přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraTraveler Guitar Travelcaster Deluxe - cestovní elektrická kytara

12.3.2018 | Autor: Marek Vaňkát | sekce: pro muzikanty - testy

Traveler Guitar Travelcaster Deluxe - cestovní elektrická kytara


Protože od doby, kdy tato americká firma vyrobila svoji první cestovní kytaru uplynula víc než dvě desetiletí nejen designových inovací, bude se vám možná zdát, že s touto značkou máme co do činění poprvé a že jste nic podobného nikdy neviděli. Vzpomínáte si ale, spíše věrní čtenáři, na historický test cestovní elektrické kytary, na kterou jste mohli cvičit bez jakéhokoli zesílení a její zvuk poslouchali stetoskopem?

Ano, kalifornská společnost Traveler Guitar vznikla už v roce 1992 a dnes je lídrem v oblasti kvalitních cestovních kytar. Sami dodávají, že se jejich nástroje dostaly v ponorce do hlubin Atlantického oceánu, ale i na vrchol Mount Everestu.
V jejich sortimentu jsou nejen různé modely cestovních elektrických kytar, ale i akustiky s kovovými i nylonovými strunami, dokonce baskytary. Zajímavostí, která mě zaujala, může být třeba spolupráce s ESP/LTD, jejichž rozpoznatelný design v podobě EC-1 můžete mít v cestovním provedení.
Nespornou a první výhodou, a to i dnes testovaného nástroje, je zachování původní menzury nástroje. Ono zmenšení pro účely snadnější mobility je řešeno v případě této značky jinými konstrukčními způsoby. Neméně důležitým prvkem jejich oblíbenosti bude zcela důsledně vytyčená vysoká kvalita výroby. A to bude mít zřejmě něco společného s výrobní spoluprácí s jedním kalifornským výrobcem, sídlícím blízko mexických hranic v Coroně, který pomohl, v neposlední řadě, zajistit výrobu v takovém množství, aby ukojilo hlad zákazníků z více než třiceti zemí, do kterých se nástroje Traveler Guitar aktuálně distribuují.
Travelcaster Deluxe je v nabídce ve dvou provedeních, a to Surf Green s javorovým hmatníkem a jako Travelcaster Deluxe with rosewood fingerboard, který je s hmatníkem palisandrovým a v černém barevném provedení včetně černého pickguardu.
Přestože nástroj má plnou stratovskou menzuru (25,5”), kytara váží ani ne 2,5 kg a celková délka je pouhých 86 cm. Nejzajímavější částí po stránce designu je lehké topolové „tělo“, které tvarem kopíruje třívrstvý pickguard klasického tvaru, který asi o pět milimetrů přesahuje. Osazený je třemi keramickými jednocívkovými snímači s klasickým zapojením, známým u Stratocasterů, včetně pětipolohového přepínače snímačů a jedním potenciometrem Volume a dvěma Tone. Mechaniky jsou na hlavě (určitě kvůli snížení délky) po třech na každé straně. Použité jsou slušné uzavřené s převodem 14 : 1. Palisandrový hmatník na jinak javorovém šroubovaném krku, který má seřiditelnou výztuhu, je osazen kostěným ořechem a 22 pražci ve velikosti medium jumbo. Až na samém konci těla je na dvou pivotech kvůli lepší intonaci instalováno tremolo, ukotvené dvěma šrouby. To na celé kytaře váží asi nejvíc. S tremolem můžeme pohybovat pákou, kterou lze přitáhnout šroubkem, a tak se nijak neviklá. Výstupní samice je instalována v klasické stratovské chromové feruli, skryté na zadní straně nástroje, stejně jako rolny pro nasazení kytarového popruhu. Továrně je kytarka osazená desítkovými strunami D’Addario EXL110. Příjemný je velmi pěkný kvalitní gig bag s popruhem přes rameno s dvěma dostatečně velkými kapsami, které pojmou spoustu příslušenství.

