Universal Audio Arrow - mobilní zvuková karta

Asi nejznámějším současným produktem Universal Audia jsou zvukové karty Apollo. Arrow pak nabízí vlastnosti těchto audio rozhraní v kompaktnější formě, která je i snadno přenosná, a lze ho napájet přímo přes kabel z počítače. Celá platforma se tak posouvá směrem k mobilitě, ale také cenové dostupnosti.

Universal Audio Arrow - mobilní zvuková karta
Universal Audio Arrow - mobilní zvuková karta

Vedle Waves a Slate Digital je UAD značka, která nabízí celou platformu pro domácí, ale i profesionální nahrávání. Základní filosofií UAD je přenést analog, ostatně dodnes vyráběný, do světa digitálu. Asi nejvíc o tom svědčí pojetí pre-ampů známé z řad Apollo a teď i u Arrow - technologie Unison. Tato technologie umožňuje, že pomocí digitálních simulací reálných pre-ampů měníte fyzikální vlastnosti pre-ampu na kartě. Impedance a

 

další hodnoty se na kartě mění podle toho, jaký si zvolíte. V současnosti Unison nabízí třeba Neve 73, API, Manley Voxbox, UAD 610 a další legendy. Pro kytaristy a basisty nabízí řadu klasických zesilovačů, jako třeba Plexi. Vedle plug-inů s technologií Unison nabízí firma řady plug-inů, které můžete použít nejen při míchání, ale už při nabírání. Takže ještě než se váš signál dostane do DAW, tak může projít pre-ampem, ale třeba i kompresorem a simulací prostorů v plug-inech Ocean Waves Studios.

 

Plug-iny

Právě bez plug-inů by vlastně Arrow byla dražší verze cenově dostupných karet. Na první pohled se kromě moc hezkého zpracování vlastně ničím od ostatních neliší. Dva kombi vstupy, výstup na reproduktor, nástrojový vstup a sluchátkový výstup. Monitoring úrovně pre-ampů a celkový monitoring, kolečko volume (volíte mezi gainem na pre-ampu a úrovní hlasitosti stiskem), útlumový (pad) a přepínač fáze. To dnes není nijak výjimečné.

Jenomže už za nákupní cenu máte pre-amp UAD 610 (jednoduchý, ale účinný), Pultec EQ, kompesory 1176 a LA-2A. Dále základní reverb, již zmíněnou Plexi a pár dalších plug-inů. Se základním balíkem se dá vydržet na věčné časy. A je to rozumná volba, protože plug-iny UAD jsou poměrně drahé, a to i když si počkáte na slevu. Modelace pre-ampu Unison API se běžné pohybuje okolo dvou stovek eur...

 

Sám mám Apollo Twin a přiznám se, že kdyby tenkrát byl Arrow na trhu, šel bych do něj. Jednak je skoro o polovinu levnější, ale hlavně je mobilní. Nevadilo by mi ani omezení výkonu. Platforma UAD mi totiž přijde unikátní pro náběr, a tam toho výkonu pro mé malé potřeby (kytara, hlas...) tolik třeba není. Na jinak skvělém Apollu Twin mi vadí přesně to, že musím pořád myslet na napájecí kabel (a zapomínat jej).

 

Procesor

Nicméně ještě jedna věc je na Arrow neviditelná, a to je procesor. Ten je stejný jako u karet Apollo a ve verzích Solo, Duo a Quad podle počtu procesorů. Arrow má jeden. To, že má karta procesor, znamená, že veškeré plug-iny UAD běží na procesoru karty, nikoliv v počítači. Pro mne osobně bod, který mě vedl ke koupi UAD. Má to ale tu nevýhodu, že plug-iny bez připojené a zapnuté karty nerozběhnete. Takže klasická situace. Míchám si něco ve vlaku a veškeré plug-iny UAD jsou vypnuté, protože nemáte připojenou kartu, a tu zase nemáte z čeho napájet. A právě tenhle problém Arrow řeší, nabíjí se z laptopu.

Ale není to „zadarmo“. Máte jen jeden procesor, a jeden procesor znamená omezení počtu plug-inů UAD, které vůbec můžete rozjet (zvlášť pokud zkusíte ty Ocean Waves Studios, je to nápor). To nevadí při nahrávání, ale pokud na plug-inech UAD chcete i míchat, pak se mějte na pozoru.

Druhá cena je velká náročnost na počítač. Tu si předem ověřte, a pokud máte PC, pak i kompatibilitu. Arrow používá rozhraní Thunderbolt a ne všechny USB-C porty jsou kompatibilní. Není to snadné ani ověřit online, a vůbec bych se tedy asi nebál přijít s laptopem na prodejnu a hned vše zkusil, než pak řešit vracení.

 

Info:

UA Arrow je mobilní zvuková karta a platforma pro plug-iny UAD včetně technologie Unison. Běží na rozhraní Thunderbolt. Cena je 12 590 Kč.

 

Plus:

zvuk

workflow

mobilita

cena

 

Mínus:

náročnost na počítač

kabel není přiložen

a není zrovna levný

 

Technická specifikace

Rozhraní Thunderbolt 3
Počet mikrofonních vstupů 2
MIDI ne
SPDIF ne
ADAT ne
Sluchátkový výstup ano
Fantomové napájení ano
Montáž 19” ne
Vzorkovací frekvence 24 bitů/192 kHz
Kompatibilita Windows 7, 8.1, 10, Mac OS X 10.10., 10.11, 10.12, 10.13
Software Realtime Analog Classic Bundle

 

https://www.uaudio.com/audio-interfaces/arrow.html

Psáno pro časopis Muzikus