Yamaha Clickstation

Yamaha Clickstation
Yamaha Clickstation

A máme tu test dalšího metronomu. Tentokrát jde o výrobek firmy Yamaha, a nutno říct, že konkurence z něj nebude mít radost :o). To, že metronom musí umět i něco víc, než jen počítat doby, je už poměrně běžná věc. Tama RW-100 nabízel ukládání do paměti, Roland RM-2 při kombinaci s padem nabízí rytmický "dozor" a velký výběr zvuků. S čím novým přišla Yamaha?

 

Na první pohled zaujme zajímavým designem (to zas až taková novinka není), podsvíceným displejem a numerickou klávesnicí. Další nové prvky jsou vibrační kolečko, možnost připojení MIDI zařízeni, pětioktávová ladička s možností kalibrace na 438-446 Hz (mysleli pravděpodobně i na symfonické bubeníky). Ovšem pod pojmem ladička si nepředstavujte nic zázračného, prostě se ozve generátorový zvuk, a vy se s tím poperte. Nicméně se může hodit.

Základním posláním metronomu je udávat rytmus. Yamaha sice nevybavila Clickstation výběrem různých zvuků, avšak rozlišila tónově akcenty (1. doba), čtvrtky, sudé osminy a šestnáctky a trioly. Hlasitosti jednotlivých not se nastavují samostatnými posuvnými potenciometry. Navíc jsou tu ještě dva - jeden na celkovou hlasitost a jeden na sílu vibrace. Vibrace je určena pravděpodobně pro hluchoslepé bubeníky (i při stažené hlasitosti na nulu si můžete ohlídat tempo díky dvěma diodám - červené pro začátek taktu, zelené pro doby). Jiné využití mě opravdu nenapadá, protože zjišťovat tempo pomocí kolečka, které po stisknutí začne vibrovat, mi přijde jako neohrabaná zbytečnost.

Pokud jde o hlasitost, myslím že sluchátka ani nebudete potřebovat. Yamaha zvolila takovou kombinaci frekvencí a zesílení, že i při hlasité hře metronom těžko přeslechnete. Pokud ale nehodláte pořádat závody v přeřvávání, můžete využít jeden ze dvou sluchátkových výstupů (velký a malý jack) a ještě se pochlubíte basákovi, jak hrajete přesně, protože fungují zároveň. Pro nastavení požadovaného tempa můžete využít buď kolečka vpravo dole (stejně jako u RW-100) nebo numerické klávesnice, což je kupříkladu při změně tempa ze 78 na 205 docela příjemné. Je zde samozřejmě i TAP, neboli funkce, kdy se přístroj podle vašeho nepřesného ťukání snaží vymyslet, co by to asi mohlo být za rytmus. Nabídka tempa je od 35 do 300. Volit můžete také počet dob v jednom taktu - a sice 0 (akcent není na žádnou dobu) až 9. Zajímavá je možnost kombinovat dva takty do jednoho. Dělá vám například problém 7/4 takt? Stačí si nastavit první na 4/4 a druhý na 3/4 a metronom bude udávat akcenty na první a pátou dobu.

Další příjemnou vlastností této mašinky je možnost uložení a pojmenování až 86 skladeb, přičemž - pokud si pamatujete, jak jste je pojmenovali - můžete využít i vyhledávání, kterým přístroj také disponuje.

Sympatická věc je i možnost jakýchsi playlistů (chain), které mohou obsahovat až 20 písniček a můžete si jich uložit až devět různých (označených tentokrát pouze čísly, ale devět si snad zapamatuje každý). Uvnitř playlistu se uživatel pohybuje tlačítky song/step + a - (8 a 9). Využijí je pravděpodobně hlavně bubeníci hrající s metronomem na koncertě, kteří vědí předem, co se bude hrát.

Co se týče děr v přístroji (kromě výše uvedených sluchátek), je zde aux in na velkého jacka pro připojení muziky - hlasitost je třeba regulovat na zdroji, v metronomu už s ní nic neuděláte. Další otvor slouží ke vstupu MIDI (klasický pětikolík) s tím, že v manuálu tvrdí, že si metronom umí odposlechnout tempo. Nemám důvod jim nevěřit, ale nemám bohužel žádný sekvencer na vyzkoušení. Další je trigger in, sloužící k připojení padu, ovšem využitelný pouze jako dálkové ovládání nebo k nastavení tempa; podle toho, zda jste v režimu CLICK nebo TAP.

Poslední dvě díry už nemají s muzikou nic společného. Jedna je na síťový adaptér pro případ, že by vám došla 9V baterie, a druhá má v sobě závit. Co mě překvapilo, byl kus zohýbaného plechu, který mi při vybalování metronomu vypadl. Až v návodu jsem zjistil, že je to důmyslná pomůcka, umožňující stabilizovat metronom i v jiné než horizontální poloze. V díře se závitem (sloužící k zakomponování metronomu do bicí soupravy) je šroub, jímž lze plech přichytit a podle zvolené strany mít metronom na podložce pod úhlem 20, případně 65°.

Ještě snad zmínku o podsvícení. LCD displej je podsvícen z každé strany dvěma zelenými diodami (podobně jako starší mobilní telefony), což je naprosto dostačující. Nastavení intenzity, či kontrastu sice chybí, nicméně dle mého názoru není nutné. Displej má dva režimy. Stisknete-li tlačítko BACK LIGHT jednou krátce, rozsvítí se a po cca 20 sekundách opět zhasne. Pokud tlačítko podržíte stisknuté 1 sekundu, rozsvítí se natrvalo, a zhasnete ho až opětovným stiskem stejného tlačítka. V této souvislosti mne trochu překvapilo, že metronom nemá zabudovaný tzv. timer, neboli že se sám nevypne, pokud ho delší dobu nepoužíváte. Ve chvíli, kdy máte zapnuté podsvícení displeje a zapomenete ho v provozu ve zkušebně (a nezkoušíte-li denně, ač byste měli :o)), můžete si příště pravděpodobně vzít rovnou novou baterii. Výdrž baterií jsem neměl čas vyzkoušet, nicméně sám výrobce doporučuje používat alkalické baterie a asi ví, proč.

Suma sumárum, kde jsou ty doby, kdy metronom jen klikal a občas cinknul, a když jste ho zapomněli natáhnout, měli jste ze swingu baladu.

 

Info:

Yamaha Clickstation je poměrně nabušený elektronický metronom nabízející spoustu zajímavých věcí a své kupce si jistě najde i za 5490 Kč.

Plus:

podsvícení

ukládání se jménem

playlisty

Mínus:

zbytečný vibrátor

cena

chybí český návod

Psáno pro časopis Muzikus