Tech 21 QStrip - kvalitní předzesilovač a DI box ve formě pedálu

Tech 21 QStrip

Kousek mixážního pultu do kapsy

Tech 21 QStrip - kvalitní předzesilovač a DI box ve formě pedálu
Tech 21 QStrip - kvalitní předzesilovač a DI box ve formě pedálu

Sněhurka měla sedm trpaslíků. Vám by ale mohl na koncertě stačit jeden: malý a užitečný pomocník, předzesilovač a DI box v jednom.

Malých šikovných pomocníků pro hru nástroje do linky není nikdy dost. Ať již hrajete na akustickou kytaru, ukulele, baskytaru nebo elektrofonické housle, může být testovaný QStrip od firmy Tech 21 přesně tím kamínkem do zvukové skládačky, který zajistí, že váš nástroj bude konečně znít dobře. Pojďme se mu podívat na knoflíky.

Nehrajte v blbých pásmech

Nemyslím tím pásmo časové, ani třeba pásmo Gazy, myslím tím frekvenční pásma vašeho nástroje, protože zvuk i nahrávka jsou dobré, pokud se všechny nástroje dobře zapojí do výsledného spektra. Někdy stačí práce zvukaře, ale někdy nemá dostatečné možnosti na menším analogovém pultu, navíc je dobré chodit s již co nejlépe připraveným zvukem. U některých nástrojů potřebujete i přizpůsobit impedančně výstup z nástroje, například u nástrojů s piezosnímačem bez předzesilovače, u jiného zase převést signál na výstup XLR pro zvukaře. Tyto a další problémy pomáhá vyřešit právě QStrip.

 

Channel strip v krabičce

Tech 21 QStrip je předzesilovač a DI box ve formátu kytarového efektu, který se inspiroval v zapojení obvodů mixážních pultů ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Pro zapojení použil výrobce technologii MOSFET, což přineslo určité výhody, ke kterým se následně dostanu. Zapojení je stoprocentně analogové, zvuk si mohou vychutnat i zastánci klasické analogové signálové cesty.Výbava QStrip je velmi bohatá a můžete ho díky tomu použít v nepřeberné škále aplikací. Pojďme si nejprve projít ovládací prvky.

Potenciometry i tlačítka na horním panelu jsou ihned pochopitelné pro každého technicky alespoň trochu orientovaného muzikanta i bez hledání v návodu. To je nesporná výhoda pro rychlou práci na pódiu.

Díky nožnímu bypass přepínači a výstupu jack i XLR můžete použít přístroj jak jako předzesilovač/DI box, tak i jako klasické efektový pedál (ekvalizér, booster...).

Sedm potenciometrů slouží pro regulaci hlasitosti a jako čtyřpásmový ekvalizér s dvojitými parametrickými středy. Vlastnosti ekvalizéru jsou velmi dobré a umožní vám skutečně vykřesat zvuk z lecjakého nástroje. Nižší středy jsou přeladitelné v rozsahu 40 až 700 Hz, vyšší středy pak široce přeladitelné v pásmu od 300 do 6000 Hz.

Skvělá je pětice malých tlačítkových spínačů, díky nim je QStrip skutečně plně vybaven pro snad jakékoliv nasazení:1) HPF (horní propust) odfiltruje vše pod 45 Hz se strmostí 12 dB na oktávu. Je to potřeba, pokud vám lezou do signálu zbytečné pouze hučící složky. Odříznete si vše pod užitečným signálem a můžete tak zpříjemnit celkový zvuk.

2) LPF (dolní propust) také se strmostí 12 dB na oktávu odřízne vše nad 3 kHz. Zde je velmi zajímavé použití takto nízké frekvence - řežeme skutečně už na 3 kHz. Vysvětlení je velmi jednoduché: Pomocí ekvalizéru můžete po aktivaci LPF snadno napodobit simulátor kytarového reproboxu. Velmi šikovné pro kytaristy i pro zvukaře, umožní vytvořit poslouchatelnou elektrickou kytaru i bez snímání boxu. Je potřeba si pro nasazení toto otestovat, ale můžete pak mít i takovou rychlou pojistku pro případ závady například koncového stupně kytarového aparátu, nebo pokud bude potřeba snímat zesilovač z linkového výstupu, aniž by na daném zesilovači byla simulace kytarového reproboxu. Velmi šikovná funkce!

3) -20 dB XLR  vám umožní přizpůsobit výstupní úroveň vstupní citlivosti mixážního pultu tak, aby nebyl přebuzeného.

4) Spínač +10 dB 1/4” zvýší výstupní úroveň na výstupu jack o 10 dB, díky čemuž můžete použít QStrip jako nabuzovací krabičku pro lampové kytarové zesilovače. Kytarové krabičky pro tuto aplikaci mají většinou nastaveno malé zkreslení, zde ho máte minimální, klasického středového zvuku, vhodného pro přebuzení vstupu kytarového lampového zesilovače, zde docílíte díky velmi variabilnímu ekvalizéru. Opět výborný nápad a rozšíření možností nasazení.

