Vintage V100AFD Paradise - Slashův Les Paul pro méně majetné

Vintage V100AFD Paradise - Slashův Les Paul pro méně majetné
Vintage V100AFD Paradise - Slashův Les Paul pro méně majetné

Ano, to je role, kterou by zjevně velice ráda hrála kytara Vintage V100AFD Paradise. Podle čeho to poznáme? Především nám to prozradí, byť jen letmý, pohled na nástroj. Ale i jiných indicií je více než dost. Označení AFD je zřejmě „pouze náhodou“ zkratkou názvu debutového alba Guns ‘n’ Roses.

A pokud by nám to ani doposud nedošlo, výrobce přidal slůvko Paradise - podobnost s názvem jednoho z největších hitů ze zmíněného alba je opět čistě náhodná. Nedá se nic dělat, ne všichni Slashofilové mohou z kapsy vytáhnout desítky tisíc a zakoupit gibsonovskou předlohu. Asijští výrobci na takovou situaci umí vždy pružně zareagovat, a tak se tento pseudosignovaný model dostal i do mých rukou. A protože to není první kytara Vintage, kterou v Muzikusu „pitváme“, očekávání nejsou malá, především v oblasti cena/výkon.

 

Než se pustíme do „seriózní práce“, musím si (nikoliv poprvé) postesknout nad jménem značky. Vyrábět (byť sebekvalitnější) čínské kopie dražších nástrojů a napsat na ně Vintage je asi tak stejně nepatřičné, jako kdyby se Kia rozhodla vyrábět levnější modely pod značkou Veterán. Tak, máme to z krku. Chtěl jsem si trochu zanadávat, protože ve zbytku testu už budu téměř výhradně chválit.

 

Zdlouhavý popis nástroje podle mě nemá cenu. Téměř vše je totiž naprosto předvídatelné, jedná se přeci jen o kopii Slashova Les Paula. Ano, mahagonové tělo s přední deskou z žíhaného javoru. Ano, lepený mahagonový krk s palisandrovým hmatníkem, 22 jumbo pražců, gibsonovská menzura. Ano, dva humbuckery (samozřejmě bez kovových krytů) a ke každému z nich potenciometr hlasitosti a tónová clona. Ještě jste neusnuli? Dobrá, pojďme si všimnout několika detailů, které nejsou tak samozřejmé. Firma Vintage totiž před několika lety navázala spolupráci s firmou Wilkinson a za tento tah jí tleskám. Díky tomu má i tato kytara poměrně kvalitní hardware (např. ladicí mechaniky jsou o něco lepší, než byste v dané cenové kategorii čekali). Zámky na popruhu („straplocky“) byste rovněž čekali spíše u dražších nástrojů. Wilkinson se ale podepsal také pod zmíněné humbuckery (v barevném provedení „zebra“) a právě ty mohou z velké části za příjemné překvapení, kterého se mi dostalo, když jsem kytaru zapojil.

Vintage V100AFD Paradise - Slashův Les Paul pro méně majetné
Vintage V100AFD Paradise - Slashův Les Paul pro méně majetné

Co vám budu povídat, když zapojím do aparátu čínskou kopii (a zkusil jsem jich nepočítaně), většinou se sice přímo nepozvracím (nejsem tak velký purista jako někteří mí kolegové), ale extáze přijde také málokdy. U kytary Paradise jsem ale tak trochu zalapal po dechu. Snad se neznemožním, když řeknu, že jsem snad nikdy nehrál na lepší kytaru v podobné cenové kategorii. Les Pauly a jejich kopie dovedou být velmi univerzální, testovaný nástroj byl ale stvořen především pro hardrockové riffy a „zpívající“ sóla, a to jsou také oblasti, kde exceluje. Po přepnutí na kobylkový snímač jsem měl pocit, že mi kdosi drží pistoli u hlavy a nutí mě hrát riffy à la G ‘n’ R nebo Aerosmith. A znělo to přesně tak, jak mělo!

 

Moje zkušenost praví, že levnější kopie Les Paulů sice dovedou znít patřičně „tlustě“, většinou jim však chybí určitá agresivita ve vyšších středech, které si já osobně na originálech cením. Vinu dávám především snímačům, ale kvalita dřeva má samozřejmě také velký podíl. V100AFD však žádným takovým nešvarem netrpí. Pokud prohrábnete všech šest strun při zapnutém zkreslení, zvuk se nehltí, je naprosto konkrétní a čitelný. Co víc si při hraní hardrockových doprovodů přát? Snímač u krku zase svědčí zpěvným sólům, na své si přijdou i milovníci intra Sweet Child O’Mine. Netvrdím však, že se jedná pouze o jednostranně hardrockový nástroj. Tato kytara se hodí v podstatě pro jakýkoli žánr, kde převažuje zkreslený zvuk. Ten čistý mi totiž přišel tak nějak neinspirativní, což u tohoto typu nástroje není kritika - je více než evidentní, že zkreslení je zde prioritou a tomu je v tomto ohledu je těžké testované kytaře něco vytknout.

 

Nadstandardně kvalitní jsou rovněž potenciometry hlasitosti. Na tak plynulý chod opravdu nejsem u asijských nástrojů zvyklý. Kritiku si ale podle mě zaslouží zámky popruhu. Během hry vestoje se mi zámek u krku několikrát uvolnil, a nebýt mého postřehu, vracel jsem nástroj v několika kusech. Nemají snad podobným situacím tyto „pojistky“ předcházet? Je však možné, že se jednalo o vadný zámek, což se, ruku na srdce, může stát i u dražších modelů. A čert vem’ zámky. Zvuk, řemeslné zpracování, pohodlí hry - to vše je zde o kategorii (či dvě) výš, než byste čekali u kopie za necelých deset tisíc. Kdybych právě sháněl podobnou kytaru, neváhal bych ani chvíli.

 

Info:

Vintage V100AFD Paradise je masivní elektrická kytara typu Les Paul vyráběná v Číně. Její cena je 9490 Kč.

 

Plus:

kvalitní zpracování

hardware a snímače Wilkinson

zkreslený zvuk

 

Mínus:

čistý zvuk

nekvalitní zámky na popruh

Psáno pro časopis Muzikus