muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraWalden Guitars

7.7.2002 | Autor: Pavel Foltán | sekce: pro muzikanty - testy

Walden Guitars

Walden Guitars

Když jsem dostal k otestování čtyři kytary značky Walden Guitars a na štítku uvnitř četl "Designed in USA - Crafted in China", vzpomněl jsem si na jednu story z roku 1990 z jednoho festivalu kdesi v Evropě, kde se pohoršovali nad tím, že obchodujeme zrovna s Čínou. A za těch dvanáct let jsem měl už párkrát pocit, že zatímco my jsme s tímto perspektivním megatrhem spolupráci omezili, "zbytek světa" ji čile rozvíjel. Tož tak. Tuhle jsem si za pár korun pořídil čínský Squir Stratocaster na otloukání po hospodských jamech. A je tak solidní, že už jsem s ním v pohodě odehrál i pár kšeftů. A když jsem to říkal některým muzikantům, zjistil jsem, že udělali stejnou zkušenost. Teď mám v ruce hned čtyři další důkazy čínské provenience z cenové kategorie uvedeného druhu. Pro změnu unplug.


Walden N310 a N410 T
Akustické španělky klasického střihu a bez ozvučení. Liší se v povrchové úpravě a v několika dalších detailech. Co mají společného:
Vrchní desku ze smrku, korpus (luby a spodní víko) z mahagonu - vše překližka. Krk a hlava je rovněž z mahagonu. Mají vrchní dýhu na hlavě, hmatník a kobylku z palisandru. Odlehčené olubení je ze smrku, malé značky poloh z imitace perleti na boku a velké na inlay hmatníku. Pražcové dráty síly medium. Nultý pražec a kobylkové sedlo z imitace kosti z tvrdého plastu. Dva standardní noname panely ladících mechanik. Nylonové struny značky D'Addario (odhaduji na typ J27 medium síly 028-043). Krk z jednoho kusu se standardním seřízením předpětí krku a s větší výškou strun (tzv. action) nad klasicky rovným hmatníkem s šířkou 52 mm u 0. pražce.
V čem se liší:
N310 - povrchová úprava z lesklého laku, hrany korpusu z černého plastu, není výložka kolem rezonančního otvoru, krk s profilem do písmene U, povrchová úprava strojků ladění v provedení silver.
N410T - povrchová úprava matným lakem (tzv. satin), výložka kolem resonančního otvoru (tzv. hadovka), kobylka je střízlivě ozdobena dvěma plastovými proužky, hrany korpusu jsou opatřeny jednoduchou houslovkou stejně jako výložka resonančního otvoru, ladící strojky mají provedení gold, krk má tvar písmene C a příjemně se drží.

Walden D310 a D410 T
Jedná se o akustické kytary s tvarem korpusu typu klasického dreadnaughtu s vyššími luby a s drobnými odlišnostmi podle modelové řady. Materiály jsou stejné jako u předchozích dvou typů (dřevo, plasty, atd.). Standardní ladící strojky mají provedení silver s nijak oslnivým pochromováním, tvar krku tzv. soft V shape s mírným zaoblením hmatníku šíře 43 mm u 0. pražce velmi dobře padne do ruky. Seřizování předpětí krku (z jednoho kusu) se provádí spodním imbusem. U obou nástrojů je už z výroby optimálně seřízen action. Příslušné polohy (podobně jako u klasik) jsou i zde vyznačeny na boku hmatníku malými značkami a zde navíc ještě i velkými značkami na ploše hmatníku. Na vrchu hlavy nástrojů je u obou modelů zlaté logo výrobce.
D31O - povrchová úprava lesklým lakem, ohranění korpusu černým plastem, pražcové dráty síly medium, standardní pickguard pod rezonančním otvorem z černého plastu, struny GHS Contact Core síly 012,
D41OT - povrchová úprava satin, hrany korpusu přizdobeny houslovkou, hmatník je ohraněn proužkem z černého plastu, pražcové dráty jsou síly small, pickguard pod rezonančním otvorem v provedení brownshell s logem na přepravní igelitové přelepce, v příslušenství je imbus k seřizování krku. Struny značky GHS Bright Bronze síly 012.

Všechny čtyři modely mají uvnitř korpusu vinětu s logem výrobce, označením původu a číslem nástroje. Zvuk nástrojů má u všech typů dobrou hlasitost, průraznost, čitelnost, sustain a barvu v rámci své cenové kategorie. Leskle olakované modely mají ostřejší jas do vyšších středů, zatímco modely s úpravou satin zní více sametově a více ve středních frekvencích. Co do určení využití jde o lacinější nástroje s velmi dobrou kvalitou zpracování ve své třídě. Jsou marketingově předurčeny spíš pro amatéry a začátečníky, u klasik typicky např. pro žáky ZUŠ nebo pro samouky. U všech testovaných modelů byly velmi dobře začištěny pražcové dráty a vychytány i podobné další detaily, včetně seřízení, ladění v polohách a oktávách, apod. Pro sebe bych opět snižoval action zvláště u obou klasik, a u dreadnaughtů bych jistě natáhl slabší struny (010). Ale to je věc individuálního gusta, stylu, atd.

info
Akustické kytary americké značky Walden Guitars čínské výroby, bez ozvučení. Maloobchodní ceny jsou u N310: 4400 Kč, N410T: 4900 Kč, D310: 4900 Kč a D410T: 5800 Kč.
plus
ladění
akustický výkon a sustain
dílenské zpracování
poměr cena/výkon
minus
drobné kosmetické vady ladící mechaniky
u D typů plastové strap buttons
absence horních strap buttons


Psáno pro: časopis Muzikus 2002/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Walden-Guitars~07~cervenec~2002/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.