou vytvořeny jako u klasických multiefektů, a to použitím více efektů v jedné bance, ale většina z nich je řešena jako klasické krabičky, co banka, to jedna krabička, jeden zvuk. Výjimku tvoří několik patchů označených jako Multi, zde jsou však použity maximálně dva efekty. Toto má velmi příznivý vliv na celkový zvuk, hlavně na nepatrné zpoždění, jež je u některých zařízení tohoto typu markantní.

 

Efekty

Vše je rozděleno do několika kategorií. Po zmiňované Multi, nabízející několik sólových a doprovodných zvuků, je tu Distortion, kde nalezneme ty nejpoužívanější "zkreslovadla", jako jsou overdrive, distortion, tube drive nebo klasický fuzz. Následuje Dist+Mod, což jsou vlastně zkreslené zvuky v kombinaci z chorusem či flangerem. Sekce Amp je zaměřena na simulace klasických zesilovačů. Je tu např. VintageClean, ClassA Combo nebo ModernHiGain. Poté následují klasické modulační efekty chorus, flanger, phaser, ale i univibe a tremolo. Některé jsou dokonce i v simulovaných analogových verzích. Dále je zde Rotary neboli simulace Leslie efektu a nezbytný kompresor.

Zajímavá je sekce Delay, opět analogové i digitální variace, takže třeba TapeEcho, AnalogDelay nebo PingPong. Následuje pětice běžných hallů a filtry. Zde mě zaujal patch nazvaný Cat Shelter neboli mňoukání kočky. Je to taková libůstka :-)), jejíž použitelnost je sporná, nicméně zní docela přesvědčivě. Dále je tu ring modulator a pitch shifter. Zajímavá je také sekce Sound Effect, která začíná docela slušnou simulací 12 strunné kytary a pokračuje zvuky jako MachineGun, Traktor, Mob nebo SpaceGun. Je téměř neuvěřitelné, co vše se dá napodobit pouhou kombinací klasických efektů. Zní to opět velice zajímavě!! Pro nahráváni přímo, tzn. bez aparatury, jsou nastavení označená jako Multi+Speaker Simulator. Je tu opět desítka stylově rozdílných zvuků, obohacených o speaker simulátor. Poslední, AG Multi, je určena pro hráče na elektroakustické kytary a její zajímavostí je opět simulace, tentokrát nástrojového mikrofonu.

 

Ovládání

Ovládání celého procesoru je velmi intuitivní. Displej vám napoví, který ovladač je pro jaký parametr a pomocí Store si výsledný zvuk uložíte. O krokovačích, jimiž se přepínají jednotlivé patche, jsem se už zmínil. Delším sešlápnutím tlačítka on/off se aktivuje kalibrovatelná ladička, která reaguje velice citlivě, a hlavně je přehledná - a to i z větší vzdálenosti.

Zkreslené zvuky velice připomínají řadu DG, při velkém gainu je zvuk tlustý, komprimovaný a má poměrně specifickou a ne nezajímavou barvu. Crunche jsou příjemně zvonivé a přibývá dynamiky. Mezi simulovanými aparaturami nevidím přílišné rozdíly. Vše zní velice podobně. Příjemné jsou modulace, zvláště analogy, a totéž se dá říci i o sekci delay. Dokonce ani není třeba měnit parametry, tovární nastavení jsou plně dostačující. Hally jsou přirozené, bez zbytečné chemičnosti a pomocí filtrů lze zvuk okořenit o leckdy až syntezátorové zvuky.

 

PC

Teď se trochu podíváme na komunikaci s počítačem. Kromě propojovacího USB kabelu obsahuje balení ještě instalační CD, které pamatuje jak na uživatele klasických windows, tak i Macintosh. Obsahuje potřebný USB ovladač, zvukový editor a banku nových zvuků. A právě editor velice usnadní a obohatí práci. Po otevření okna se objeví všech zmiňovaných 99 patchů, po prokliknutí každého z nich se pak graficky znázorní ovládání všech parametrů a lze tak přehledně měnit konfigurace a následně je ukládat přímo do počítače. Právě ta přehlednost je velkou předností, nejste totiž odkázáni na pouhé tři potenciometry jako při "manuálním" ovládání. Pokud použijete Magicstomp pro nahrávání přímo do PC, je to ideální způsob, jak vytvořit své vlastní zvuky přímo do té které skladby a zpětně je vyvolávat. Jako jiná inspirace je na instalačním CD několik dalších zvuků, například série nastavení pro akustickou kytaru, několik chorusů, distortionů atd. Možností je skutečně mnoho...

 

Závěrem

Celkové využití Yamahy je velice univerzální. Lze ji použít jako preamp mezi kytarou a aparátem nebo zařadit do efektového řetězce a využívat ji jako klasické krabičky nebo totéž v efektové smyčče zesilovače. Zde budou ovšem plně funkční pouze modulační efekty. Při živém hraní jistě oceníte její robustnost i snadné ovládání. Zde je ovšem trochu na škodu absence MIDI. Takto jste totiž nuceni si zvuky "přednastavovat" a spouštět pomoci on/off. Krokovač je trochu krkolomný, je nutné si nejpoužívanější patche seřadit za sebe, teprve pak je vše jednodušší... ovšem s takovým midipedálem.

Závěrem nezbývá než dodat, že Magicstomp rozhodně stojí za vaši pozornost a jistě obstojí v záplavě podobných zařízení, nabízí toho opravdu hodně!!!

 

Info:

Yamaha Magicstomp je kytarový multiefekt plně korespondující ze současnými trendy, hlavně díky počítačové editaci. Jeho velkou devizou je snadné ovládání, přehlednost a kvalita zvuků. Cena je 7490 Kč.

 

Plus:

zvuk, hlavně modulací

koncepce kytarové krabičky

USB

 

Mínus:

absence MIDI

Psáno pro časopis Muzikus