přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraWarwick RB Vampyre Dark Lord 4 - Na temné straně síly

13.3.2018 | Autor: Martin Filip | sekce: pro muzikanty - testy
Mnoho dní ležel uzavřený ve své rakvi v ložnici pod postelí, zatímco jsem budoval hodnoty posunující společnost kupředu a vytvářel teplo domova. Ale na konci každého dne, když jsem odkládal batikované tričko a chystal se k Otčenáši, jako bych slyšel hluboký hlas: Odsuň víko! Člověk je slabý tvor, tváří v tvář pokušení selhává... A tak jedné noci, úderem dvanácté, vstoupil do mého života Dark Lord a převedl mne na temnou stranu síly.

Warwick RB Vampyre Dark Lord 4 - baskytara s tzv. extra dlouhou menzurou


Ne, tuhle basu si do křesťanské kapely nepořídíte. Ve Warwicku ji pojmenovali Vampyre - říkají tak onomu upírskému tvaru těla - a název doplnili temnotemným přízviskem Dark Lord. Je zbytečné říkat, pro jaké hudební styly byl tento nástroj stvořen. Na svět přišel v daleké Číně, je to tedy basa z dostupnější cenové kategorie německého výrobce (ale ani tak žádná láce) označované jako Rock Bass (RB).

Housle v rukou Temného pána
Designéři z Warwicku obdivuhodně došli k velmi agresivnímu tvaru těla baskytary užitím naprosto klasických prvků: Vykrojení těla z boků totiž není převzaté odnikud jinud než ze tvaru houslí. Ovšem v kombinaci s dlouhými špičatými rohy a vykrojením za kobylkou docílili němečtí soudruzi onoho upírského vzhledu. Horní roh je delší, než by bylo nutné pro vyvážení basy při zavěšení na řemenu, proto také není knoflík pro řemen umístěný na špici rohu, ale trčí ze zadní strany napříč k tělu zhruba v polovině délky rohu. Ovšem když si basu zavěsím na své upírsky útlé tělo, mírně se mi převažuje směrem k hlavě nástroje. Proto by mi vyhovovalo, kdyby byl řemen uchycen více ke konci rohu. Položením pravé ruky na tělo v pozici hry se však nerovnováha docela stírá.
Že není tvar samoúčelný, poznáme při hře ve vysokých polohách. Krk se totiž s tělem spojuje na svém nejzazším čtyřiadvacátém pražci, takže máme až do této polohy naprosto pohodlný přístup bez jakékoliv deformace prstokladu.
Javorový krk podélně slepený ze tří lišt (dle Warwicku pro lepší stabilitu) je o něco delší než standard, má pětatřicetipalcovou menzuru nazývanou extra long (varianta basy se stejným tělem bez přízviska Dark Lord disponuje menzurou 34”).
K olšovému tělu je javorový krk připevněný čtyřmi šrouby v mírně asymetrickém uspořádání. Vyrobený je ze tří laminovaných podélných kusů. Hlava je klasického warwickovského tvaru, se kterým v Markneukirchenu neexperimentují, a budu se opakovat (vzhledem ke svým předchozím testům baskytar Warwick), když napíšu, že esteticky ladí i s tímto nezvyklým tvarem těla.
Basa disponuje dvoupásmovou elektronikou. Nelze ji přepínat do pasivního modu. Čtyři potenciometry ovládají funkce Volume, Balance, Treble a Bass. U krku je single snímač typu jazz bass a u kobylky takzvaný twin jazz bass pickup, tedy zdvojený singl, nikoliv humbucker. Potenciometry Balance, Bass a Treble mají zabudovaný šikovný zářez ve střední poloze, takže při otáčení poznáme, kdy máme vše nastavené rovně, a kdy naopak přidáváme či ubíráme basy a výšky podporované elektronikou. U funkce Balance je to stejně tak užitečná pomůcka: Ve střední poloze hrají oba snímače vyrovnaně, otáčením po směru hodinových ručiček zdůrazňujeme singl u krku a otáčením proti směru přidáváme zdvojený singl u kobylky.