5) Spínač Phantom & Ground connect XLR je naprosto dokonalý. Umožní vám totiž napájet QStrip přímo z mixážního pultu pomocí fantomového napětí přes XLR kabel. To je možné díky technologii MOSFET s  velmi malou spotřebou a je to skvělé pro zvukaře, protože nemusí řešit baterie nebo další napájení. V tomto režimu je na konektoru XLR propojena zem přístroje, aby bylo k čemu napájecí napětí vztáhnout. Ta možnost to bez sebemenších problémů napájet rovnou z pultu je prostě boží. Všechny zmíněné funkce tak může zvukař využít dle potřeby a pomoci tak kapele, kterou zvučí, a nemusí řešit další napájení nebo baterie. Dělá to tak z QStrip výborného pomocníka, kterého mít v zásobě ve výbavě je skutečně sázkou na jistotu, že pro řadu typů problémů mám ihned pomoc.

Vstup signálu je pomocí konektoru jack 6,3 mm, výstupy jsou na konektorech jack a XLR, k dispozici je i jack s kopií vstupního signálu, pokud budete chtít signál odbočit pro zvukaře, ale i s ním současně pokračovat do svého nástrojového zesilovače.

Napájení je možné zajistit hned třemi způsoby: pomocí již zmíněného XLR, pomocí klasického devítivoltového napáječe, ale také pro operativní nasazení pomocí devítivoltové baterie.

Jak vidíte, přístroj je výborně vybaven, chybí snad už jen přepínač fáze signálu, ale to už je skutečně asi přání navíc.

Tech 21 QStrip - kvalitní předzesilovač a DI box ve formě pedálu
Tech 21 QStrip - kvalitní předzesilovač a DI box ve formě pedálu

Nasazení v praxi

Nebudu chodit kolem horké kaše, ano, i když výrobce zmiňuje i studiové nasazení, hlavní aplikační rámec vidím v pódiové praxi, takže jsem okamžitě QStrip vzal na ostrou akci. Perfektní. Jedním slovem perfektní. Přesně to, co bylo potřeba: převést signál z jacku na XLR do mixážního pultu a krabičku bez nějakých nežádoucích efektů napájet pomocí fantomového napětí. Zvuk: výborný, příjemný teplý charakter, příjemná barva. Šum: zcela minimální. Jedna z krabiček, která mi v poslední době udělala radost. Prostě to vezmete, zapojíte, a je to.

 

Dobrá věc se hodnotí sama

Jsem v tomto případě skoro bez práce. Nesmírně užitečná krabička s velmi dobrým zvukem, výbornou výbavou a pro zvukaře s nulovou učební dobou. Když přijde kapela a má problém se zvukem nástroje nebo s napojením na mixážní pult, prostě vytáhnete QStrip, dáte ho tam, během pár vteřin máte nastaveno a hrajete. Kouzelníkem za pár okamžiků. Krabička ale může být užitečná i pro kytaristy: Funguje skvěle s akustickou kytarou pro posílení „těla“ nástroje, můžete ji použít jako booster pro sóla jak před lampovým zesilovačem, tak i pro sóla na akustickou kytaru nebo baskytaru. Pokud hrajete se zkreslovači v pedalboardu, umožní vám také dohrát v případě poruchy vašeho zesilovače. Nastavíte si na QStrip simulaci kytarového reproboxu a dohrajete koncert linkou. U akustických nástrojů se snímači si můžete připravit svoje oblíbená nastavení pro svůj nástroj a jezdit vždy se svým zvukem. Pokud si dáte práci pro nalezení správného nastavení ekvalizéru (například ve spolupráci s dobrým zvukařem), budete tak mít méně práce na dalších koncertech a zvuk můžete mít příjemnější, plnější. Prostě celkově velmi užitečný víceúčelový trpaslík.

 

Info:

Tech 21 Q/Strip je kvalitní předzesilovač a DI box ve formě pedálu a je koncipován jako jeden kanál kvalitního mixážního pultu. Cena je 11 600 Kč.

 

Plus:

koncepce a variabilita

velmi dobrý zvuk

fantomové napájení

 

Mínus:

 

Tech 21 QStrip v názvu odkazuje na spojení quality channel strip. To je, zjednodušeně řešeno, jeden kanál mixážního pultu. Definice channel stripu se liší, jeho úkolem je přizpůsobit signál ze zdroje zvuku následnému zpracování, převést ho na linkovou úroveň a základně upravit. Obvykle obsahuje mikrofonní/nástrojový předzesilovač, někdy včetně fantomového napájení pro kondenzátorové mikrofony, dále obvykle některý typ korekcí nebo ekvalizéru pro úpravu frekvenční charakteristiky. Jelikož ale není pojem channel strip přesně definován, může channel strip obsahovat též kompresor, šumovou bránu (noise gate), odstraňovač nadbytečných sykavek de-esser a někdy též limitér.

 

www

www.tech21nyc.com/products/effects/qstrip.html

 

Technické parametry:

Vstup jack 6,3
Výstupy jack 6,3, XLR a jack 6,3 pro paralelní signál se vstupem
Funkce předzesilovač, DI box
Ovládací prvky hlasitost, čtyřnásobný ekvalizér s dvojitými přeladitelnými středy
Napájení 9V baterie nebo stejnosměrný 9V adaptér (není dodávaný s přístrojem), fantomové napájení pomocí XLR
Přepínače horní propust 45 Hz, dolní propust 3 kHz, útlum výstupu XLR –20 dB, zesílení na výstupu jack +10 dB, aktivace fantomového napájení
Rozměry (š x h x v) 14,8 x 12,2 x 5,6 mm
Hmotnost 500 g
Psáno pro časopis Muzikus