XVive D3 Duet Looper - zdvojený jednoduchý looper

XVive D3 Duet Looper - zdvojený jednoduchý looper
XVive D3 Duet Looper - zdvojený jednoduchý looper

XVive D3 Duet je looper z kategorie jednoduchých a malých zařízení, umí pracovat se signálem stereo i mono. Umí dvě nezávislé smyčky. Pracuje ve dvou režimech - Undo/Redo - nebo v modu Dual.

Ovládání

XVive má (jako každý jednoduchý looper) potenciometr Volume a jenom jeden footswitch. Tím se spouští, nahrává, přehrává a maže. Ale pozor, máme tady dva mody. První umí jednu smyčku o maximální délce pět minut. V rámci tohoto prvního modu můžeme nahrávat, přihrávat (overdubbing), máme tu přepínač Undo/Redo (mazání a znovuobnovení poslední nahrané smyčky). To jsou funkce, které má každý looper povinně. Na změny modů je tady malý páčkový přepínač. Když je v horní poloze, jsme v prvním modu. Aby měl muzikant nějakou vizuální kontrolu nad tím, co se právě na krabičce děje, je osazena dvěma barevnými LED diodami. Obě umí svítit modře, červeně a purpurově. A umí těmi třemi barvami taky blikat rychle a blikat ještě rychleji.

XVive D3 Duet Looper - zdvojený jednoduchý looper
XVive D3 Duet Looper - zdvojený jednoduchý looper

První mod

Kdo umí používat looper, může tuhle část článku přeskočit až k druhému modu. Páčka je nahoře. Pokud levá LED dioda svítí červeně, je smyčka prázdná, pokud modře, je na ní něco nahráno. Když sešlápnu krátce footswitch, červená dioda začne velmi rychle blikat, to znamená, že looper je připraven nahrávat. Začínám hrát na kytaru a šlápnu na to znovu, dioda se rozsvítí červeně - nahrávám, zahraju potřebný kus songu a šlápnu na to znovu, dioda se rozsvítí modře a looper přehrává to, co jsem zahrál. Když se mi to nelíbí, šlápnu dvakrát a looper se zastaví. Sešlápnu dlouze - dioda modře zamrká a smyčka se vymaže. A můžu to zkusit celé znova, dokud nejsem spokojen s výsledkem, kdy smyčka hraje plynule. Zase šlápnu dvakrát, a looper se zastaví. Levá dioda svítí modře, tzn. je tam nahraná ta kytara. Když chci k první nahrávce přidat další, například druhý hlas, spustím jedním sešlápnutím looper a druhým sešlápnutím aktivuji funkci overdubbing. Dioda začne rychle blikat purpurově a při dosažení konce smyčky se rozsvítí purpurově - nahrávám do již nahrané smyčky další kytaru. Dokud nešlápnu na footswitch, stále to nahrává, takže když budu chtít, mohu tím navrstvit několik melodií na sebe, bohužel málokdy se stane, že se to povede napoprvé. A to je čas na funkci undo, tedy vymazání toho posledního, co jsem právě přihrál. Když looper hraje, tak dlouze sešlápnu footswitch a rozsvítí se druhá dioda červeně - to mi dává najevo, že se poslední nahrávka vymaže, hned jak se dokončí ta smyčka, pak červená zhasne, a mám zase jenom první základní nahrávku. Když to chci vrátit, tedy použít funkci redo, zase při hrajícím looperu podržím switch, pravá dioda blikne modře, a poslední loop je zpátky. No chce to trochu cvik.

 

Druhý mod - sloka/refrén

Ve druhém modu máme možnost nahrát dvě nezávislé smyčky, říkají tomu Verse/Chorus. Bohužel zde nefunguje funkce undo/redo, takže musíme častěji mazat a dát si víc záležet, aby se to povedlo. Blikání a přiřazené funkce jsou stejné jako v prvním modu (kromě undo/redo). Když chci vymazat obě smyčky najednou, zastavím looper - obě LED didody svítí modře, podržím delší čas sešlápnutý footswitch - obě zablikají, a je vymazáno. Chce to chvíli experimentovat, nepospíchat, chvíli potrvá, než se to člověk naučí. Trvalo mi to asi hodinu a potřeboval jsem k tomu načíst manuál. Ono to různobarevné blikání dvou diod je přeci jenom trochu divoké.

 

Závěr

XVive D3 Duet nabízí jednoduchý přístup k aranžování dvou částí skladeb. Bohužel i když si looper po vypnutí pamatuje poslední smyčku, nemá paměťovou kartu, takže nemůžeme na looperu skladovat hudební nápady (vlastně ano, ale jen dva). Ovládání je jednoduché, ale chce to docela cvik.

 

Info:

XVive D3 Duet je zdvojený jednoduchý looper. Umí zpracovávat stereo i mono signál 2 x 5 minut. Cena je 2237 Kč.

 

Plus:

umí stereo i mono

malé rozměry

undo/redo

druhá smyčka

 

Mínus:

Nemá sluchátkový výstup.

Neobsahuje paměťovou kartu.

Nemá žádné další funkce.

Ovládání je nutné si osvojit s pomocí manuálu.

 

Technická specifikace

konstrukce kovová
true bypass ano
rozlišení 24 bitů/44,1 kHz
celkový čas nahrávek 10 minut
čas jedné smyčky 5 minut
update firmware pomocí USB portu
napájení 9–12 V (zdroj není součást balení)
spotřeba 90 mA
rozměry 91 x 38 x 47 mm

 

Loopery jsou digitální nahrávací zařízení, nasamplují nějaký signál a pak ho stále dokola přehrávají. Prodávají se loopery jednoduché, které umějí jenom jednu smyčku, loopery sofistikovanější, které umějí víc smyček, a pak loopery velmi sofistikované, které umějí stovky smyček, a dokonce loopery multikanálové, kde ty smyčky můžeme pak i mixovat. Dnes i ten nejlevnější multiefekt má povinnou funkci looperu. Dokonce i digitální komba mají často looper. Tyhle multiefekty (a komba) ty smyčky umí většinou jen krátké, cca 20-40 vteřin, což je na celou sloku nebo trochu delší riff pod sólo většinou málo. Proto se prodávají samostatné loopery, které umějí smyčky dlouhé několik minut. S tím už se dá lépe pracovat.

Psáno pro časopis Muzikus