přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraWarwick Rockbass Star Bass Maple 5 Cream White High Polish - precizně zpracovaná semiakustická pětistrunná baskytara

17.1.2017 | Autor: Zdeněk Wimpy Tichota | sekce: pro muzikanty - testy

Warwick Rockbass Star Bass Maple 5 Cream White High Polish

V tomto testu vám představím semiakustickou baskytaru, která zaujme nejen designem, ale především zvukem a komfortní hratelností.

Výroba tohoto modelu je oživením jména a koncepce poloakustické baskytary představené v roce 1956 firmou Framus. Ve Warwicku se rozhodně dobře trefili do současné retro vlny a obliby nástrojů tohoto typu. V poslední době se doslova roztrhl pytel a duté nástroje se doslova vyhřívají na výsluní. Od těchto retro semi-hollow body nástrojů očekáváme především „vintage“ zemitější „žbluňk“ charakter zvuku, tak trochu jdoucí zpět proti evoluci designu a zvuku baskytary. Warwick Star Bass, je ale tak trochu jiné „zvíře“. Evokuje ve mně pocit, jako když nasednete do automobilového veterána, který se jen jako veterán tváří. Tedy zůstává jen stylová karosérie, ale výkon a pohodlí vás okamžitě přesvědčí o tom, že jde o moderní káru.

Popis

Jde o opravdu nádherný kousek, přestože je testovaný model z levnější řady Rockbass vyráběný v Číně. Warwick si evidentně umí ohlídat precizní zpracování každého detailu. Dýchne na vás doba, kdy se mydlil rock ’n’ roll, a kdy se na designu a zpracování nešetřilo. Jak jsem již zmínil, design neprozrazuje to, čím tato basa opravdu je. Zahrání si na ni vás vrhne do současného komfortu a perfektního pocitu z nástroje.

Někomu může zpočátku vadit ostrá hrana těla, mám na mysli především kontakt předloktí pravé ruky s nástrojem. Věřte, že na toto se dá rychle zvyknout a zapomenout. Hráči „navštěvující“ vysoké polohy, mohou mít problém s dosažením nejvyšších tónů. Tento komfort v horních polohách zřejmě ustoupil designu, ale koneckonců,myslím, že nástroj tohoto typu si nebudou pořizovat hráči pohybující se na úplných vrcholcích hmatníku. Javorový krk je opatřen palisandrovým hmatníkem, tělo je vyrobeno z laminovaného javoru. Nástroj je osazený hardwarem Warwick, zajímavým a v podstatě typickým doplňkem firmy je nastavitelný nultý pražec Just-A-Nut III a dvoudílná kobylka.

Nechybí ani zámky popruhu. Pasivní jednocívkové snímače MEC dodávají ten správný vintage charakter zvuku. Ovládací prvky jsou v tomto uspořádání: hlasitost a clona pro krkový snímač a totéž pro snímač kobylkový. Elektronika je vybavena přepínačem snímačů, tedy můžete zvolit snímač u krku, oba najednou, nebo pouze kobylkový snímač.

Zvuk

Tato baskytara má logicky určitý akustický podíl, který dodává zvuku artikulaci, a má jakoby (v dobrém smyslu slova) „nosový“ přednes. Akustický zvuk není příliš silný, ale od těchto nástrojů nikdo neočekává, že by stačily ostatním akustickým nástrojům v kapele bez ozvučení. Star Bass zvukově překvapí, naleznete na něm zvuk připomínající Fender Jazz Bass nebo Precision, lze na něm nakroutit i dunivější typ zvuku ve stylu baskytar od firmy Gibson. Mnoho hráčů popisuje svou zkušenost s Warwick Star Bassem tak, že si ho pořídili jen jako módní doplněk, ale záhy se z doplňku stal nástroj hlavní. Tato pětistrunná verze má tučnější krk s profilem C, ale rozhodně nejde o nepříjemné poleno.

Popsal bych ho spíš jako moderní, příjemný a rychlý krček. Překvapivě dobře hraje struna H. Háčko jde opravdu za plynem, je konkrétní a má dlouhý dozvuk. Vyrovnaně zní i ostatní struny a všechny tóny na hmatníku.

Pro lepší zvukovou představu doporučuji zavítat na server YouTube, kde na tento nástroj nahrál hezké demo šikovný baskytarista s nickem Pertybass. Před časem jsem na internetu hledal zvukové ukázky jakéhosi pre-ampu. To, že jsou ukázky nahrané na Star Bass, mne doslova šokovalo a probudilo ve mně k tomuto nástroji velké sympatie.

Další zajímavé demo nahrál hráč Jordi Gaspar, který tuto baskytaru používá ve svých jemných sólových projektech. Warwick Star Bass si zřejmě vybral proto, že jde o perfektně zpracovanou baskytaru s akustickým podílem ve zvuku, bez náchylnosti na zpětnou vazbu. Nutno dodat, že modely které naleznete v rukách těchto hráčů, jsou nástroje vyšší řady vyráběné v Německu. Troufám si ale tvrdit, že testovaný model zní velmi podobně.

Nástroj bych doporučil nejen pro jeho retro design, ale především pro širokou škálu zvuků s akustickým podílem a dobrou hratelnost.

Info:
Warwick Rockbass Star Bass 5 Cream White High Polish je precizně zpracovaná semiakustická pětistrunná baskytara, vybavená kvalitním hardwarem a elektronikou. Pořídíte ji za 38 537 Kč.

Plusy:
design
zpracování
zvuk
hratelnost

Mínusy:

omezený pohyb v nejvyšších polohách hmatníku


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:


Menzura 34”
Aktivní elektronika ne
Materiál krk, hmatník, tělo javor, palisandr, laminovaný javor
Hardware Warwick
Rádius hmatníku 20”
Počet a typ pražců 21, extra high jumbo nickelsilver frets
Snímače pasivní jednocívkové MEC
Hmotnost 3,9 kg


www:

www.warwick.de

VIDEO: Warwick Star Bass II - Demo


VIDEO: Jammin on my new Warwick Star Bass II

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Warwick-Rockbass-Star-Bass-Maple-5-Cream-White-High-Polish-precizne-zpracovana-semiakusticka-petistrunna-baskytara~17~leden~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.