Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy

Nový produkt špičkového keyboardu představila firma Yamaha koncem minulého roku. Model s názvem Genos tak nahradil úspěšnou řadu Tyros, která se v pěti verzích vyráběla od roku 2002. Nový název je logickým krokem vzhledem k tomu, jaký technologický a designový posun nástroj přináší. Zároveň byla výrazným způsobem akcentována uživatelská základna Tyrosu a v novém nástroji jsou zohledněna její přání.

Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy
Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy

Poprvé tak ve svém špičkovém keyboardu Yamaha použila dotykový displej, mikrofonní vstup s fantomovým napájením, tahové a otočné kontroléry známé ze syntezátorů a spoustu dalších novinek. Tento nástroj se tak svým vybavením může řadit i do kategorie digitálních workstationů, i když jeho největší síla je stále v excelentních doprovodných stylech a tvůrčí práci s nimi.

 

Základní koncepce nástroje

Genos je nástupcem keyboardů řady Tyros, přináší tedy veškeré předchozí technologie ve vylepšené verzi a přidává další. Nástroj je dostupný pouze v 76klávesové verzi, která dává větší možnosti pro klávesovou hru, vyznění jednotlivých zvuků, ale i rozložení na klaviatuře. Genos díky zvýšení počtu DSP slotů efektové jednotky skvěle zní, zvuky a doprovodné styly mají úžasnou dynamiku, živost a zároveň brilanci. Naprostá většina zvuků z předchozí řady byla převzorkována, doplněna a rozšířena. Nástroj zásadním způsobem umožnuje při živé hře ovládat velké množství různých parametrů, má k tomu řadu různých kontrolérů (live controls). Obsahuje rozsáhlou a pestrou paletu doprovodných stylů různých žánrů, přičemž se nově uplatňují i tzv. Revo Drums - vícevrstvé zvuky bicích sad. Nástroj pracuje jak s přehráváním a nahráváním MIDI souborů, tak s rozsáhlými možnostmi zpracováním audia, nově používá i formát mp3+G, který umožňuje zobrazení textu v průběhu přehrávání audia. Rychlejší a na otřesy při přepravě lépe stavěná rychlá flash paměť nahradila klasický hard disk použitý v předchozí řadě, nechybí ani vestavěná wi-fi a podpora aplikace SongBook+. Uživatelsky se jedná o velice přehledný a logicky uspořádaný nástroj, který díky velkému dotykovému displeji usnadní základní práci všem, kteří se ho teprve učí ovládat. Ti, již znají Tyros, jsou částečně ve výhodě, budou novým prostředím nadšeni a přesedlají tak na nový model díky předchozím zkušenostem rychleji.

Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy
Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy

Zvuky nástroje

Yamaha do svého nejvyššího modelu keyboardu vložila všechny technologie tvorby zvuku použité u předchozí řady, jejichž počty výrazně navýšila, najdete zde tedy zvuky: Sweet (40), Cool (81), Live (160), Mega (82), Ensemble (76), SuperArticulation (390), SuperArticulation 2 (75), Organ Flutes (24), panelové zvuky pro živou hru na klaviatuře (1570) a deset sad bicích technologie nové - tzv. Revo Drums.

V Revo Drums jsou bicí nástroje navzorkovány až ve 24 vrstvách. Tyto samply jsou pak spouštěny nejen v závislosti na dynamice (stejně jako vícevrstvé samply u zvuků Mega, se kterými přišla poprvé první generace Tyrosů), ale třeba u bubnu snare nebo u činelů jsou pak nasamplovány v různých dynamikách i různá místa, kam se zrovna palička trefila, protože ne vždy se bubeník trefí přesně na stejné místo. Tyto různé samply ve stejné dynamice jsou pak vybírány pomocí algoritmu s generátorem náhodných čísel, a tak celá bicí sada zní mnohem věrněji a realističtěji.

Jedna z takto detailně nasnímaných sad se nahrávala ve světoznámých Real World Studios u Petera Gabriela, další pak v jiných studiích ve světě, které se specializují na nahrávání rockové hudby, metalu a funky.

Zajímavá informace je, že nástroj již v základu neobsahuje audio styly, lze je ale stáhnout ze stránek cz.yamaha.com a do nástroje nahrát. Pravda je, že mi u Tyrosu styly obsahující audio bicí trochu komplikovaly práci. Pokud jste je totiž použili, museli jste při nahrávání použít audio recording, nešly nahrát jako soubory MIDI, navíc se mohly používat v úzce vymezených tempech. Zřejmě proto Yamaha vytvořila Revo Drums, se kterými není problém s nahráváním v MIDI ani ve změnách temp.

