Traveler Guitar Escape EG-1 Vintage - Les Paul do ruksaku

Traveler Guitar Escape EG-1 Vintage - Les Paul do ruksaku
Traveler Guitar Escape EG-1 Vintage - Les Paul do ruksaku

Nevím, jestli nedávno zesnulý legendární Lester Polsfuss přihlásil na patentovém úřadě tvar svého vynálezu. Pokud ano, dědicové mají vystaráno na dalších sto let. Nejvíce napodobovaná elektrická kytara na světě z roku 1954 (když nepočítáme výmysl Leo Fendera) se nevyhnula ani takřka kapesnímu formátu ambiciózního výrobce Traveler Guitars. Po vybalení se jeden nestačí divit, co všechno se může přihodit. Doopravdy jsem začal kroutit hlavou, rozesmál se, ale pak mi ztuhly rysy a spadla brada. No, pojďme na to...

Něco o Traveler kytarách jsme si už řekli v Muzikusu 10/2009. Teď tu máme další, nebojím se dodat, luxusní typ v roztomilý velikostí i provedením. Zřejmě už jdou tyto kytary dobře na odbyt, horolezci se nemohou nabažit hry na zasněžených vrcholcích nejvyšších hor, protože proč jinak by se nástroj dodával v termoobalu, jako když si jdete do Tesca pro filé.

První, co upoutá, je samozřejmě nesmrtelný tvar „lespóla“, hned potom je to absence hlavy a ladicí mechaniky přímo v těle. Tím to ale nekončí, protože při zevrubnějším pohledu poznáme, že se jedná o několik originálních přístupů v konstrukci. Ve snaze dosáhnout co nejmenší velikosti a přitom zachovat funkčnost a hratelnost nástroje, je vše pěkně vymyšleno a uloženo. Tradicionalisté jistě šmahem takový paskvil zavrhnou, protože neexistuje nic jiného než „lespólka“, „telátko“ a „straťák“, ale věřte, že mě docela nadchl. Nespornou výhodou je velikost, avšak za dílenské zpracování a materiály by se nemusela stydět ani mnohem významnější značka.

 

Tělo

Dle specifikace na stránkách výrobce je vyrobeno z americké olše a je kryto nádherným vintage zlatým lakem (jako Les Pauly v padesátých letech) naprosto bez kazů a chybiček v nástřiku. Po stranách jsou vyfrézovány otvory pro umístění ladicích mechanik. Hardware je prvotřídní- kobylka je kopie Schallera s kameny typu roll ke zmírnění tahu strun při ladění. Struny jsou vedeny na konci těla přes plastový válec k mechanikám, a mají tedy velký zlom. Mechaniky mají kvalitní design v chromu a jsou uzavřené. Pracují bez problémů. Ratio 14 : 1. Pro uchycení řemenu jsou zde dvě kvalitní kovové rolny.

 

Krk

Jednoznačně prvotřídní kvalita. Vyroben z tvrdého světlého mahagonu, ale spíše bych to tipoval na indický cedr, který poskytuje dobrou rezonanci. Zajímavé, že ve specifikaci se dočteme cosi o javoru :-). Hmatník je prý ebonizovaný palisandr. Nevím, co to je. Že by moření? V každém případě vypadá úchvatně a nese jednadvacet jumbo pražců v dobré kvalitě. Opracování pražců je bezchybné. Orientační značky jsou tvořeny jako u Les Paula Standardu vintage korunkami. Co se týče hratelnosti, tak nevidím rozdíl mezi ním a mým originálním Les Paulem. Krk je k tělu přišroubován. Menzura je stejná, dohmat parádní a seřízení nástroje bylo velmi dobré. Dokonce byl i naladěn, což je nebývalé... Při pohledu na cenu v katalogu jsem se přestal divit - 685,99 dolarů. Aspiruje tedy na post originálu, což zajisté je. Anglické slovo escape znamená únik nebo útěk a lze to vyložit několika významy. Možná chce firma Traveler Guitar utéci o míle napřed konkurenci. Na svým stránkách se chlubí, kde všude se dají jejich kytary použít. Asi nebyly jen ve vesmíru, ale kdo ví...

