přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraWarwick BC 10 - desetiwattové kombo pro baskytaru

24.11.2016 | Autor: Martin Filip | sekce: pro muzikanty - testy

Warwick BC 10 - desetiwattové kombo pro baskytaru

B>Warwick BC 10
Plnotučná biosmetana do basákovy kávy

Svoji první baskytaru, oprýskanou Jolanu Galaxis, jsem pořídil spolu s ručně dělanou bednou a obrovským těžkým zesilovačem Tesla, jaké se používaly asi spíš pro obecní rozhlas než pro hudební nástroje. Dunělo to, ale taky to šumělo jako Atlantik na kraji světa. Zažil jsem zkoušení přes zesilovače k hi-fi soupravám a užil jsem si také hraní přes kufříkový gramofon.

Skutečné zesilovače a komba byly pro studenta drahý špás, a navíc toho v nějaké jednodušší formě bylo na českém trhu pomálu. Nemluvím o nějaké rockové prehistorii, ale o polovině devadesátých let. To, přes co jsem hrál, „svou práci“ udělalo. Basu to prostě zesílilo, takže jsem byl nějak slyšet. Ale asi si ten zvuk dovedete představit. Nebo si to radši ani nepředstavujte.

Jestli se můj kluk někdy bude chtít naučit hrát na basu - zatím ho nezajímají ani miminkovské hračky, natož klučičí - tak mu pořídím kombo Warwic BC 10.

Ale ne, tenhle otcovský výrok vůbec nevyjadřuje to, co bych chtěl kolegům muzikantům v testu komba BC 10 sdělit. Vracím se jím nechtěně k tezi, že testované zařízení nějak svou práci udělá. Tak to rozhodně není. To, co chci zdůraznit, je, že jsem opravdu překvapený.

BC 10 je desetiwattové kombo pro baskytaru od německé firmy Warwick. Je nejslabším kombem z jejich řady, která zahrnuje také BC 20, BC 40, BC 80, BC 150 a BC 300. Obsahuje analogový zesilovač třídy A, který rozeznívá osmipalcový reproduktor. Zvuk ovládáme čtyřmi knoflíky: Bass, Middle, Treble a Volume. Každý z knoflíků zmíněného třícestného ekvalizéru umožňuje od bodu v neutrální pozici (na dvanáctce, pokud si knoflík představíme jako ciferník hodin) ubírat nebo naopak přidávat vždy nula až 12 decibelů.

Ovládací panel najdeme vzadu na vrchní straně úhledné skoro krychličky zabalené do měkké syntetické textilie s plastovými krytkami na rozích. Panel nám nabízí dva vstupy, rozdělené na aktivní a pasivní. Nejen že do nich můžeme zapojit dva různé nástroje, ale můžeme oba vstupy používat najednou, což opravdu funguje. Jak výrobce doporučuje, je to skvělé například pro hru učitele s žákem nebo pro jamování dvou kolegů basáků (ovšem zapojit by se dal i jiný nástroj než basa, výrobce píše, že můžete kombo použít v podstatě pro jakýkoliv hudební nástroj). Další z užitečných pomůcek je vstup aux, který lze použít například pro MP3 přehrávač, se kterým chceme cvičit. Hned vedle tohoto vstupu je výstup pro sluchátka, když je tam zapojíme, vypne se reproduktor a můžeme tiše cvičit.

Celá ta věc váží šest a půl kilogramu, což může napsané působit trochu varovně - jakože se kombíčko pronese. Jenže vzhledem k malým rozměrům je velmi snadno přenosné. Dovedu si představit, že jej drapnu do jedné ruky, pověsím si na rameno futrál s basou a vyrazím na MHD. Síťovou šňůru lze vypojit, takže mi nebude překážet. Reproduktor je chráněn pevnou kovovou mřížkou, takže kombo snese i hrubší zacházení.

Hrajeme

Jen čtyři knoflíky, a co to nadělá za parádu! V podstatě ihned jsem si na BC 10 našel svůj zvuk, který pro basu většinou vyhledávám. Už při nastavení basů, středů a výšek na nulu leze z komba plnohodnotný šťavnatý zvuk, a to máme u každého z těchto tří knoflíků 12 decibelů na každou stranu pro čarování. Hlavně ovladač středů, jak zdůrazňuje výrobce, dokáže zvuk velmi rapidně variovat tím, jak mění tvar ekvalizační křivky v podobě obráceného V. Deset wattů vás opravdu překvapí. Je s podivem, jak dokáže zvuk komba vyplnit prostor. Při hře v místnosti jsem neotáčel ovladač hlasitosti výše než na devět hodin, protože nebylo potřeba. Tady opravdu nejde o to, že to hraje, ale jak to hraje! Z hlubokých frekvencí ani při velmi nízkých hlasitostech nechybí vůbec nic, a když do strun udeříte palcem a začnete vytrhávat struny, odpoví BC 10 průraznými zvonivými výškami.

Za zmínku stojí skutečně účinný dynamic distortion limiter, který zamezuje tomu, aby při maximální hlasitosti hrálo kombo zkresleně. Jde o tranzistorový zesilovač a jeho zkreslení jím vytvořené by nebylo žádoucí. Výrobce se trochu vytahuje, že to dovede, aniž byste přišli o svých deset wattů, které jste si zaplatili, a asi má pravdu. Čistý zvuk až do konce. A bez jakéhokoliv šumu.

Warwick nepropaguje BC 10 s tím, že jde o nějakou hračku pro začátečníky, ale - a v tom lze jen souhlasit - že z malého přenosného balení získáte velký zvuk. Je to výborná věc na cvičení bez zvukových kompromisů, ale rozhodně se kombo neztratí při zkoušení s kapelou, kde nemusíme překřikovat bubeníka. Skvělé bude pro doprovod akustických nástrojů. Nebál bych se ani vystoupení kapely vybavené BC 10 pro baskytaru někde v kavárně.

Warwick BC10 navzdory svým malým rozměrům a pouhým deseti wattům dává base krásný plnohodnotný zvuk a to na analogové bázi. Je to sice malé mlíčko do kávy, ale zato lahodné, plnotučné a bio.

Info:
Warwick BC 10 je desetiwattové kombo pro baskytaru. Cena je 3620 Kč.

Plus:
plnohodnotný zvuk
lze použít pro dva nástroje hrající najednou

Mínus:
Bez výtek, nedovedu si představit, co bych od takového zařízení chtěl víc.


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Zesilovač tranzistorový třídy A
Výkon 10 W/8 Ω
Reproduktor 8”
Vstupy pasivní a aktivní
Ovládání Bass (+/-12 dB/60 Hz), Middle (±12 dB/800 Hz), Treble (±12 dB/10 kHz), Volume
další výbava AUX vstup, výstup pro sluchátka
Rozměry 32 x 25 x 22 cm
Hmotnost 6,5 kg


www:
www.warwickbass.com/en/Warwick---Products--Amplification--Warwick-WA-Line--BC-Serie-Combos--BC-10--Pictures.html

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Warwick-BC-10-desetiwattove-kombo-pro-baskytaru~24~listopad~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.