Xotic EP Booster - kytarové nakopávadlo

Xotic EP Booster  - kytarové nakopávadlo
Xotic EP Booster - kytarové nakopávadlo

Jistě to znáte a možná s tím máte své zkušenosti... Jedna z nejobvyklejších kytaristických chorob, krabičkofílie, alespoň jednou za život postihne snad každého kytaristu. Někdo se třeba i vyléčí, někdo se nakazí opakovaně a někdo s tím žije celý život. Vám, kteří víte, o čem mluvím, firmu Xotic asi není třeba dlouze představovat. Několik jejích výrobků už bylo na stránkách Muzikusu testováno a poslední dobou mám pocit, že neznám nikoho z nakažených, kdo by ve svém pedalboardu neměl alespoň jedno kreslítko od této firmy. A ti, kdo nemají, by mít určitě chtěli.

Konstrukce, ovládání

EP booster je jeden z novějších nápadů této firmy. Jak již název napovídá, jedná se o booster. Ale ne jen tak ledajaký. Ale pojďme popořadě.

Krabička na první pohled zaujme svými úspornými rozměry. Oproti klasickým krabičkám je totiž zhruba dvakrát užší a ani na výšku to není žádný obr. Zkrátka, je akorát tak široká, aby se do ní daly z boku zapíchnout kabely a aby se do ní vešla baterka a nějaké ty vnitřnosti. Výrobce prostě ví, že v pedalboardech nakažených bývá o místo nouze.

Celé šasi je vyrobené z kovu a vše působí vkusně, solidně a nerozbitně. Na vrchní straně se nachází pouze potenciometr Gain, modrá LED dioda a nožní true bypass přepínač.

Na bocích se nachází vstupní a výstupní konektor, nahoře konektor pro adaptér. Efekt snese napájení od devíti do osmnácti voltů - při silnějším napájení má krabička trochu větší rezervu v gainu a je celkově „čistší“. Pokud chcete, samozřejmě se dá krabička napájet i pomocí devítivoltové baterie, k tomu je ale potřeba odšroubovat čtyři šrouby a sundat celé spodní víko. Ale při těch rozměrech by to snad ani jinak nešlo. Když už máme spodní víko sundané, dostáváme se k dvěma minipřepínačům, umístěným zevnitř krabičky. Jedná se o Bass Boost Switch a Bright Switch. S jejich pomocí můžete jemně přizpůsobit chování pedálu své kytaře, aparátu, náladě, počasí...

 

K čemu to je?

Dostáváme se k tomu docela důležitému: co to dělá? Zjednodušeně řečeno, nakopává. Krabička konstrukčně vychází z pre-ampu legendárního Echoplexu EP-3. Ten se významně podílel na zvuku mnoha slavných pánů: Erica Johnsona, EVH, Jimmiho Page... Nejedná se tedy úplně o clean boost, spokojme se s pojmem boost.

Během několika koncertů s různými kapelami různých stylů, různými kytarami (Fenderem Telecasterem, Fenderem Stratocasterem a Dearmondem M-75 - něco jako Les Paulem) a různými aparáty (celolampovým kombem Laney VC30, Fenderem Pro Junior a tranzistorovým čímsi, co sloužilo jako erár na společném koncertě) se ukázalo, že to prostě funguje. Ať už krabičku zapojíte kamkoliv v efektovém řetězci, dosahovalo to zajímavých výsledků.

S čistým zvukem a gainem na minimum krabička zvuk pouze lehce nakomprimuje, nafoukne a „natlustí“, což je obzvláště u kytar s jednocívkovými snímači občas velice praktické a přímo to vybízí k melodickým vyhrávkám, které najednou dostanou tu správnou „šťávu“. U kytar s humbuckery už to může být trochu zahuhlané a přehlcené, ale to hodně závisí na použitém aparátu a jeho nastavení. S otáčením gainu doprava lze dosáhnout velmi slušného nárůstu hlasitosti, zvláště pak při napájení pomocí osmnácti voltů. Při zapojení do lampového aparátu lze i z původně čistého zvuku vymáčknout přirozené zkreslení. Při použití tranzistorového aparátu je třeba pracovat s gainem citlivě, výsledné zkreslení by nemuselo být tak příjemné. Ale s běžným „nakopnutím na sólo“ jsem neměl problém nikdy.

Krabička sama neprodukuje absolutně žádný šum, funguje tiše a bezproblémově.

Oproti zvuku bez krabičky se při jejím použití nijak nezužuje frekvenční spektrum, zvuk prostě neořízne ani na basech, ani na výškách. Krabičku jsem také zkoušel zařadit před zkreslení a s její pomocí „dokrmit“ výsledný zvuk. To ve všech možných nastaveních skvěle funguje, krabička tam prostě pošle přesně to, co je potřeba pro to, aby se tón hezky rozezpíval.

 

Závěr

Co dodat? Pokud občas potřebujete trochu nakopnout a dokrmit zvuk svého nástroje, tato krabička by mohla být zajímavou volbou, jděte si to někam vyzkoušet. Je malá a skladná, působí bytelně, je na ní napsáno Xotic USA, má true bypass a s jejím použitím si konečně někdo všimne, že hrajete sólo... Já ji zkrátka mohu jen a jen doporučit.

 

Info:

Xotic EP Booster je jednoduchý booster, sloužící k nakopnutí zvuku vaší kytary. Je vyroben v USA a jeho cena je v současnosti 3790 Kč s DPH.

 

Plus:

- design

- rozměry

- bytelná konstrukce

- specifický zvuk

- kytarám s jednocívkovými snímači dodá tu správnou šťávu

 

Mínus:

- s kytarami s HB snímači může výsledek působit přehlceně

- za kvalitu se holt musí trochu platit

 

Technické specifikace:

rozměry: 89 x 38 x 38 mm

hmotnost: 260 g

bypass: true

odběr : 5 mA

napájení: adaptérem 9-18 V DC, nebo 9V baterií

vstupní Impedance: 1 MΩ

výstupní Impedance: 1 kΩ

 

Odkaz:

www.xotic.us/effects/ep_booster

Víte, jak donutit kytaristu, aby se naopak ztlumil? Dáte mu noty.

Psáno pro časopis Muzikus