Péče o zvukovou banku nástroje byla tedy opět mimořádná, a pokud by i tak uživateli její obsah nestačil, může si vybrat z rozšiřujících sad, kterých je již krátce po uvedení nástroje na trh nepřeberné množství. Skvělá informace pro uživatele Genosu je, že nástroj má větší vestavěná kapacitu pro vlastní zvuky a balíčky bez nutnosti dokupovat rozšiřující paměťový modul!

Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy
Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy

Organizace nástrojových skupin

Jednotlivé nástroje v Genosu jsou logicky roztříděny do šestnácti skupin: piano, organ, strings, woodwind, acoustic guitar, bass, pad, drumkit, epiano, accordion, brass, choir, electric guitar, percussion, synth, ensemble. Jsou přístupné pro všechny čtyři vrstvy (party) - left, right 1, right 2, right 3. Na displeji jsou pak viditelná a ihned přístupná nastavení hlasitosti, ekvalizace, panoramy, efektů, oktávy, a dokonce i počtu nastavených artikulačních tlačítek.

Musím říct, že je skvělé mít možnost vybírat z takto výjimečně kvalitních zvuků, navíc díky dotykovému displeji velice rychle a pohotově editovatelných. Již v Tyrosu byla kvalita vysoká, zde je ovšem překonána, a to značnou měrou - z nejvydařenějších zvukových barev bych rád zmínil CFX a C7 koncertní klavíry, Jazz Standard Organ s přiřazeným navolením harmonických na tahových kontrolérech, vynikající Kino Strings s přirozeným zvukem Classical Cello, u kterého při stisku navolených artikulací dosáhnete neskutečně věrné nápodoby hry. Dále pak Funk Alto Sax, s growl feelingem, skvěle znějící D-Folk Guitar Strum, basový 80’s Synth Pop Bass, který s navoleným arpeggiatorem přináší téměř analogový sound, z bicích sad pak Rock Drum Kit a Pop Drum Kit a skvělý Vocal Beatbox, z barev e-piana zní výborně 70’s Suitcase Amped a DX Production. Vzhledem k největší skupině uživatelů tohoto nástroje jsou velice vydařené Steirische Harmonika, Super Musette Bass a Flugelhorn. V bance sborů zní výborně Pop Vocals a Gospel Vocal Hmm. Elektrické kytary jsou zase o krok dál díky efektům VCM a 60’s Vintage Blues a 60’s Blues Rock jsou prostě excelentní, u zvuků kategorie synth jsou zajímavé varianty minimoogu, například Mini Classic Velo+ a pak také Trance Gates jako zástupce zvuků pro taneční hudbu.

Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy
Yamaha Genos - nejvyšší model keyboardové řady firmy

Doprovodné styly

Velká část pozornosti konstruktérů tohoto typu nástroje je logicky upřena na doprovodnou jednotku. Ta u keyboardu v závislosti na zadané harmonii generuje styly pro širokou oblast populární hudby, u Genosu kvalitu doprovodných stylů značně zlepšuje zmíněný špičkový tónový generátor.

Spektrum doprovodů je velice široké - od orchestrálních balad k řízným rockovým doprovodům, od keltských balad až k vydařeným a moderně znějícím tanečním stylům. Pokud by i přesto chtěl uživatel doprovody rozšířit nebo mít větší možnost výběru specificky zaměřených, na trhu je již krátce po uvedení nástroje obrovský výběr rozšíření.

Styly se dají živě velice dobře ovládat díky novým kontrolérům, také je lze uživatelsky dále upravovat, samozřejmostí u takto dimenzovaného nástroje je také tvorba stylů vlastních. Z předchozí řady zůstala zachována filozofie ovládání 3x intro, 3x ending a varianty doprovodu ABCD. Tlačítko fade in/out zmizelo jako přímá volba, ale je možné ho nahradit jedním z uživatelských tlačítek, kam se tato funkce uloží - vzhledem ke kontrolérům je fade out velice jednoduše proveditelný na tahových potenciometrech.

Styly jsou v nejvyšší možné kvalitě jak výsledného zvuku, tak samotného obsahu, řada z nich je rozpoznatelných a okamžitě použitelných ve velkém množství repertoáru každého klávesisty - v rozsáhlé databázi nástroje jsou již připravené a zkombinované s ideálním nastavením zvuků.

