přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukWidara Distant Voices - český ručně vyráběny theremin

16.1.2017 | Autor: Ivan „Aivn“ Jašek | sekce: pro muzikanty - testy

Widara Distant Voices - český ručně vyráběny theremin


Theremin Widara Distant Voices
Strhněte dav mávnutím ruky


Theremin je jediný nástroj na světě, na který se při hře nesmí sahat. Beze zbytku jej k okouzlení publika využil třeba legendární Jimmy Page z Led Zeppelin, avšak zdaleka nejen on. Česká firma Widara nabízí vlastní hand made interpretaci této klasiky v kompaktním a cenově sympatickém formátu. A jak to hraje?

Ještě než Theremin uchvátil pro své grandiózní pódiové kreace Jimmy Page, měl za sebou tento nástroj téměř půlstoletí existence. Už v roce 1919 ho sestrojil ruský inženýr, fyzik a violoncellista Lev Sergejevič Těrmen a jeho princip zůstal do dnešních dnů nezměněn.

Co tam houká?

Unikátní tón, který se díky svému táhlému a naléhavému charakteru dá (vzdáleně) přirovnat snad pouze ke zvuku houslí, vzniká přibližováním a oddalováním rukou hráče od antény, kterou je nástroj vybaven. Čím blíž se ruka hráče nachází, tím je tón vyšší.

Striktně technicky řečeno se jedná o slyšitelný rozdíl v kmitání dvou nesynchronizovaných oscilátorů. Jeden je nastaven na pevnou frekvenci (170 kHz), frekvence druhého je modifikována rukou hráče. Rozdílová frekvence se projevuje právě oním jedinečným tónem.

Klasika vs. rock ‘n’ roll

Tradičně bývá Theremin vybaven dvěma anténami. Kromě regulace výšky tónu můžete precizně pracovat s jeho sílou a attackem. Pilně cvičící sólista tak může dosáhnout naprosto virtuózních výsledků srovnatelných s výkony špičkových hráčů klasické hudby. Na YouTube najdete spoustu videí thereministů interpretujících slavné skladby různých žánrů, narazil jsem dokonce na dokonalé provedení jazzových figur walking bass- a tam už to trochu přestává hlava brát.

Na rocková pódia však Jimmy Page (spolu s Pink Floyd či u nás Plastic People of the Universe) vtrhl se zjednodušenou variantou vybavenou pouze jednou anténou. Účelem byl originální zvuk a psychedelický prvek celé show. Z tohoto úhlu pohledu vychází také konstrukce Thereminu Distant Voices.

Sestav, zapoj, panuj

Černé plastové šasi téměř kapesních rozměrů je dodáváno s odnímatelnou vysunovací anténou, což usnadňuje bezpečnost převozu zařízení. Kromě hlavního vypínače a klasického 6,3mm jackového výstupu je Theremin vybaven potenciometrem Adjust umožňujícím regulaci citlivosti antény na okolní pohyb. Doporučený rozsah je cca 0,5 m - tak se už dá s výškou tónu manipulovat velmi pohodlně.

Další ladění citlivosti umožňuje miniaturní trimer umístěný vedle ovladače Adjust. Za běžných okolností byste vůbec neměli mít potřebu jeho nastavení měnit, ale v případě, že vám hodnoty Adjust nebudou vyhovovat, může se hodit.

Primárně je model Distant Voices určen pro zapojení do kytarového aparátu. Můžete to zkusit i do linky, nástroj bude fungovat normálně, ale zvuk bude trochu sterilní. Uslyšíte se pouze z odposlechu a nebudete k Thereminu moci přidávat klasické kytarové efekty - a v tom je přeci ta největší zábava!

Samotný výrobce radí vytáhnout jack z kytary a zapojit jej do Thereminu. Dá se, ale nebudete ho pak moci kombinovat s kytarou. Nabízí se tudíž řešení v podobě samostatného kytarového aparátu. Nemusíte se tahat se těžkým cajkem, já osobně to řeším pomocí malého digitálního komba s integrovanými efekty. Úspěch zaručen.

