muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

baskytaraTune WB-5 - pětistrunná bezpražcová basa

25.2.2006 | Autor: Ondřej Podhajský | sekce: pro muzikanty - testy

Tune WB–5

Tune WB–5

Japonská firma Tune, v naších luzích a hájích nepříliš známá, začala usilovat o přízeň basistů. Na jeden z jejich produktů se podíváme pěkně zblízka.


Jedná se o pětistrunnou bezpražcovou basu se šroubovaným krkem a piezo snímači jménem WB-5. Po dlouhém pátrání na internetu, co je vlastně ona firma Tune zač, jsem se dostal na jejich webové stránky, psané bohužel z půlky v japonštině. Tam jsem však nabyl dojmu, že jde o firmu věnující se výrobě luxusnějších bas střední a vyšší třídy. Testovaný kus také nepatří mezi nejlevnější, takže očekávám výborné parametry.

Popis
Všechny baskytary Tune mají svůj charakteristický design, což je v dnešní době všemožných kopií a napodobenin chvályhodné. Na první pohled zaujme podlouhlý výřez v horní části těla. Něco na způsob klasického "efka" jako u houslí. Výřez je ale udělán s prominutím dost nedbale a jeho hrany nejsou ani pořádně zabroušené. To mne dost překvapilo. Třeba je to jen u tohoto kusu. Další zajímavůstkou je spodní roh, který je kratší a prudce zatočený dolu, což vypadá hezky, ale když hrajete v sedě, tak dost nepříjemně tlačí do nohou.
Krk je do těla zasazen elegantně protáhlým koncem. Na g struně se však pohodlně lze dostat jen k tónu f, dál je to už horší. Krk je uchycen šesti relativně krátkými vruty. Otvory ve dřevě pro podložky na vruty jsou vyvrtány poněkud nepřesně. Krk je zpracován naprosto precizně, až to budí dojem, že tělo a krk jsou od dvou odlišných firem. Palisandrový plochý hmatník je poset značkami namísto pražců. To je výhodou. Nemá cenu si hrát na hrdinu bez značek. Všichni je tam mají... Palisandr je zvláštní volbou pro fretless, ale má charakteristický "hovězejší" zvuk než obvyklý eben, ale tento model se vyrábí i s ním. Krk je ze tří kusů javoru, proloženým tmavším dřevem, asi ořechem nebo palisandrem, ale ty tam jsou spíš pro parádu. Moc hezký je mosazný sedlový pražec, i když struna h nepatrně vakluje, ale nemělo by to být na závadu.
Protáhlá hlava vypadá zajímavě. Černé, bezvadně fungující mechaniky, údajně Gotoh GB7, ovšem s logem Tune, jsou klasicky tři nahoře a dvě dole. Dlouhá krytka na ústí výztuže krku pěkně koresponduje s celkovým tvarem hlavy. Hlava je pokryta hnědou dýhou a na samotném konci je přilepen zlatý štítek s logem.

Piezo
Nyní je na řadě asi nejzajímavější část. A to jsou snímače. Žádné klasické magneto-cívkové snímače tu nejsou. Vše je kompletně snímáno původními piezo snímači GP-5 ukrytými v kamenech kobylky. Kobylka je tradiční černá masivní, s kulatými kameny jako třeba na Precisionu, ale ne ohýbaný plech. Jsou na ní jen jiné kameny s piezem. V každém kameni je samostatný snímač. Jinak to snad ani nejde. Každý ze snímačů má samostatný ovladač citlivosti, ze spodní strany kobylky. Potenciometry jsou menších rozměrů, tak je potřeba mít po ruce menší, pokud možno křížový šroubováček.
Aktivní elektronika, též původní JCP-5, je napájena dvěma devítivoltovými bateriemi. Lehkou nevýhodou je nutnost odstranění celého krytu při výměně baterií. Alespoň se vám však odhalí pohled do útrob aktivní elektroniky. Uvnitř je vše hezky uspořádáno, najdete tam i některé další potenciometry na tónovou clonu, další doladění aktivky... Zvukových možností je velká spousta. Jde jen o to se v tom trochu pohrabat.
Ovládání na vrchu sestává ze čtyř tmavých plastových knobů. Nejblíž ruce je jediný volume, pod ním jsou klasicky basy, středy a výšky. Krásně jednoduché a snadné ovládání. Zvuk, co potřebujete, máte ve vteřině nastavený. Žádné balance, dvojité volume a jiné nepříjemnosti. Jediná výtka je opět k výřezu na zadní krytku elektroniky. Mohl by být přece jen vyfrézován precizněji.

Na závěr
Na tuhle basu se hraje moc příjemně, nebylo třeba nijak seřizovat kobylku nebo krk. Prostě hned padla do ruky. Na hmatník se hraje pohodlně. Zápěstí pravé ruky se také může bez potíží opírat. Všude ladí stejně dobře. Zvukových možností má také hodně. Charakter zvuku je silně ovlivněn zejména piezo-snímači. Ty mně bavily na téhle base asi nejvíc. Sehnat informace o basách Tune na internetu je běh na dlouhou trať. Uvedu tedy adresu, kde se můžete pokochat bohatým výběrem dalších modelů této značky: www.cc.rim.or.jp/~tune/tune/
framepage.tune.html.

Cena:
Tune WB-5 je bezpražcová pětistrunná baskytara s originálními piezo-snímači pro jednotlivé struny. Cena je 34 000 Kč.

Plus:
pohodlný krk
ladění
zvukové možnosti

Minus:
řemeslné zpracování
spodní zakroucený roh

Psáno pro: časopis Muzikus 2006/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Tune-WB-5-petistrunna-bezprazcova-basa~25~unor~2006/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.