 

Organizace doprovodných stylů a práce s nimi

Doprovodné styly jsou opět žánrově velice různorodé, o čemž svědčí jejich rozdělení do patnácti kategorií: pop, retropop, dance, entertainer, jazz, latin, movie & show, traditional & folk, rock, oldies, r & b, country, easy listening, ballroom a classic & events. Zejména styly pop a dance zohledňují aktuální trendy v hudbě, jsou aktuální a moderní. Nově přibyla kategorie retropop, která míří zejména na 80. léta a bude jistě velmi vyhledávaná a užitečná. Většina stylů bere inspiraci z reálných skladeb populární hudby, které byly nebo jsou zásadní pro její určitou etapu.

Velice jednoduše můžete také v nástroji vytvářet styly vlastní, popřípadě měnit různé patterny ze stylů stávajících a ukládat do vnitřní paměti jako uživatelské. Pro tvorbu nových stylů můžete použít krokový i reálný záznam. Musím říci, že nahrát uživatelský styl lze velice jednoduše a intuitivně - nastavíte nahrávanou stopu, délku patternu, klik, pustíte start a nahráváte. Následně lze jednotlivé stopy kvantizovat a dále upravovat. Takto lze nahrát všechny varianty intra, main variation, breaku a endingů.

 

Vokální harmonizér a vocoder

Velkou službu dělá klávesistovi možnost připojení mikrofonu, u Genosu konečně i kondenzátorových mikrofonů s fantomovým napájením. Nástroj nabízí pokročilou formu harmonizace s různými typy hlasů a jejich vedení, vocoder a efektovou jednotku. Díky použitým DSP zní harmonizér mnohem lépe a přirozeněji než u Tyrosu 5, vývoj je znát i v této oblasti.

Harmonizér nabízí standardní dvojhlasy, trojhlasy a čtyřhlasy - vždy jeden hlas jako hlavní (lead) a 1-3 hlasy harmonické, u kterých se dá editovat transpozice, detune a také formant. Vocoder pak přináší další možnosti modulace hlasem z mikrofonního vstupu, k dispozici je řada presetů a též možnost uložení do uživatelských nastavení po úpravě.

Vše se dá uložit do jednotlivých registrací a ihned s ostatními parametry vyvolat.

 

Ergonomie ovládání, kontroléry, registrace, uživatelsky volitelná tlačítka, práce s displejem, mixáž, klaviatura, direct access (přímý přístup)

Genos je dotažený produkt také v oblasti ergonomie ovládání. Díky dotykovému displeji odpadla řada panelových tlačítek z předchozí řady Tyros - například zde již nenajdete tlačítka pro přímou volbu zvuků a stylů dle jejich kategorií. V levé části přibyly bytelnější tahové a také otočné kontroléry, které u Tyrosu nebyly. Tyto kontroléry mají navíc svůj stavový OLED displej (589 x 48), který zobrazuje několik úrovní ovládání. Jakmile se dotknete některého kontroléru, displej ihned přeskočí na aktuální nastavení.

Tlačítka pro Song A a Song B jsou umístěna taktéž v levé části s opět novou funkcí - nedělají rozdíl mezi přehráváním audia a MIDI, ke kterémukoliv z nich můžete přořadit: dva audio songy, jeden MIDI a jeden audio. Poměry hlasitosti mezi nimi můžete řídit i horizontálním tahovým potenciometrem, který může fungovat také jako scratch pro DJe.

Místo tahových potenciometrů umístěných u Tyrosu poměrně nešikovně blízko klaviatury a displeji jsou zde ideálně tlačítka pro nastavení registračních pamětí a bank. Velmi příjemnou změnou je zvýšení pozic pro paměti z osmi na deset. Bez používání registračních pamětí, do kterých lze uložit naprosto vše, co na nástroji nastavíte, si nedokážu představit systematické využití Genosu. Registrační paměti se navíc dají přehledně řadit do playlistu - opět další skvělé novinka, kterou tento nástroj obsahuje, dvanáct přednastavených nastavení demonstruje velký potenciál využití pro live hráče. Důležité je upozornit, aby si uživatelé zaškrtli, co přesně chtějí ukládat, a na něco nezapomněli - a to při stisku tlačítka Memory vedle registračních tlačítek.

Nový devítipalcový dotykový displej (TFT 800 x 480) přináší skutečný uživatelský komfort. Nejen že se díky němu zjednodušilo a zpřehlednilo ovládání, ale navíc se v něm skvěle edituje, přehledně jsou vidět komplexní náhledy na nastavení zvuků a mixu. To, že již není výklopný, mi při práci vůbec nevadilo, jeho náklon je ideální a jeho viditelnost a odezva na dotek skvělá. Při mixáži live control skvěle fungují displeje oba, malý přináší aktuální hodnoty a velký pak celkový přehled.

