Warm Audio WA-251 a WA-84 - velkomembránový a malomemránový mikrofon

Warm Audio WA-251 a WA-84 - velkomembránový a malomemránový mikrofon
Warm Audio WA-251 a WA-84 - velkomembránový a malomemránový mikrofon

Jak tak sleduji česká studia, značku Warm Audio netřeba představovat a stejně tak je známý i její obchodní strategie - za méně peněz dodat produkt, který kopíruje známé vintage zařízení. V tomto případě Telefunken ELA M 251E. Protože ten ve slevě stojí 270 tisíc, neporovnám bohužel více než desetkrát levnější WA-251 s originálem. Zkoušel jsem jej ve svém domácím studiu a porovnal s ostatními, které vlastním. To nakonec je asi bližší údělu nás běžných smrtelníků.

Jde tedy o lampový velkmembránový mikrofon. Dostanete jej v dřevěném pouzdru, s pavoukem a napájením. Mikrofon nabízí tři směrové charakteristiky, poetickou řečí kouli, ledvinu a osmu. Mezi charakteristikami nejde plynule přecházet (což mě nijak neomezilo). Trochu jsem želel, že to není všechno dodané v jednom kufříku, ale pohled na cenovku tomu dal smysl. Byť hsem tedy nedávno testoval podobný produkt v podobné cenové hladině a ten to zvládl. No ale kdo chce kufřík, do OBI je to tudy...

Kapsle je tedy modelována podle CK12, lampa je JJ 12AY7, celé je to pěkně robustně postavené. Mikrofon váží a měří tak akorát, že jej zvládne běžný stojan na mikrofony. V tomto ohledu je WA-251 dobrým reprezentantem své cenové kategorie a nepřekvapivě splňuje vše, co čekáte, když krabici rozbalujete.

To hlavní je ovšem zvuk. A ten bych jedním slovem popsal jako „barevný“. Konkrétní odstín pak variuje podle zdroje. A použitelnost je dle vašeho zvážení. Jediné, co je jisté, že to není transparentní mikrofon, ale tak snad proto lampové máme rádi. Mně osobně to nevadí, ale vy byste to měli vědět - tady bych určitě doporučil mikrofon vyzkoušet, jestli vám dobře sedí do vaší barevné palety.

Jak to tedy šlo s hlasem? U testovaného zpěváka Tomáše a jedné dámy jsem došel k následujícímu: Tomáš má typický chraplák, hodně hrudi. Tam to WA-251 zvýraznil až příliš (zdroj už toho má až tak dost) a sáhl jsem po jiném mikrofonu. U zpěvačky to bylo na zvážení, co chceme, a nakonec WA-251 zvítězil, barva se líbila. Mikrofon trochu vyhladil výšky, a jak asi tušíte, u poměrně čistého hlasu nebyl problém s hrudí. Mikrofon sice „nevyřešil“ výrazné sykavky, ale to zas bychom chtěli od mikrofonu moc a na to jsou jiné nástroje.

Zbývají další dvě aplikace. První je akustická kytara. Tam mě mikrofon velmi zaujal, zvlášť u temněji laděných kytar (jednu takovou rád vlastním) dodal příjemnou prezenci, aniž by výsledek zněl papírově nebo ploše. Ano, výsledná barva nástroje byla jinde, než jsem zvyklý, ale řekněme použitelně jinde. Poslední aplikací, kterou jsem prošel, byl room mikrofon v situaci zpívající kytarista. Tam mikrofon dodal zajímavý zvuk, který mě zaujal milou čitelností. Myslím, že se vyrovnal dobře i s nedokonalostmi „mého“ prostoru.

Závěr? Hledáte-li jeden hlavní mikrofon tak nějak na všechno, asi hledejte jinde, toto je příliš specifický výběr. Určitě se o mikrofon zajímejte, pokud chcete solidní „druhý názor“, trochu dobarvit, ozvláštnit zvuk. Pokud se tedy třeba rozhodnete mít hned dva velkomembránové mikrofony, tohle je ideální dvojka, se kterou můžete experimentovat. V tom je mikrofon v nejlepším slova smyslu výjimečný.

 

Info:

Warm Audio WA-251 je lampový velkomembránový mikrofon. Cena je 23 190 Kč.

