Universal Audio Apollo DUO - zvuková karta s FireWire/Thunderbolt I/O rozhraním

Universal Audio Apollo DUO - zvuková karta s FireWire/Thunderbolt I/O rozhraním
Universal Audio Apollo DUO - zvuková karta s FireWire/Thunderbolt I/O rozhraním

Universal Audio Apollo DUO

S Apollem poletíte hodně vysoko

Americká firma Universal Audio patrně nelže. Dospěl jsem k tomu po důkladném studiu propagačních materiálů, ale především po testu jejich karty Apollo DUO. Jde skutečně o vynikající zvukovou kartu, která je kromě špičkových „střev“ připravena se svým okolím komunikovat až smrtící rychlostí, totiž prostřednictvím portu Thunderbolt I/O. Zatímco USB a FireWire jedou na pomyslnou jedničku, Thunderbolt I/O uhání minimálně na pětku.

Vaše rodina, přátelé či spoluhráči o vás možná pár dnů vůbec neuslyší - to pokud se vám dostane do rukou karta Apollo. Na první pohled jsem se do ní zamiloval. Otevřeme-li krabici, čeká na nás karta v podobě 1U rackové komponenty, anglický manuál, jednostránkový návod k rychlému použití, barevný katalog DSP efektů a propojovací kabely. U nich se zastavíme - balení standardně obsahuje pouze kabel FW800, a pokud váš počítač neobsahuje takový port, rande se zámořskou kráskou skončí dříve, než začalo. Moc nechápu, proč výrobce nepřiložil redukci na mnohem častější FW400. Třeba se tak časem stane.

 

Vstupy, výstupy aneb dovnitř a ven

Jste-li muzikant - hračička, podobně jako já - jistě vás vezme za srdce opravdu luxusní design karty a podsvícené logo. Kromě toho je na předním panelu dvojice Hi-Z (vysokoimpedančních) vstupů pro elektrickou kytaru a basu a stejný počet sluchátkových výstupů, když se budete svým dílem chtít pochlubit třeba partnerce, která si jistě v přítomnosti Apolla bude připadat ohrožená. Dále jsou tam ovládací tlačítka - filtry, přepínače (fáze, low pass k filtraci spodních frekvencí, pad k útlumu a link ke spárování kanálů 1+2 a 3+4), vypínač fantomového napájení a dva potenciometry. A kromě ukazatelů s LED diodami nesmím zapomenout na vypínač celé karty. Otočíme Apollo o 180°, a vzadu je od levé strany konektor k napájení, rozhraní ADAT, šachta pro Thunderbolt I/O, S/PDIF, FireWire, Word Clock Out, dvojice výstupů pro monitory, osm dalších výstupů, osm vstupů a čtyři mikrofonní XLR vstupy. To vše - podotýkám - ve skutečně špičkové kvalitě.

 

Konzervativní jedinci odkojení na USB a FW to nechápou. Pomocí firmou Intel vyvinutého rozhraní Thunderbolt je možné připojit k jednomu počítači zvukovou kartu jak po FW, tak po Thunderbolt. Dále je možné přímo ke kartě připojit přes FW pevné disky. Samotný Thunderbolt je rychlý jako PCI sběrnice, tedy 20x rychlejší než USB 2.0.

 

Apollo v akci

Do této chvíle to byly jen obecné řeči, pojďme s Apollem pracovat. Nabízí nám vzorkovací frekvence 44,1-192 kHz, což je nabídka víc než široká. Zrovna mám v Cubase 5.0 (resp. Nuendu 5.5) rozpracovaný jeden projekt, zkusím ho dokončit. Instalace karty do mého MacPro proběhla naprosto bez problému. V docku se rovnou objevily ikonky pro ovládání karty, v horní liště logo výrobce, skrze které se spouštějí další aplikace. Ke zprovoznění DSP efektů z útrob karty je nutná registrace na webu Universal Audio, která také trvá pár minut. V aplikaci UAD Meter Control Panel se aktivovalo šest plug-inů: LA2A, 1176LN, 1176SE, Real Verb Pro, Pultec a CS1. Osobně bych uvítal možnost výběru z nabídky na webu, v Apollu je to ale nastavené takto, jak se říká, natvrdo.

 

Připojíme tedy mikrofon (v mém případě Neuman U87, BMP Studio CR 73 II, Shure SM58), kytaru (elektroakustickou a elektrickou), monitory a jdeme na to. Apollo se papírově chlubí vynikajícím direct monitoringem. A musím zodpovědně říci - má pravdu. Nahrávka je přesná, čistá, v pohodě. Veškeré ovládání se děje pomocí UAD Console, což je virtuální mixážní pult se všemi kanály, včetně insertů a auxů. Do vaší DAW aplikace (Cubase, Logic, ProTools) může jít zvuk čistý, nebo ho lze hned na začátku „omastit“ kvalitním efektem z nabídky výrobce. Podle mě výborná věc. Teď už stačí jen přidat zvuk nějakých VST nástrojů a dílo je hotové. A kvalita opět nekompromisní. Slyšel jsem už řadu zvukovek, i těch dražších, Apollo má zřejmě ještě o kolečko víc. A když se znovu vrátím k rozhraní Thunderbolt I/O, to nebude rychlá jízda, ale let přímo do kosmu, nakonec název zařízení tomu napovídá.

Rozhraní Thunderbolt
Rozhraní Thunderbolt

Efekty - chlouba UAD

Apollo, jak už bylo řečeno, v sobě snoubí zvukové rozhraní a sadu efektů UAD. Americká firma to má dobře spočítané a umí muzikantům na celém světě takříkajíc zabrnkat na tu správnou strunu. Efekty jsou špičkové a podle toho také vypadají nahrávky. Další efekty je možné dokupovat přímo v on-line shopu výrobce. Nutno dodat, že při samplovací frekvenci 44,1 kHz můžete použít až čtyřiadvacet plug-inů, při 96 kHz jedenáct a nejvyšší frekvence 192 kHz vám povolí pět stereo plug-inů.

 

Závěr

Položme si základní otázku: Kolik stojí muzikantova radost? Kolik stojí dobrý pocit z provedeného díla? Počet nul u částky je bezesporu přímo úměrný možnostem každého hráče, nicméně Apollo za necelých padesát tisíc vám radost udělá, to mi věřte.

 

Info:

Universal Audio Apollo DUO je zvuková karta s FireWire/Thunderbolt I/O a s vestavěnou DSP jednotkou. Cena je 48 390 Kč, Thunderbolt I/O doplňující kartu lze pořídit za 12 990 Kč.

 

Plus:

vysoká kvalita vstupů

snadná instalace a přehlednost ovládacích aplikací

vysoce kvalitní efekty

možnost rozšíření o Thunderbolt I/O

 

Mínus:

FW kabel pouze k rozhraní 800

nemožnost vlastního výběru efektů

pouze čtyři mikrofonní vstupy (např. pro nahrávání bicích to nestačí)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozhraní FW/Thunderbolt I/O
Audio vstupy 18
Audio výstupy 24
Vzorkovací frekvence 44,1–192 kHz
Ovladače 32/64 bitové

 

www:

www.uaudio.com/interfaces/apollo.html

Psáno pro časopis Muzikus