Xvive Echoman - pastička typu delay

Xvive Echoman - pastička typu delay
Xvive Echoman - pastička typu delay

Do cesty se mi připletl kolibřík Echoman. Pojďme si poslechnout, co tenhle skrček dovede.

 

Popis

Testovaný kousek je delay, ale zvukově toho umí mnohem víc. Manuál říká, že jde o analogové zařízení, a zmiňuje využití dvou čipů bucket-brigade delay (BBD), konkrétně MN3005. Pro ovládání delaye slouží první tři potenciometry: Time - doba ozvěny, Blend určuje mix původního zvuku a ozvěn, Feedback mění počet ozvěn. Efekt může ozvěny modulovat, k čemuž slouží čtvrtý potenciometr Modulation a přepínač Chorus/Vibrato. Svítí-li LED dioda červeně, máme vibrato, pokud modře, je to chorus.

Design je střízlivý, působí sympaticky. Potenciometry lze otáčet v pohodě, i s velkými prsty se všude vejdeme. Napájení jde pouze adaptérem. Vstupní a výstupní konektory jsou uložené asymetricky, pro snazší umístění v pedalboardu.

Xvive Echoman - pastička typu delay
Xvive Echoman - pastička typu delay

I přes malé rozměry se na nožní spínač botou dobře trefíte. Při sešlápnutí chybí pocit takového toho „přecvaknutí“, jako mají klasické přepínače 3PDT. V tomto případě jde o spínač, pastička je buffered true bypass. Stránky některých prodejců si v tomto protiřečí. Při zapojení efektu do signálového řetězce není zvuk kytary téměř vůbec ovlivněn. V balení dostaneme dva suché zipy pro nalepení zespoda pro případ umístění do pedalboardu.

 

Zvuk

Nejprve pojďme na delay: Pomocí potenciometru Feedback lze nakroutit od jediné ozvěny po tu nekonečnou, která se až zesiluje. Time má maximum na 600 ms, což je klasická hodnota pro analogové mašinky. Bylo docela těžké nastavit jemný, nenápadný delay. Bylo to dáno pro mě ne příliš vhodným rozsahem ovladače Blend, který už za polovinou své dráhy dává ozvěny silnější než původní zvuk. Uvítal bych, kdyby měl jemnější krok.

 

Analogový čip MN3005 (Matsushita, Panasonic) je častým zaklínadlem výrobců delayů. Čipy této řady najdeme ve věhlasných krabičkách, jako je EH Memory Man, Boss CE-1, nebo v moderním Supro 1313 Delayi. Čínský Xvive prodává zhruba od roku 2008 novou, modifikovanou verzi tohoto čipu. Na stránkách výrobce je k mání podrobná technická specifikace, má víceméně totožné zapojení i rozměry. Pokud se o technické podrobnosti tohoto čipu zajímáte více do hloubky, doporučuji výborný článek Behind the Bucket Brigade na stránkách premierguitar.com.

 

Pokud zapneme vibrato (LED dioda svítí červeně), ozvěny mají na konci lehké zhoupnutí. Moc krásné; třeba pokud zahrajeme akord a necháme jej vyznít. Pokud máme zapnutý chorus (LED dioda svítí modře), ozvěny jsou rozladěné. Udělá to něco podobného, co dělají pásková echa. Více se mi asi líbilo vibrato, ale každý svého zvuku strůjce. Delay má bezvadný, jemný zvuk, hezky se váže k původnímu. Hraje zkrátka parádně, je barevný, inspirativní.

Efekt umí ale i další kouzla. Dáme Time na nulu a pomalu přidáváme. Poladíme Blend, Feedback, a krabička funguje jako reverb. Zní hezky, měkce, je dobře využitelný. Při kroucení potenciometrem Blend můžeme dostat od jemného po takový zvláštně zastřený dozvuk, jakoby v mlze. Přidáváme Time, a najednou tu máme zvuk chorusu. Opět to nezní vůbec špatně. Když si pohrajeme s Time a Blend, výsledkem je jemný reverb spolu s chorusem. A jaké překvapení: Zase to všechno zní parádně, je tam pocit, hezká barva.

 

Vlastně bych rozuměl tomu, pokud by si někdo tyhle krabičky pořídil rovnou tři: jako chorus, reverb i delay. Všechny efekty zvládá Echoman bezvadně. Je otázkou, co s nimi, kdyby se nám omrzely a chtěli bychom okusit něco nového. Už vidím ten inzerát: „Prodám tři Echomany, zn.: pouze všechny najednou...“

 

Závěr

Zpožďovadla jsou jednou ze zásadních esencí kytarového zvuku. Některé delaye mají co dělat, aby vyhověly mlsným choutkám kytarových plejerů. Testovaný Echoman je však z dobrého rodu. Nejen, že zvládá delay na jedničku, ale umí navíc i chorus a reverb. A to opět, prosím pěkně, ve výborné kvalitě.

Pokud vám maličké efekty nesedí, musíte o dům dál. Pokud ale hledáte delay právě v pidikrabičce, pak tahle cesta vede správným směrem.

 

Info:

Xvive Echoman je maličký podlahový efekt typu delay, který dovede i reverb a chorus. Cena je 3332 Kč.

 

Plus:

zvuk

tři v jednou

koncepce

cena

 

Mínus:

Nejede na baterky.

Chybí ovladač TAP.

 

Technická specifikace

  

typ efektu delay, chorus, vibrato
ovládání Time, Blend, Modulation, Chorus/Vibrato
vstupní impedance 900 kΩ
průchod signálu buffered true bypass
napájení 9 V DC
adaptér součástí Ne
nejdelší doba opakování 600 ms
možnost Tap tempo není
rozměry 95 x 45 x 45 mm
hmotnost 250 g

 

http://www.xviveaudio.com/echoman-p0081.html

Psáno pro časopis Muzikus