Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox

Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox
Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox

Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper

Chyťte si riffy do smyčky

Lil’ Looper

Vox představil Lil’Looper, mladšího a menšího brášku procesoru Vox Dynamic Looper. Je to krabička designem podobná, ale o více než polovinu menší a také samozřejmě funkčně prostší a na ovládání jednodušší, což vyhovuje zejména nám, reprezentantkám slabšího pohlaví. Po různých looperech -pedálech a loop stations od Bosse, Digitechu, Line 6 a jiných - jde o další hezkou hračku určenou pro jamování, vymýšlení groovů, rychlý záznam nápadů a nenáročná one-(wo)man show.

 

Založit kapelu a někam to s ní dotáhnout je pěkná fuška. Tato neocenitelná škola mezilidských vztahů vás může připravit o nervy, zvlášť když se v nejlepším rozpadne. Ale s loopery nic takového nehrozí, budou vás poslouchat na slovo a hrát jen to, co chcete vy. A můžete s nimi udělat slušnou kariéru, jak dokazuje třeba Circus Ponorka Honzy Ponocného. Na YouTube jsou někteří bezvadní finalisté z Boss Loop Contestu, kteří vás budou inspirovat.

 

Vnitřnosti chrání kovový obal, napájení je zajištěno devítivoltovým adaptérem (nepřibaleným) a pro případ pobytu v neelektrifikované pustině lze použít šest tužkových baterií, které se snadno vloží pod odnímatelný kryt a nic se nemusí šroubovat. Looper (nebo hezky česky smyčkovač) má pouze jeden vstup na velkého jacka, který se reguluje přepínačem Mic/Guitar podle toho, co zrovna chcete použít. Dále je zde výstup do zesilovače, na sluchátka (manuál upozorňuje, že pokud je máte zapojená, zvuk metronomu nepůjde do zesilovače), a k externímu footswitchi, který není součástí balení. Footswitchem se dají vypínat a zapínat efekty nebo fráze, a také nahrané smyčky mazat, je tedy pro živé hraní zjevně nezbytný.

 

Lil’ Looper má dvě nezávislé smyčky - Loop1 a Loop2 - a umožňuje nahrát na každou z nich fráze, jejichž maximální délka (dohromady!) činí devadesát sekund. Minimální délka záznamu je přitom deset sekund, takže pokud kupříkladu na jednu nahrajete osmdesát, na druhou můžete už jen deset, ale ne míň :-). Pokud použijete metronom, zapíná se automaticky tzv. kvantizace, která zajišťuje, že smyčka končí i začíná na určitou dobu daného tempa, a nemůže tak dojít k ovlivnění lidským faktorem, jako je to třeba u Akai Headrush Delay/Looperu, kde vše záleží na přesném došlapu. Pokud nahráváme při stejně nastaveném metronomu na obě smyčky, budou tyto synchronizované, co se tempa týče. Tento tzv. Sync mode, nastavený z továrny, lze ovšem změnit, pokud po dobu dvou sekund podržíme současně tlačítka Effect a Clear. Tím se dostaneme do režimu Individual a každá smyčka si pojede po svém.

Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox
Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox

Nahrávání, přehrávání,overdubbing

V rozích pedálků Loop1, Loop2 jsou LED diody Rec a Play, které indikují, jaký proces právě probíhá. Prvním sešlápnutím se rozsvítí červeně Rec, druhým zeleně Play a uslyšíme nahranou frázi, po třetím probíhá overdubbing (dioda svítí oranžově) čili vrstvení další fráze a tak stále dál, prakticky donekonečna, přičemž musíme mít na paměti, že starší fráze postupně zanikají ve spleti dalších. Příjemná funkce Auto Rec umožňuje uživateli, aby se v klidu dostal do tempa nebo se třeba ještě podrbal na nose a dal si kafíčko, i když už sešlápl pedál do modu Rec. Nahrávání totiž reálně začne až ve chvíli, kdy začne hrát na nástroj nebo vyšle impuls do mikrofonu. Dvojí rychlé sešlápnutí vypne zvuk, ale vše zůstává v paměti a dalším sešlápnutím smyčku aktivujeme a vše opět slyšíme. Podržíme-li pedál delší dobu, odebereme ze smyčky frázi, která byla nahrána jako poslední, a dalším podržením ji zase navrátíme - to je funkce Undo/Redo. Jestliže však po použití funkce Undo navrstvíme novou frázi, Redo už tu původní nevrátí, jelikož ta se smaže. Je sympatické, že ovládání je srozumitelně popsáno přímo na přístroji mezi pedálky. Mazání se provádí pomocí tlačítka Clear, nebo pokud podržíme pedál sešláputý déle - případně oba současně, pokud chceme vymazat obě smyčky najednou.

