Xvive U3C - kompaktní, spolehlivé bezdrátové zařízení

Všudypřítomná bezdrátová technologie se v hudební branži objevuje na každém kroku a já se nemůžu zbavit dojmu, že už dnes není firma, která by něco takového nenabízela. Výjimkou není ani značka Xvive, která kromě kytarových krabiček dala o sobě nejvíce vědět kytarovým systémem U2, který jsem viděl na prezentaci Thomase Bluga, který ho měl zapojený ve svém gearu a zvuk měl famózní. Ostatně jako vždy.

Xvive U3C - kompaktní, spolehlivé bezdrátové zařízení
Xvive U3C - kompaktní, spolehlivé bezdrátové zařízení

O to víc jsem byl potěšen, když se mi dostala do ruky dnešní hračka. Její existence není nic převratného a ani nového. Kdo čte Muzikus pravidelně, tak si vzpomene, že jsem nedávno něco podobného testoval od značky Sennheiser. A přece je zde několik inovací a odlišností, které stojí za povšimnutí a dělají z Xvive U3C produkt, jenž stojí za povšimnutí.

 

O co jde

Je to bezdrátový systém, který tvoří vysílač a přijímač, opět schované do malých pouzder opatřených konektory, lépe řečeno samcem XLR u přijímače a samicí XLR u vysílače. Uvnitř pouzder se nacházejí nabíjecí akumulátory, které v závislosti na použitých mikrofonech vydrží tři až sedm hodin.

Vysílač i přijímač je vyroben z kombinace plastu ABS a s kovovým vyústěním konektorů, které společně tvoří nejen decentní design celého zařízení, ale působí robustním dojmem. Takže při nechtěném pádu bych se o to nějak extra nebál. Jak je vidno z fotek, tak akumulátor je nejen ve vysílači, ale i v přijímači, a tak se dá souprava použít například k prezentačním účelům a dá se narychlo zapojit bez kabelu kdekoliv, kde zrovna budou mít k dispozici vstup XLR . Škoda, že k tomu nedali nějakou redukci anebo kousek kabelu, který by to zredukoval třeba na 6,3mm jack. Ale to už šikovný zvukař bude u sebe určitě mít.

Vysílač je také vybaven konektorem XLR a má oproti obdobným systémům zásadní odlišnost. Je vybaven fantomovým napájením 12 V a 48 V, a tak je určen pro kondensátorové mikrofony.

Pokud mám kondenzátorový mikrofon do ruky, tak není problém, prostě jej zapojím a hotovo. Vysílač není nikterak těžký, a tak nepřekáží. Pokud bych chtěl ale použít třeba mikrofon klopový nebo hlavový, který zrovna nemá konektor XLR na konci, budu muset opět redukovat. Škoda, že tu není v příslušenství nějaká spona na opasek. No co, dám to do kapsy.

Vysílač má na sobě přepínač 12V a 48V napájení pro mikrofon, přepínač Power/Mute a dále tlačítko pro zvolení vysílacího kanálu, kterých je k dispozici šest. Celá škála je pěkně podsvícená, takže je pěkně vidět zvolený kanál. U výčnělku na spodní straně, kde je ukrytá anténa, jsou po stranách dvě LED diody indikující provoz, nabíjení i vybitou baterii. Posledním „mačkátkem“ je zde pořádná pojistka proti nechtěnému vypadnutí z mikrofonu. Konečně něco pro nás, co máme pořádné prsty. Na boku je ještě microUSB k nabíjení, a tím končím, tvá Máňa.

Přijímač je o dost jednodušší. Ten má pouze přepínač On/Off, tlačítko pro výběr kanálu, opět s podsvícenou škálou, a konektor microUSB pro nabíjení. Při detekci signálu na spodní hraně pomáhá světelná indikace.

 

Provoz a další

Systém je svou koncepcí jednoduchý a je určen pro rychlé a bezproblémové použití. O to víc mě překvapil zvuk, který je dobrý a neprovází jej žádné rušení, což je dáno samozřejmě digitálním přenosem v pásmu 2,4 GHz. Výrobce uvádí, že současně může spolu běžet až šest zařízení.

Trochu mě překvapilo, že vysílač při zapnutí blikne oběma diodami a potom zhasne, ale přijímač svítí pořád. Indikace zvoleného kanálu svítí pořád na obou. Co mi chybí, je třeba blikání při ztrátě signálu, jak to dělají systémy u jiných výrobců. Ale nemůžu mít všechno. Jiný výrobce mi zase nedal „pytlík“ na přenášení, a tady je, a je krásnej. Jo a ještě jedna super věc: Vždycky dává výrobce k nabíjení dvou kusů jeden, slovy eden, kablík a druhej si musím najít sám. Tady teda dostanete taky jeden kablík, ale pozor! Má dva konce, takže nabíjím obě baterky naráz. Super.

 

Info:

Xvive U3C je kompaktní, spolehlivé bezdrátové zařízení, které si najde své uplatnění všude, kde je třeba rychle zapojit a hrát nebo mluvit či zpívat. Důležité upozornění: Tento model je pouze pro kondenzátorové nebo elektretové mikrofony. Výrobce varuje před použitím nesymetrického mikrofonu a použití dynamického mikrofonu je úplně zapovězeno. Cena je 6132 Kč.

 

Plus:

robustní konstrukce

rychlé nabíjení

spolehlivé

zvuk

„pytlík“ na přenášení

dvojitý kabel na nabíjení

 

Mínus:

použití pouze kondensátorových mikrofonů

 

Tabulka technické specifikace

pásmo 2,4 GHz
latence 5 ms
výdrž baterie 3–7 hodin (podle použitého mikrofonu a zvoleného napájení – fantom 12V, 48V)
frekvenční rozsah 20 Hz–20 kHz
vzorkování 24 bitů/48kpbs
nastavitelných kanálů 6

 

www.xviveaudio.com

Psáno pro časopis Muzikus