Traveler Guitar Travelcaster Deluxe - cestovní elektrická kytara


Když kytaru vezmete do ruky, překvapí vás opravdu neskutečně nízká váha nástroje. To je dáno minimem dřeva použitým na tělo a možná i na maličkatou hlavu. Pokud jde o krk, tam o překvapení není řeč. Velkou devizou je právě to, že máme pocit z úplně normální elektrické kytary.
Pokud by šlo o překvapení po stránce zvuku, je to asi tak: Kdo očekává, že bude hrát jako Strat, překvapený nebude. To, co se povedlo, je, že nástroj ctí zvuk Stratocastera se vším, co k tomu patří. Nutno poznamenat, že se ovšem jedná o zvuk levnějšího Strata. Když jsem poprvé zapojil Travelcastera do aparátu, měl jsem okamžitě pocit, že držím Squiera. Snímače bych zrovna přirovnal k těm, které jsou osazovány na sérii Bullet, ale nerad bych nepodloženě mystifikoval pouhým svým dojmem.

Jsem trochu ostuda a ujíždí mi asi vlak. Mezi americkými profíky, kteří používají Traveler Guitar, jsem znal jen Zaca Browna a Toma Hamiltona z Aerosmith. :-)
travelerguitar.com/travelers/

Ergonomicky super. Při hře vsedě skoro nepoznáte rozdíl od kytary se zbytkem těla, pravé ruce chybějící vrchní část takřka nevadí. Pokud zkusíte připnout popruh a hrát vestoje, nedá se nic dělat, padá to na hlavu a celkem dost. I když se to může zdát jako zásadnější problém, velkoryse odpouštím, protože beru v potaz, že je to holt daň za minimální velikost a váhu nástroje. A hlavně - tenhle nástroj je braný jako cestovní alternativa k standardnímu nástroji. Většina hudebníků ho bude používat právě vsedě, vleže, při cvičení a skládání v hotelových pokojích, v dodávkách, autobusech nebo na gauči karavanu.
Travelcasteru dávám určitě palec nahoru. Líbí se mi, jak vypadá. Líbí se mi jak celková koncepce, tak nápad i chytře vymyšlené detaily a dobré dílenské zpracování. Dělá to z obyčejné cestovní kytary i nesporně zajímavý výrobek, ze kterého máte radost, i když ho jen nadšeně zkoumáte. Zvukově je super, když vezmeme v potaz výše uvedené. Za sebe neznám nic, co by se Traveleru v tomto směru vyrovnalo. I označení Deluxe, i když použité s možnou nadsázkou, mi nepřijde po zevrubném testování úplně nemístné.

Info
Travelcaster Deluxe je kvalitní snadno přenosná cestovní elektrická kytara renomovaného amerického výrobce s více než dvacetiletými zkušenostmi s vývojem a výrobou cestovních nástrojů plné menzury, osazená třemi single snímači, která ctí konstrukci a pocit z kytary koncepce Stratocasteru. Cena je 11 855 Kč.

Plus
rozměry a váha
vkusný a zajímavý design
příkladné tovární zpracování
standardní nezmenšená menzura
použité kvalitní komponenty v dané cenové relaci
šikovné kvalitní pouzdro, které je součástí
pokud máte černé tričko, nikdo si nevšimne, že vám chybí kus kytary

Mínus
Při hře ve stoje padá na hlavu.

Technická specifikace
menzura 25,5"
elektronika pasivní
sluchátkový zesilovač ne
snímače 3x singl
tělo topol
krk javor
hmatník palisandr
počet pražců 22 (medium jumbo)
délka 86 cm
hmotnost 2,3 kg
struny D’Addario EXL110
příslušenství gig bag v ceně


Web
travelerguitar.com/all-models/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Traveler-Guitar-Travelcaster-Deluxe-cestovni-elektricka-kytara~12~brezen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.