přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukXotic RC Booster Scott Henderson - velejemný boost

13.2.2017 | Autor: Jan Sládek | sekce: pro muzikanty - testy

Xotic RC Booster Scott Henderson - velejemný boost


Pedály boost jsou takové zenové cvičení. Vlastně mají zesilovat, ale zároveň tiše sloužit dynamice hráče. Vlastně je to „jen“ něco jako volume na kytaře, akorát to stojí klidně šest tisíc. Boostů je řada a vycházejí z různé filosofie, bude chvíli trvat, než si pro svoji hru najdete ten pravý - je to totiž velmi osobní typ efektu. Takže dávají smysl různé podpisové řady. Scott Henderson patří mezi inovativní špičku ve hře na kytaru a jeho fusion doporučuji každému, kdo si chce rozšířit kytarové obzory. Velmi dobře ví, co a jak na kytaru dělá. A co potřebuje.

Firma Xotic má vedle různých divokých efektů také celou řadu boostů a předzesilovačů. Patří mezi vyšší třídu této disciplíny. Specifikem tohoto boostu je dvojstupňovost. Nabizí dva gainy a můžete mít zapojen jeden, anebo hned oba. Nad to mají společný ovladač Volume a Basy/Výšky. Celkem srozumitelný letáček ukazuje logiku ovládání, včetně frekvenčního průběhu korekcí. Efekt je koncipován jako clean boost, ani při maximálním nastavení gainů krabička nekreslí.

Konstrukčně je krabička standardem firmy, vše celkem přehledné a dostupné. Snad až na baterii, kde je třeba šroubovák. Ale zase efekt umí baterku vypnout, když je napájen napáječem. Zapnutí signalizuje modrá dioda, přidání druhého boostu červená. Mně osobně vadí trochu lesk šasi, má tendenci odrážet a párkrát mi v pódiové vřavě zanikla červená dioda. Měděná barva je jen v limitované edici, jinak je dostupná verze s lesklým chromem. Spínače jsou od sebe tak akorát, aby se nepletly, ale v případě potřeby je lze stisknout najednou. Což ale nemá moc smysl, protože červený Gain 2 je aktivní nikoliv nezávisle, ale až po sepnutí modrého Gainu 1.


Oblíbenou kratochvíli Scotta Hendersona je cvičně se přibližovat zvuku kytaristů z jeho oblíbených nahrávek. Často je to právě v přístupu k poměrům mezi gainem a volume. Právě proto považuje dynamiku hry za jednu ze základních složek svého výrazu. Takže v jeho vybavení najdeme i jím navrženou krabičku volume, kterou má v efektové smyčče za jinak skromným pedalboardem. Kabely Mogami a kytary Suhr svědčí o jeho vysoké náročnosti.

Jak to hraje?

Tenhle boost je tedy na míru stylu hraní Scotta Hendersona, ale může se hodit i vám. Testoval jsem na Godin LGX-SA s humbuckery  SD SH2 a SH4 a singly Fender Std Strat. Testoval jsem na Hotamps TheThirty (jednokanál) a Peavey Classic 50 W 4x10. Jako nejlepší kombinace mi vyšly singly s jednokanálem, což odpovídá i řetězci Scotta Hendersona.

Je to velmi jemný boost, opravdu jen na lehké nakopnutí aparátu anebo krabičky. Tam jsem použil Zendrive a při vychytání korekcí to hrálo velmi použitelně. Primát ale zůstává v nakopnutí lamp do lehkého zkreslení. Tam nejvíce se projeví jemnost obou gainů a korekcí, která ve spojení s vytaveným lampovým aparátem poněkud zaniká, ale i tak lze efekt použít. To zejména proto, že je opravdu clean - nezdůrazňuje nic nežádoucího, a to ani při větším zkreslení (singly samozřejmě svůj bordel dělají, ale ten ve hře zanikne).

Xotic RC Booster Scott Henderson - velejemný boost


Hodnocení

Pokud vás efekt zajímá, určitě si vyzkoušejte jeho příbuzné z řady RC. Zvukově je to velmi podobné, a pokud netrváte na limitované edici s podpisem Scotta Hendersona a poukazem na stažení jeho nového CD, je možná toto pro vás alternativa.

Na druhou stranu, tato podpisová řada je opravdu vyladěna do jemnosti, která vám může vyhovovat, a je velmi inspirativní tím, v jakém detailu a s jakou živostí se podepíše na vaší dynamice. Efekt bych nejspíše doporučil někomu, kdo už má s boostem zkušenosti a ví přesně, co hledá a jak se svou dynamikou v řetězci svého zvuku - a celkového zvuku kapely - pracovat. Žánrově je efekt nejvíce použitelný nepřekvapivě v tom, co hraje Scott Henderson - odnože a mixy jazzu, blues a rocku. Bez zkreslení trochu ztácí smysl, neboť se neprojeví jeho hlavní klady, s hi-gainem zase zanikne jeho jemnost.

Hendersonův boost patří mezi vyšší třídu, je to znát i na ceně. V řadě toho, co jsem zkusil a používal (Okko 42, Suhr Koko Boost Reloaded), dobře zapadne a je velmi použitelný. Já osobně upřednostňuji středovější boost a vyšší decibelový zdvih, ale pro jemnější a dynamičtější hráče jednoznačně doporučuji.

Info:
Vyšší řada standardních RC Boostů Xotic je limitovaná edice 1500 kusů v měděném lesku a 1500 v choromovém lesku. Boost se dvěmi stádii gainu, true bypass. Cena je 7902 Kč.

Plusy:
zvuk, zvuk, zvuk
koncepce dvoustupňového gainu
jemnost

Mínusy:
cena
baterka na šroubovák
lesklý design (subjektivní zkušenost z pódia)TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání Gain 1, Gain 2, Bass, Treble, Volume
napájení 9V baterkou nebo standardním napáječem (není v balení)
Rozměry 110 x 60 x 50 mm
Hmotnost 270 g


www:
xotic.us

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Xotic-RC-Booster-Scott-Henderson-velejemny-boost~13~unor~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.