Warwick RB Vampyre Dark Lord 4 - baskytara s tzv. extra dlouhou menzurou


Zahraj si s ohněm
Než se dostanu k popisu zvuku, chci předeslat, že basu jsem dostal s osazenou velmi tlustými strunami. Až později z webu Warwicku jsem pochopil, že jde o Red Strings .085-.175, a záměrem výrobce je ladit nástroj do F#/B/E/A. A to podstatně ovlivňuje zvuk baskytary - bez hodnoticího znaménka zda k lepšímu nebo k horšímu. Hrál jsem ale na tyto extra tlusté struny i ve standardním ladění čtyřstrunky a znělo to dobře.

Dark Lord je záporná postava, která kolem sebe soustřeďuje věrné stoupence a jejím záměrem je vládnout světu nebo jej zničit. V náboženství to může být satan, v literatuře například Tolkienův Sauron, u Rowlingové Lord Voldemort, ve filmových Hvězdných válkách Darth Vader. Ve skutečnosti... dosaďte si sami. A pamatujte, jeho jméno nevyslovujte!

Jak že to vlastně hraje? Každý tón, zejména na nejtlustší struně, zní jako výbuch pumy. Tóny totiž útočí výrazným atakem. Přes tloušťku strun a agresivitu basy se však ve zvuku vůbec neztrácí výšky, ba naopak. Překvapivé je, jak dobře zní záměrně drnčení nízko položených strun o pražce. Dodává to zvuku úplně nový vrčivý zvuk, novou kvalitu. Ostatně v soundu některých kapel právě tohle osvěžení tónu baskytaristé využívají a staví na něm zvuk. Nemůžu si pomoci, ale mám k tomu jedno přirovnání: Zní to jako motor Harleye s upravenými tlumiči.
Kombinací ovladačů Bass, Treble a Balance můžeme zvuk krásně zakulatit, nebo naopak ještě agresivněji popohnat vrčící dvouválec.
Zvuk basy i její velmi kvalitně zpracovaný krk vyzývají a inspirují ke hře rychlých a úderných riffů, i hráč v metalových vodách nekřtěný si pak připadá jako Robert Trujillo.
Basa se nemá za co stydět, ani i když uhodíme do strun palcem nebo je začneme vytrhávat. I když, kdybychom to mysleli se slapem na Vampyre Bass opravdu vážně, chtělo by to jiné struny. Na produktových videích Warwicku můžete slyšet, že to není problém.
Vampyre je vybavený stejným kvalitním hardwarem jako ostatní baskytary Warwicku: Kobylka je ze dvou částí, které zvyšují tlak strun k tělu. Strunami na kobylce můžeme hýbat do výšky, do šířky a samozřejmě také zkracovat či prodlužovat délku struny pro hledání správného ladění. Nultý pražec je z materiálu tedur a lze měnit jeho výšku. Standardní jsou také ladicí mechaniky stočené šikmo k hráči. Nultý pražec je výškově nastavitelný, u Warwicků mu říkají Just-A-Nut III. V balení najdeme také šikovné kovové zámky na řemen.

Závěr aneb Jak si přejete, Pane
Asi pochopíte, že někdo, kdo přestoupil na temnou stranu síly, nebude svého pána hanět. Do rukou se mi dostal velmi kvalitní nástroj, jehož komponenty směřují k jasnému cíli: vytvořit průrazný a drsný zvuk baskytary. Do country kapely bych to netahal, dámy a pánové.

Info
Warwick RB Vampyre Dark Lord je baskytara s tzv. extra dlouhou menzurou a dvoupásmovou aktivní elektronikou postavená pro muzikanty hrající v nižším ladění. Není však žádný důvod, proč ji nevyužívat pro standardní ladění. Vedle hutných basů ve zvuku překvapí průraznými středy a výškami. Prodává se za 29 643 Kč.

Plus
výborný průrazný zvuk, dokonalý pro tvrdší styly
originální tvar
perfektní zpracování

Mínus
Na řemeni se mírně převažuje směrem na hlavu.

Technická specifikace:
Tělo olše
Krk javor s hmatníkem ze dřeva wenge
Menzura 35"
Pražce 24 bronzových pražců typu Jumbo
Šířka nultého pražce 38,5 mm
Šířka 24. pražce 62,3 mm
Snímače aktivní MEC J a twin J
Ovládání volume, balance, basy a výšky
Barva Black Solid High Polish
Hmotnost 3,9 kg


warwick.de

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Warwick-RB-Vampyre-Dark-Lord-4-baskytara-s-tzv-extra-dlouhou-menzurou~13~brezen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.