 

Plus:

velmi specifická zajímavá barva

solidní provedení

cena

 

Mínus:

velmi specifický (pro někoho)

nemá kufřík

 

Technická specifikace

kapsle modelována dle CK12
lampa JJ 12AY7
charakteristiky kulová, kardioidní a osmičková
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
odstup signál/šum 80 dBA
max SPL 132 dB
výstupní impedance 200 Ω
rozměry 247 x 46 mm

 

https://warmaudio.com/wa-251/

Warm Audio WA-251 a WA-84 - velkomembránový a malomemránový mikrofon
Warm Audio WA-251 a WA-84 - velkomembránový a malomemránový mikrofon

Warm Audio WA-84

Tak někde uprostřed

Firma Warm Audio, nepřekvapivě dle plánu pokračuje v pokrývání vintage vybavení, jmenovitě Neumann KM84. I tady předvádí výkon hodný pozornosti. A říkám předem, že zvláště stereopár těchto mikrofonů stojí - těm, kdo řeší poměr cena výkon - za úvahu.

Kdo znáte originál, anebo aspoň současnou řadu Neumann KM184, nebudete překvapeni. Je to prostě „to“, jen jiná firma a jiná cena. V této rovnici je pak neznámou už jen zvuk a míra ochoty kupujícího ke kompromisu. Vybavení je standardní a funkční, lehký plastový kufr je odpovídající poměru cena výkon. Největší otázkou zůstává cena s ohledem na konkurenci. Ano, Neumann stojí skoro dvakrát tolik. Tam je, myslím, dobojováno. Pravá konkurence jsou spíše Rode a jiné značky (neboť třeba za cenu jednoho Warm Audia máte stereopár sE Electronics sE8 v plné palbě). S jedním z těchto konkurentů „za polovic“ jsem to porovnat mohl. Ale za poloviční cenu dostanete třeba taky klasiku AKG 451.

Pokud jde o zvuk, hned po prvních vyzkoušeních s akustickou kytarou je jasné, že mikrofon neklame a zní dle očekávání. Tedy velmi použitelný zvuk bez větší potřeby jej nějak více upravovat. Frekvenční charakteristika uvádí mírný zdvih nad 10 000 Hz", ale není nijak nepříjemný. Rozhodně ne na kytaru. Sám o sobě WA-84 nezněl špatně, ale to přiznám, že v porovnání s alternativami (sE8 a mojí vzpomínkou na AKG 451, kterou jsem pár let měl) zase nezněl nijak výjimečně.

 

Malomembránový mikrofon je mikrofon, který se mi v Létajícím studiu střídá nejvíc. Pořád ne a ne najít to pravé. A zjistil jsem, že mi to ani nekoreluje s cenou. Některé velmi levné mikrofony pro mne byly zvukově OK, jiné dražší na to, co já potřebuji, zase nebyly. Takže tady asi nejvíc platí - rozmysli, a na co přesně to chceš, pomysli!

 

Kde ovšem sedl velmi dobře, to byla kombinace nahrávání mid/side. Samozřejmě, tam závisí na tolika proměnných, že WA-84 byl jen částečkou toho, co ovlivňuje zvuk. Zkusil jsem k tomu na sides AKG 414, lampový Vanguard Audio Labs V13 a nakonec páskový Royer Labs R-10. Všude WA-84 šel dobře do mixu, s ničím se nehádal. Velmi použitelný pěkný zvuk. Ale dodávám hned, že nešlo o nijak zvlášť cinkavou kytaru. Tam by mohl být zdvih už moc. Ale zase snadno krotitelný.

Zkrátka jako všechno, co jsem zatím od Warm Audia měl. Je to tak někde uprostřed. A tak je to míněno a marketováno. Opět velmi použitelný mikrofon za skvělou cenu. V této kategorii je ale hrozně nabito, a tak musí každý vyzkoušet, co mu sedí a vyhovuje. Kdybych já nyní kupoval malomembránu, WA-84 by jistě byl ve hře.

 

Info:

Warm Audio WA-84 je malomemránový mikrofon. Cena je 11 490 Kč.

 

Plus:

poměr cena/výkon

doplňky

kufřík

 

Mínus:

Nic mě nenapadá.

 

Technická specifikace

charakteristika kardioidní
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
pad 0 nebo –10 dB
odstup signál/šum 78 dBA
max SPL 123 dB
výstupní impedance 200 Ω
fantomové napájení 48 V

 

https://warmaudio.com/wa-84/

Psáno pro časopis Muzikus