Uživatelsky volitelná tlačítka jsou opět novinkou - šest (A-F) je jich připraveno pro rychlý přístup k požadovanému parametru. Mohou být nastavena pro rychlý přístup k různým funkcím nástroje a mimo jiné i k fade in/out, který jako přímé tlačítko na nástroji nenajdete. Uživatelská tlačítka známá například z digitálního pultu Yamaha TF jsou velice užitečným pomocníkem.

Klaviatura je pouze v 76klávesové verzi FSX s aftertouchem a plní svoji funkci stejně tak jako u Tyrosu dokonale.

Velice užitečné je tlačítko Direct Access (přímý přístup), které funguje tak, že po jeho stisku zvolíte oblast, do které byste chtěli vstoupit - například uživatelská tlačítka - a ihned se vám otevře menu nastavení, nebo kombinací Direct Acces + Harmony/Arpegiio vstoupíte do nastavení typů arpeggií.

Joystick je dalším z řady překvapení, tento model vidím u Yamahy poprvé, pracuje se s ním skvěle, a navíc se dá i naprogramovat na různé vrstvy zvuku - left, right 1-3.

 

MIDI recording + audio recording/playback a nová 58GB flash paměť

V Genosu opět pokročily nahrávací možnosti jak pro oblast MIDI, tak audia. Pro MIDI multirecording se otevře 16 kanálů, na každý lze vybrat jiný nástroj, nechybí základní možnosti práce s nahraným materiálem - kvantizace, delete, mix, copy a transpozice, k dispozici je stejně jako u tvorby uživatelských stylů krokové nahrávání. Práce s MIDI sekvencerem je díky displeji velmi přehledná a intuitivní. MIDI quick recording je ideálně použitelný pro nahrávání reálně hraných doprovodných stylů, které tvoří základ aranžmá písně.

Audio nahrávání má taktéž jednodušší verzi v podobě audio quick recording dvoustopého záznamu nebo audio multi recordingu, kde se k první stopě zaznamenávají další pomocí overdub. Možnosti záznamu audia jsou v Genosu pouze základní, od takovéhoto typu nástroje nelze čekat v této oblasti víc.

Nový typ paměti, 58GB flash paměť pracuje při nahrávání MIDI i při práci s audiem nezvykle rychle, pokud by ji uživatel zaplnil, může samozřejmě používat externí médium.

 

Real World Studios

Je komplex nahrávacích studií, který Peter Gabriel budoval od roku 1987 ve více než 200 let starém mlýně. K nejznámějším interpretům, kteří zde natáčeli, patří kromě Petera Gabriela Alicia Keys, Van Morrison, Beyoncé, Coldplay, Mumford & Sons, Jay-Z, Kanye West, Paolo Nutini, Robert Plant, Rag'n'Bone Man, Tom Jones, Pixies, Sia, Marillion a řada dalších.

 

Konektivita, vstupy a výstupy

V informacích o nástroji se psalo o trojím USB vstupu to device, po chvíli jsem zjistil, že jeden z nich se nachází vespod nástroje, pro otevření je potřeba povolit šroub. Záložní data jsou tak bezpečně chráněna, výborný nápad. Zbylé dva USB vstupy můžete použít pro další flash paměti nebo také v kombinaci s převodníkem USB/VGA pro výstup na monitor.

Výstupy jsou kromě hlavního jacku L+R další čtyři (sub 1, 2, 3 a 4), nechybí sluchátkový výstup na předním panelu a také digitální koaxiální výstup. Zachován zůstal jackový vstup aux, jeho hlasitost se dá regulovat v režimu mixer v menu.

Pedály jsou uživatelsky nastavitelné, standardně je na prvním sustain, na dvojce articulation a na třetím volume. Mikrofonní vstup combo jack s možností fantomového napájení patří k dalším pozitivním vylepšením. Tradiční jsou zdvojené MIDI konektory A (in/out) + B (in/out) a USB to host.

 

Kompatibilita dat s řadou Tyros

Kompatibilita s předchozí řadou Tyros je bezproblémová, důležité informace pro přenos souborů a dříve zakoupených zvuků jsou uvedeny na stránkách cz.yamaha.com. Noví uživatelé Genosu si mohou nástroj zaregistrovat a získat tak jeden balíček Sound & Expansion Libraries / Premium Packs & Voices zdarma.

