přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraTraveler Guitar Traveler Acoustic AG-105 EQ - kompaktní elektroakustická kytara

25.9.2017 | Autor: Stanislav Barek | sekce: pro muzikanty - testy

Traveler Guitar Traveler Acoustic AG-105 EQ - kompaktní elektroakustická kytara

Když mně oslovili, jestli bych nemohl otestovat cestovní kytaru, váhal jsem, protože jsem vždycky pochyboval o smyslu takového nástroje. Našel jsem si webové stránky a zjistil jsem, že to je firma, která se jmenuje Traveler Guitar.

Překvapilo mě to, protože jsem si vždycky myslel, že cestovní kytary vyrábějí velké firmy jako bonus. Ale tato firma vyrábí převážně cestovní kytary. Vyrábějí rozličné kytary akustické i elektrické, různých klasických, ale i bizarních tvarů. Když jsem se podíval na kontakt, tak jsem zjistil, že jsem tam vloni byl při jedné z cest po Kalifornii. Škoda, že jsem nevěděl, že tam taková firma sídlí, určitě bych ji navštívil.

Vzhled

Tvar kytary vychází z konceptu připomínajícího klasický dreadnought. Spodní deska a luby jsou vyrobené z mahagonu a vrchní deska z masivního smrkového dřeva. Krk je také z mahagonu. Hmatník, jehož rádius odpovídá kytarám typu dreadnought, je pak z ebonizovaného palisandru. Má menzuru 648 mm má 21 medium pražců a šířka nultého pražce je 44,5 mm.

Výrobce píše, že kytara je o dvacet procent kratší a o třicet šest procent lehčí než běžné velikosti . Je to pravda. Když jsem ji vzal poprvé do ruky, připadala mi, jako bych si vzal dětskou kytaru. Kytara vypadá tak trochu jako archaický nástroj a celý tento dojem podtrhuje ladicí mechanismus, který je z hodně červeného bronzu, a vypadá tak trochu starožitně.

Kytaře je headless konstrukce. To znamená, že nemá hlavici s mechanikou. Za nultým pražcem je struník, kde jsou struny napevno uchycené. Na druhé straně jsou struny natažené přes kobylku do ladicí mechaniky zabudované v těle kytary. Tam jsou také umístěné kolíky na ladění strun. I to jí dodává konzervativní charakter. Kolíky na ladění přesahují přes okraj kytary a to považuji za největší slabinu, protože hrozí poškození kolíků při transportu. Když chce muzikant kytaru na chvíli odložit, je zvyklý stavět ji na spodní lub kytary a opřít krkem o židli nebo stůl. Pokud postaví člověk tuto kytaru stejným způsobem, tak stojí vlastně na ladicích kolících. Povrchová úprava kytary je matný lak a to se mi líbí. Myslím si, že je to i praktická úprava pro cestovní kytaru.

Jak se na ni hraje

Přistupoval jsem k této kytaře s nedůvěrou, protože mě trochu odrazoval její konzervativnější vzhled. O to více jsem byl překvapený, když jsem ji vzal do ruky a zahrál si. I když jsem zvyklý na širší hmatník, byl mi tento velmi příjemný do ruky a dobře se mi hrálo. Zkoušel jsem si na ni různé skladby a techniky a najednou jsem zjistil, že už hraji hodinu. Málokdy se mi stává, že se by se mi na kytaru s úzkým hmatníkem hrálo tak dobře. I dohmat strun je velmi příjemný.

Zvuk

I přesto, že má kytara zmenšené tělo, má neuvěřitelně vyrovnaný a plný zvuk. Kvalita zvuku se vyrovná i podstatně dražším a větším kytarám. Kupodivu má i výborné basy. Kromě toho je hodně barevná, když člověk hraje v různých rejstřících, jako nad hmatníkem nebo u kobylky. Stejně kvalitní zvuk má, i když se zapojí do komba. Když člověk hledá kytaru, která má mít kvalitní zvuk akusticky i elektricky, určitě je možné tuto kytaru doporučit. Nicméně k sólovému hraní bych ji nedoporučil, tam jsou nároky na zvuk přeci jenom ještě trochu větší. Je to optimální kytara do kapely nebo k doprovodu zpěvu.

Elektronika

Snímání zvuku zajišťuje kobylkový piezosnímač Shadow Nanoflex. Kytara nabízí předzesilovač s dvoupásmovým ekvalizérem, vstup aux in a sluchátkový zesilovač. Elektronika je napájená dvěma AAA bateriemi.

Závěrem

Traveler Acoustic je kvalitní nástroj k mnoha využitím na cestách, ale i na koncertních pódiích a nabízí opravdu kvalitní zvuk a komfortní a pohodlný dohmat. Kdo však s kytarou cestuje letadlem, bude se stejně muset modlit, aby mu ji do letadla vzali jako příruční zavazadlo, protože jeden rozměr je větší než předepsané rozměry do kabiny. Kdysi se mi dostalo do ruky několik skládacích cestovních kytar, ale tato mi připadá o mnoho lepší.

Info:
Traveler Acoustic AG-105 EQ je kompaktní elektroakustická kytara dreadnought bez výřezu pro levou ruku, s piezosnímačem Shadow Nanoflex a předzesilovačem Cena je 15 808 Kč.

Plus:
kvalitní plný zvuk
velmi dobrá elektronika
široké využití

Mínus:

ladicí kolíky přesahující přes okraj kytary a tím pádem náchylné k poškození


TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Povrchová úprava natural satin
Přední deska smrk – masiv
Zadní deska mahagon
Luby mahagon
Krk lepený mahagon
Hmatník ebonizovaný palisandr
Kobylka palisandr
Nultý pražec plast
Ovládání Volume, Bass, Treble, Phase a Tuner
Integrovaná ladička ano
Délka 819,1 mm
Hloubka 82,5 mm
Šířka 317,5 mm
Hmotnost 1,4 kg


www:
http://travelerguitar.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Traveler-Guitar-Traveler-Acoustic-AG105-EQ-kompaktni-elektroakusticka-kytara~25~zari~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.