přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraWarwick Adam Clayton Artist Line - čtyřstrunná basová kytara

7.3.2017 | Autor: Radim Genčev | sekce: pro muzikanty - testy

Warwick Adam Clayton Artist Line - čtyřstrunná basová kytara


Firmu Warwick není třeba mezi baskytaristy více představovat. Mezi mnoha firemními hráči s jejich signature modely této firmy stojí určitě za zmínku jména jako Bootsy Collins, Stuart Zender (ex Jamiroquai), Steve Bailey, Robert Trujillo (Metallica) či Adam Clayton (U2). A právě model posledně jmenovaného Adama Claytona - Artist Line - se mi dostal do rukou. Jedná se o čtyřstrunnou baskytaru vycházející z klasického warwickovského designu za příznivou cenu.

První dojem z nástroje při rozbalení z obalu Warwick deluxe rock bagu, který je součástí, byla zejména lehkost (necelé čtyři kilogramy). Perfektně seřízená baskytara z továrny hned padla krásně do rukou.

Tělo a krk

Designově vychází tento model z předchozích warwickovských tvarů. Tělo z olše s bílým lakem je na zadní straně, kde najdeme přístup k pasivní elektronice, lehce zakřiveno. V prostoru pro elektroniku je dostatek místa pro případné dodání aktivní elektroniky. Do světlého javorového krku s javorovým hmatníkem je zapuštěno dvacet jedna extra tvrdých bronzových pražců o šířce 2,9 mm a výšce 1,3 mm. Pro snazší orientaci na hmatníku jsou mezi pražci zapuštěny černé bloky. Zaoblení hmatníku je u tohoto kousku 9,5” a zaručuje příjemný pohyb levé ruky. Nástroj s menzurou 34” musí být osazen strunami s označením Long Scale, to je přibližně 86,4 cm. Basa je z továrny osazená strunami Warwick Red Strings .045-.105, které mi hrubší strukturou povrchu připomínají Rotosoundy. Osobně mi příliš nevyhovují kvůli špatnému glissu. Sustain všech tonů mi přišel celkem vyrovnaný, jen lehké zakolísání bylo v VII poloze na tónu D.

Krk je k tělu přišroubován čtyřmi šrouby, což baskytaru předurčuje společně se javorovým hmatníkem k rychlému přenosu tónů ideální pro slap, o čemž jsem se hned po zapojení do aparátu přesvědčil.

Snímače

Funky zvuku přispívá i osazení snímači Seymour Duncan P-Bass, jenž jsou zapuštěny v černé plastové desce, kde i nalezneme pro „statické“ hráče opěrku na palec. Signál je pak ošetřen základní MEC pasivní elektronikou se třemi potenciometry, a to Volume, Bass a Trebble. Přišlo mi, že tato pasivní elektronika je jediné, co se s kytarou nepojí a je vlastně na nástroji trošku zbytečná. U basu se potenciometr chová spíše jako On/off Low Cut a plynulé přechody nejsou moc čitelné, přičemž zvuk bez basů, myslím, využije málo který hráč. U výšek je to s plynulostí stejné, ale aspoň se dají využít v praxi. Myslím si, že by této base prospělo jen Volume. Trošku mi při testování této kytary prošlo hlavou, proč zrovna Adam Clayton, který má hodně kulatý jazzbassový zvuk? Tento model mi přišel hodně funky, až lehce agresivní, rychlý nástroj.

Mechanika

Veškerá mechanika je od Warwicku, tj. ladicí kolík, nultý pražec a kobylka. Černě zbarvený nultý pražec s označením Just-A-Nut III je možné jemně dolaďovat dvěma šrouby pomocí inbusu a výrobce se zaručuje stejnými fyzikálními vlastnostmi jako u pevného nultého pražce.
Masivní chromová kobylka, zapuštěná do těla, se skládá ze dvou částí. Zatímco jeden díl struny drží v pnutí, druhý umožňuje ladění oktáv, výšky strun - dohmat a ladění vzdálenosti strun mezi sebou. Ladicí kolíky jsou též v chromu a krásně doplňují design.

Warwick Adam Clayton Artist Line - čtyřstrunná basová kytara


Popruh

Popruh, který není součástí baskytary, je možné na basu připojit dvěma způsoby, a to bez zámků rovnou, anebo přes zámky. U druhé varianty mi přijde, že už popruh visí hodně od těla. Nemám osobně toto řešení moc rád, jednak není možné basu uložit i s popruhem ihned do obalu (pokud zrovna spěcháte) a s vysokým tlakem se stává, že šroub se může časem uvolnit. Preferuji určitě zapuštěné zámky přímo do těla baskytary.

Plusy/mínusy závěrem

Každopádně Warwick Adam Clayton Artist Line je určitě baskytara, která má názor a obstojí zejména u funky hráčů.
Kvalitně zpracovaná baskytara s velmi malou váhou za příznivou cenu. Rychlý atak vhodný pro slapovou techniku. Příjemný design vycházející z předchozích modelů.

Ne příliš vhodně vyřešené uchycení popruhu. Pasivní elektronika. Baskytara má určitě svůj názor, ale není to univerzální nástroj vhodný do každého počasí.

Mimochodem, výrobce nedělá verzi pro leváky, takže leváci, s touto basou jedině „na Haslipa“, tzn. bez prohození strun rovnou na levou stranu. :-)

Info:
Čtyřstrunná basová kytara Warwick Adam Clayton Artist Line je k dispozici za příznivou cenu 32 937 Kč.

Plus:
příznivá cena za kvalitní funky nástroj
vyvážený sustain
vkusný warwickový design
vhodná především pro slapové hráče
nízká váha ulehčí vašim zádům

Mínus:
pasivní elektronika není silnou stránkou nástroje
uchycení popruhu by šlo vyřešit vnitřními zámky


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Model Adam Clayton Artist Line
Krk javor
Tělo javor
Korekce Volume, Bass a Treble
Nultý pražec Just-A-Nut III
Rádius 9,5”
Menzura 34! (long scale)
Pražce 21, jumbo, 2,9 šířka a 1,3 m výška
Pouzdro deluxe rockbag (RB20505 B)
Hmotnost 3,8 kg


www:
www.warwickbass.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2016/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Warwick-Adam-Clayton-Artist-Line-ctyrstrunna-basova-kytara~07~brezen~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.