 

Elektronika

Oproti minule mnou testovanému nástroji Pro Series, což byla elektroakustika se dvěma snímači -magnetickým single a piezzo v kobylce - a roztomilým laborováním se stetoskopem, je tento již plnohodnotnou elektrickou kytarou. Svědčí o tom humbucker umístěný u kobylky a ovládání dvěma potenciometry, klasicky Volume a Tone. Výrobce je neuveden. Provedení v chromu s krémovým rámečkem. Asi největší vychytávkou je sluchátkový předzesilovač a distortion obvod, který se ovládá třípolohovým přepínačem. Napájení obstarává devítivoltová baterie, uložená na spodní straně v plastovém malém boxu. Byla přiložena. A jelikož žijeme v jedenadvacátém století, tak je zde umístěn i vstup Aux pro připojení mp3 přehrávače. Výrobci nezapomněli na fanatické sluchátkové posluchače a při cestování všemi možnými dopravními prostředky ani na chvíli nemusíte na cestě ke slávě přestat cvičit. S dvoukilovým nástrojem vytřete zrak i letušce v Boeingu.

 

Jak to hraje

Nástroj produkuje dva zvukové systémy - jeden sluchátkový a samozřejmě klasický výstup z elektromagnetického snímače. Zvuk, který se line do sluchátek v poloze Clean, je víceméně chemický, není radno vytáčet volume nadoraz. Uši jsou pak zahlceny paskvilním tónem. Totéž platí o přepnutí na Dist. Je to opravdu jen cvičítko na dlouhé cesty nebo do hotelového pokoje při šňůře mezi Šanghají a Alabamou. Po zapojení do komba se z Traveleru stane normální Les Paul, ovšem oproti standardní velikosti kytary zde chybí dřevitost a barevnost. Přece jen to maso v těle schází. Snímač jinak je celkem dobrý a silný. Umístěním u kobylky však přichází o střední kmitočty a zdá se dosti tenký ve zvuku. Je třeba si ale uvědomit, že je to cestovní kytara spíše pro zábavu a toto vše je daň za koncepci a velikost. Ovladače Volume a Tone pracují bez problémů a plní funkci, na kterou jsme u kytar zvyklí.

 

Závěr

I když je na těle nápis Made in China, vězte, že se jedná o skutečně kvalitní instrument, a budeme si muset zvyknout na to, že výrobci své továrny zkrátka přemístili do Číny. Žije zde miliarda lidí a každý se chce uživit. Celosvětový trh je tím ovlivněn. Ale každý z nás má doma plnohodnotnou produkci z Číny - televizí počínaje a potravinami a oblečením konče.

Není dávno co řešit. V příslušenství nalezneme slušivý gigbag s termovložkou, klíč na seřízení průhybu krku a parádní bílá sluchátka za uši. Pokud narazíte někde v obchodě na Traveler Guitar, určitě aspoň vyzkoušejte, co se v něm skrývá - kromě legrace poznáte, že se jedná i o vcelku povedený výtvor.

 

Info:

Traveler Guitar Escape EG1-Vintage  je cestovní elektrická kytara se sluchátkovým vstupem a předzesilovačem.

 

Plus:

velmi kvalitní provedení - zejména krku

kvalitní materiály

koncepce a konstrukce

užití - s náhradní baterií si zahrajete asi všude

přiložená sluchátka a obal v ceně

hmotnost

vstup pro mp3

roztomilá hračka - ale plnohodnotný nástroj

 

Mínus:

vzhledem k užití a určení jsem nic neshledal

snad jen cena, ale to je diskutabilní - pro horolezce dobrá

 

Specifikace

délka: 73 cm

šířka těla: 27 cm

hloubka těla : 45 mm

menzura:  24,75” ( jako Gibson)

šířka na nultém pražci: 43 mm

šířka na 12. pražci: 54 mm

počet pražců: 21 (široké jumbo)

struny: desítky D’Addario

mechanika: uzavřená, olejová

kobylka: Tune-o-matic (roll)

tělo: olše

krk: cedr

hmatník: palisandr

 

Elektronika

snímače: 1 x humbucker u kobylky

ovládání: 1 x volume, 1 x tone, třípolohový přepínač Clean/Distortion

předzesilovač: ano, sluchátkový

baterie: 9 V

výstup: jack 6,3 mm, sluchátkový minijack

vstup: aux pro mp3

 

Esc je klávesa nacházející  se v levém horním rohu běžné počítačové klávesnice,  je většinou  označena nápisem Esc nebo Escape,  což v češtině znamená únik.  K tomuto účelu také  slouží. Stisk klávesy vyvolá takzvaný ASCII, Escape charakter, který vyvolá únikovou nebo spíše ukončující  sekvenci. Ve  většině aplikací po stisku dojde k jejich zastavení  či ukončení běhu.V dnešní době lze tuto klávesu  dobře uplatnit například v internetovém prohlížeči jako jsou Mozilla Firefox či Windows Internet Explorer,  kde  zastaví aktuální načítání stránky neboli Stop.

Psáno pro časopis Muzikus