 

Efekty a ovladače

Lil’ Looper má v sobě zabudováno celkem dvanáct efektů ve třech typech. Typ Pedal Effects zahrnují compresor, crunch, overdrive a distortion, přičemž příslušný typ efektu si volíme pomocí tlačítka Effect, které nám barevně (v tomto případě červeně) hlásí, v jakém typu se zrovna pohybujeme. Modulation/Delay effects nabízejí chorus, phaser, stutter a delay (tlačítko Effect svítí zeleně) a v Simulation Effects najdeme acoustic, bass, radio a pitch (hlásí se oranžovou). Určité parametry všech efektů lze celkem primitivním způsobem měnit pomocí jednoho otočného ovladače, který ale nemá žádné zarážky - zvuk se prostě plynule mění, respektive se efekt „zahušťuje“ tak, jak s ním točíte. Tímto ovladačem rovněž volíte mezi jednotlivými efekty v rámci jedné sady.

 

Tři typy efektů lze uložit pomocí delšího podržení tlačítka Effect nebo na footswitchi. Výstupní úroveň čehokoli na této mašince se řídí pomocí jiného otočného ovladače - Loop Level/Value. Ten také může měnit jisté parametry určitých efektů. Stiskneme-li tlačítko Effect a současně jím otáčíme, ovládáme buď výstupní hlasitost efektem modulovaného zvuku nebo parametr depth u chorusu, phaseru a delaye nebo poměr zvuků u pitche a nebo chvění tremola, které tvoří stutter. Stejným způsobem měníme výstupní hlasitost metronomu. Při podržení tlačítka Tap se současným otáčením ovladače měníme akcenty metronomu, čili měníme takt. Zvýšení úrovně hlasitosti nahraných smyček docílíme pouhým otočením tohoto poťáčku.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Lil´Looper

vstup kytara/mikrofon jack 6,3 mm nesymetrický
výstup 6,3 mm nesymetrický
výstup sluchátka 3,5 mm symetrický
maximální nahrávací čas 90 sekund
počet smyček 2
vzorkovací frekvence 44,1 kHz
dynamický rozsah 94 dB a více
maximální vstupní úroveň kytara +7 dBu (typický), mikrofon –34,0 dBu (typický)
napájení adaptér DC 9V nebo baterie 6 x AA alkaline
spotřeba 175 mA
rozměry (d x š x h) 16,5 x 14,4 x 6,2 cm
hmotnost 722 g
přiloženy 6 x AA alkalinové baterie
Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox
Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox

VDL 1 Dynamic Looper

Dynamic Looper neboli Loop Pedal Processor dokáže v reálném čase zaznamenávat rovněž až devadesátisekundové fráze, přičemž princip rozdělení času mezi obě nezávislé smyčky Loop1 a Loop2 je stejný jako u Lil’ Looperu. Na rozdíl od něj však Dynamic Looper nelze přepínat do režimu Individual. Na zadním panelu najdeme výstupní jack do zesilovače a dva vstupy - jeden klasický jackový a druhý XLR MIC na mikrofon. Vstupní hlasitost mikrofonního vstupu je regulovatelná malým čudlíkem Mic Trim. Výstup na sluchátka zde chybí a napájení je možné pouze devítivoltovým adaptérem. Čelní panel disponuje tentokrát displejem, čtyřmi malými pedály a jedním velkým zvaným Control Pedal, který lze s pomocí manuálu (v češtině!) kalibrovat. Dále jsou zde tři otočné ovladače - Edit, Pre Effect a Loop Effect, signalizační LED diody a spousta různých tlačítek, která si popíšeme.