Já jsem si překopíroval celý obsah hard disku z Tyrosu do počítače a následně nahrál do Genosu, vše funguje bez problémů, samozřejmě doprovodné styly, které jsem užíval jako základy k písním, znějí lépe použité přímo z Genosu, a tak některé nahrávám znova, ovšem s daleko lepším zvukem.

 

Rozšíření nástroje

Pro nástroj se nabízí nepřeberné množství zvukových rozšíření a nových doprovodných stylů, na stránkách eu.yamahamusicsoft.com si můžete vybrat dle svých preferencí.

Další možností rozšíření je aplikace Songbook+ (notová a textová aplikace pro iPad), která umožňuje pomocí vestavěné wi-fi v nástroji oboustranně komunikovat a vyměňovat si data registrací k různým písním. Viz baum-software.ch.

 

Praktické postřehy při práci s Genosem

Když mi dorazil Genos, očekával jsem těžší nástroj, byl jsem naprosto překvapen, že je o tři kilogramy lehčí než Tyros 5 se 76 klávesami, a dokonce o jeden kilogram lehčí než Tyros 5 se 61 klávesami. Při přechodu z Tyrosu 5 na Genos jsem nezaznamenal žádný problém, naopak mne neustále překvapovaly nové prvky v ovládání, nové zvuky a styly. Playlisty registrací a Song player nesmírně usnadňují muzikantskou praxi a zjednodušují orientaci v obsahu nástroje při live hraní.

 

Závěr

Yamaha Genos je pro mne osobně výjimečný a nesmírně kvalitní produkt s excelentním zvukem, ovládáním a nečekanými novinkami, mohu ho všem zájemcům vřele doporučit.

 

Info:

Yamaha Genos je nejvyšší model keyboardové řady firmy s rozsáhlými možnostmi digitálního workstation. Cena je

 

Plus:

celková koncepce nástroje

ergonomie

výjimečný zvuk

doprovodné styly

práce se soubory MIDI i audio

dotykový displej

3x USB to device

10x registrační paměť

tahové potenciometry

playlisty a song player

Revo Drums

joystick

arpeggiator

není nutná další investice do vnitřní paměti

 

Mínus:

Nástroj neobsahuje tlačítko stop, kterým jste se v rámci navolené registrace a zároveň jedné písně přesunuli u Tyrosu na začátek skladby. Při práci s přehrávačem MIDI se tak můžete dostat lehce na jiný song. Ztratíte tak zároveň i veškeré nastavení uložené v registraci pro daný song. Mohl by to vyřešit update softwaru, který by umožnil používat tlačítko Rew pouze v rámci jednoho songu, popřípadě rozšíření nabídky u uživatelských tlačítek.

 

Technické parametry

celkový počet zvuků celkový počet 1652 Voices + 58 Drum/SFX Kits
speciální zvuky 10 Revo Drums/SFX, 76 Ensemble, 390 Super Articulation, 75 Super Articulation2, 82 MegaVoice, 40 Sweet, 81 Cool, 160 Live, 24 Organ Flutes
styly 500 stylů rozdělených do kategorií dle hudebních žánrů
kompatibilita MIDI songů XG, GS, GM a GM2
doprovodné styly celkový počet 550 (491 Pro, 39 session, 10 free play, 10 DJ)
varianty stylů 3x intro, 4x variace, 3x ending, break
polyfonie 256 (128 pro presetové + 128 pro doinstalované zvuky)
klaviatura 76 kláves, typ FSX s aftertouchem
vocal harmony vocal harmony 54, synth vocoder 20
audio recording wav 44,1 kHz, 16 bit, stereo
audio playback wav, mp3
vnitřní paměť 58 GB SSD
konektory 2x MIDI A/B, XLR/line s fantomem, 6x line out, 2x aux in, 3x USB to device, 1x USB to host, wi-fi, sluchátka
displeje TFT, 9” dotykový, (800 x 400), OLED (589 x 48)
slidery a otočné kontroléry 10 sliderů, 6 otočných kontrolérů
efekty komplexní DSP jednotka (reverby 59, chorusy 107, DSP 358 variation, 358 insertion, compressory 5, ekvalizéry master 5, ekvalizéry part 28 ad.)
rozměry 1234 x 138 x 456 mm
hmotnost 13 kg

 

https://usa.yamaha.com/products/musical_instruments/keyboards/arranger_workstations/genos/index.html

Psáno pro časopis Muzikus