Kromě rockových pódií můžete Theremin slyšet i na množství slavných popových nahrávek a spoustě filmových soundtracků. Schválně si poslechněte třeba slavnou Good Vibrations od Beach Boys. A sledujete/pamatujete populární TV seriál Vraždy v Midsomeru? Melodie úvodní znělky je hraná právě na Theremin.

Průlet střemhlav do budoucnosti

Při zapojení do čistého kanálu bez efektů zní Distant Voices trochu jako rozjíždějící se trolejbus (jako každý jiný Theremin v obdobné aplikaci). Zkuste ale přihodit delay, a Jimmy Page už se pomalu začíná klubat. A co takhle podlít to trochou zkreslení? Stačí decentně, a pod rukama už vám vesele roste plastická psychedelická plocha jako vystřižená ze sedmdesátek. Tady vás už skutečně brzdí jen vaše fantazie (a trpělivost publika).

Přihoďte modulaci (chorus, phaser, flanger...) a z pódia se budou valit plné zvukové vlny s futuristickým puncem. Samostatnou kapitolou je pak práce s octaverem či harmonizérem. Stačí přidat kvákadlo a můžete pomocí Thereminu i zajímavě artikulovat.

Detailní intonace s dynamikou je díky absenci druhé antény nemožná, musíte si vystačit s expresí pomocí výšky tónu. Zkusil jsem vypilovat intro ke Smoke on the Water, ale na složitější kousky už to není. K virtuózním hrátkám však Distant Voices ani není koncipován.

Suma sumárum

Když jsem poprvé viděl malou krabičku Distant Voices, připadalo mi až bizarní, že by z ní bylo možné dostat tak působivý efekt. Po zapojení mi rychle sklaplo. Kromě autentického zvuku oceňuji i kvalitní hand made provedení, skladnost a snadné ovládání. Ve své cenové hladině je to produkt nejspíš aktuálně bezkonkurenční.

Proto mi taky vůbec nechybí prvky, které bychom jinak u moderních Thereminů mohli běžně očekávat. Náročnější aplikace mohou vyžadovat druhou anténu, ovladač hlasitosti nebo frekvenční charakteristiky, možnost úpravy tvaru vlnové křivky, tónového rozsahu či výstup na sluchátka. Něco doladíte na kombu a něco zkrátka oželíte, cenově už byste se jinak už museli ohlížet po nástrojích několikanásobně dražších.

Nízká hmotnost Distant Voices si při koncertním zapojení žádá pevnou fixaci pomocí gaffy. Samotný tah připojeného kabelu je schopen Theremin stáhnout z komba či jiného podstavce. Také možnost položení Thereminu klasicky „naplacato“ by do budoucna mohla přispět k větší stabilitě při pódiových jízdách. Jelikož ale gaffa řeší každý problém... za mě je to pecka jak hrom.

Info:
Widara Distant Voices je český ručně vyráběny theremin s autentickým zvukem ve skladném šasi. Právě teď někde kolem vás pluje na cenové hladině kolem 2100 Kč.

Plusy:
autentický zvuk
kvalitní hand-made zpracování
skladné šasi
odšroubovatelná anténa
snadná obsluha
cena/výkon

Mínusy:
nutnost fixace gaffou či pořízení držáku pro koncertní využití
nemožnost detailní intonace (pro tyto aplikace ale není produkt ani určen, uvádím jen pro úplnost)


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Počet antén 1, odšroubovatelná
Délka vysunuté antény 73,6 cm
Ovládací prvky on/off switch, potenciometr Adjust, trim-pot Adjust
Konektory výstup (6,3mm jack), vstup pro adaptér
Napájení 9V baterie, adaptér
Rozměry (cm) 8,6 (výška při složené anténě), 16,7 (šířka), 6 (hloubka)
Hmotnost 240 g

www:
www.widara.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Widara-Distant-Voices-cesky-rucne-vyrabeny-theremin~16~leden~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.