 

Stutter je efekt, který proslavil kytarista Rage Against The Machine Tom Morello. Je to takové  „koktavé“tremolo, ale Morello ho vyrábí jen pomocí kytary - poťákem ztlumí hlasitost jednoho snímače  a pak při hře přepínačem rychle snímače střídá, takže vlastně celé se to dá popsat slovy „hraje - nehraje“, ovšem v řádu setin sekundy. Jak se znám, přepínač bych za chvíli urvala, tak to raději nezkouším :)

 

Funkce, tlačítka, pedály, ovládání...

Dynamic Looper má v mnoha ohledech stejné či podobné funkce i ovládací principy a prvky jako Lil’ Looper a navíc český manuál, tak se s ním nebudu tolik mazat. Najdeme zde funkci Auto Rec, tapování tempa metronomu, kvantizaci smyček aj. Je však samozřejmě vybaven velkou spoustou efektů v celkem sto programech. Předvolené programy jsou výrobcem dané a uživatelské můžeme měnit. Tzv. pre-efekty se přiřazují přímo ke vstupnímu signálu a smyčkové efekty se „roubují“ na již nahranou frázi. Pro lepší představu - pokud jsme v modu pre-efektů, do kterého se dostaneme zmáčknutím tlačítka Pre FX, tak například program 02 má na displeji zkratku Mod neboli Modulation, a v tomto programu se skrývají typy efektů jako chorus, flanger, phaser a tremolo. Rychlost modulace lze editovat jen ručně pomocí tlačítka Pre FX a ovladače Edit a hloubka efektu se ovládá nohou na Control Pedalu.

 

Opakovaným zmáčknutím tlačítka Pre FX Target docílíme toho, že efekt se přiřadí jen ke kytaře (svítí zeleně), nebo jen k mikrofonnímu vstupu (svítí červeně,) nebo k oběma najednou (svítí oranžově), a nebo se úplně vypne. Smyčkové efekty fungují na obdobném principu, jen jsou trochu odlišné. Protože se aplikují na nahrané smyčky, kde může být na sobě nespočet vrstev, tak by použití například distortionu nebo simulace baskytary asi nevytvořilo nic pěkného. Pokud se vám zvolený smyčkový efekt zalíbí, můžete si jej k frázi přilepit pomocí Resamplingu, vězte však - a to jsem objevila sama! - že už pak nemůžete použít Undo/Redo.

Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox
Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox

Užitečné je, že Control Pedalem stihneme upravovat parametry efektů (smyčkových i pre-efektů), zatímco současně hrajeme. Tyto parametry jsou různého druhu, u některých efektů je to jen výstupní hlasitost, třeba u chorusu je to hloubka, Wah funguje jako klasické kvákadlo apod. Jiné parametry lze ovládat ručně pomocí tlačítka Pre FX a ovladače Edit. Tlačítko Master Limiter ovládá funkci, která také není k zahození: při vrstvení frází se může stát, že použitý efekt nebo vaše dynamika zkrátka naseká velké rozdíly v hlasitosti vrstev nebo jednotlivých smyček a limitér tento rozdíl umí vyrovnat. Tlačítko Write ukládá nastavení efektů a přepíná mezi uživatelskými a předvolenými programy. A k čemu je Cancel, asi netřeba vysvětlovat.

Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox
Vox Loopers Lil’ Looper a VDL 1 Dynamic Looper - loopery od firmy Vox

Nyní tedy k čtyřem menším pedálům - Rec/Play/Overdub jasná věc. Tím s názvem Stop zastavujeme přehrávání, mažeme fráze a spolu s pedálem Program Up přepínáme mezi smyčkami. Program Up používáme také k volbě programů a k ovládání funkcí Undo/Redo. Šlapáním na Trigger/Tap nastavujeme tempo metronomu. Control Pedal je mimo již zmíněné škály využití opatřen také ledkou, podle které se pozná, co zrovna vlastně ovládáme.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Dynamic Looper

vstup kytara      jack 6,3 mm nesymetrický
vstup mikrofon     XLR symetrický
výstup     6,3 mm nesymetrický
maximální nahrávací čas 90 sekund
počet smyček   2
vzorkovací frekvence   44,1 kHz
dynamický rozsah 94 dB a více
maximální vstupní úroveň   +7 dBu (typický)
napájení     adaptér DC 9V
spotřeba      140 mA
rozměry v cm (d x š x h) 26,4 x 24,5 x 7,6 cm
hmotnost   2,2 kg
přiložen   adaptér, uživatelský manuál, seznam programů

 

Hodnocení

I když sečtu všechna plus, která mi z testu vycházejí, nemohu se ubránit pocitu, že Lil’ Looper je až moc prostý. Ale samozřejmě pro toho, kdo ho hodlá využít hlavně doma, kdo se nerad hrabe v manuálech a spoustě funkcí, a notabene ho navíc odpojili od zdroje vysokého napětí, je Lil’ Looper ideálním společníkem. Dynamic Looper by si při své efektové bohatosti zasloužil i pár vestavěných bicích patternů a paměť, která nekončí s vypnutím přístroje. Naštěstí lze určitě přes vstup Mic připojit nějakého automatického bubeníka. Je pochopitelně určen pro náročnější uživatele, kteří si rádi hrají se zvuky, ale dle mého soudu je tu i pár efektů nepříliš vábných. Rozhodně ho však díky dvěma vstupům lze využít při živých vystoupeních, pokud se ho naučíme bryskně ovládat rukama i nohama.

 

Oceňuji například synchronizaci delaye s metronomem, pěkné kvákadlo, efekt Reverse, co obrací muziku naruby, nebo třeba volitelný typ ukončení performance. A když porovnám ceny, které se u obou mašinek zas tak neliší, tak bych upřednostnila Dynamic, i když je přes sílící celoplanetární feministické tendence na ženskou moc překombinovaný. Takže, vážení konstruktéři z Vox Amplification, mně by se vlastně líbilo něco mezi tím! Chtěli jste holčičí test’ (Mezi námi děvčaty, slovo „loop“ je ve slovníku na seznam.cz přeloženo také jako specifický druh čistě ženské antikoncepce...)

 

Info:

Lil’Looper je multiefekt od firmy Vox Amplification, který slouží především k nahrávání a vrstvení hudebních frází do dvou nezávislých smyček v délce až devadesát sekund. Je vybaven metronomem a dvanácti nastavitelnými efekty. Cena je 3990 Kč.

 

Vox Dynamic Looper (VDL1) je procesor  s obdobnými funkcemi. Má celkem sto programů s rozmanitými efekty, jejichž parametry můžeme měnit a ukládat. Umožňuje korigovat hlasitost frází a smyček pomocí limitéru a přiřazovat efekty k již nahranému materiálu. Cena je 4931 Kč.

 

Plus:

Lil’ Looper

velikost

jednoduché ovládání

synchronizace obou smyček

překvapivě pěkné zkreslení

délka frází

napájení bateriemi

 

Dynamic Looper

více efektů a funkcí

ovládání mnoha funkcí a parametrů pomocí pedálu

dva nástrojové vstupy

master limitér

 

Mínus:

Lil’ Looper

jeden nástrojový vstup

nepovedená simulace basy

 

Dynamic Looper

nemá bicí patterny

zbytečné efekty

stejně nepovedená basa

dočasná paměť

 

www:

www.voxamps.com/us/pedals/lillooper

www.voxamps.com/us/pedals/vdl1

Psáno pro časopis Muzikus