Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig
Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig

Malé multiefekty řady Fly Rig předchází výborná pověst. Zvuková i rozměrová. Měli jsme možnost otestovat nové verze tří z těchto „trpajzlíků“. Spolu s nimi též kombo, určené jak basovým, tak kytarovým hráčům. Jak by zvolali piloti RAF: Tally-ho!

 

Úvod

Dnes máme k ochutnání následující menu: Multiefekty Tech21, konkrétně kytarový Fly Rig 5, signovaný Fly Rig RK5 Richie Kotzen a basový Fly Rig. No a k tomu kombo Deuce.

Pozorný čtenář si vzpomene, že Fly Rigy už byly v Muzikusu testovány. Proto je popisujeme méně detailně. Ale pozor, neděláme dvojí práci, díváme se zde na zoubek novějším verzím.

V případě komba Deuce jde o úplnou novinku. A je specifické tím, že je určeno jak pro basáky, tak pro kytaristy.

Nuže, vzhůru na detailnější pohled testovaných kousků...

 

Kombo Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe

Kombo je určeno (a teď pozor) jak pro baskytaristy, tak i pro kytaristy! S takto univerzálním doporučením od výrobce se člověk nesetkává každý den.

Jde o 200W aparát s jedním 12“ reproduktorem a vypínatelnou hornou, navržený přímo Tech21. Zkratka FRFR (full-range flat-response) říká, že pokrývá celé frekvenční spektrum (celé pásmo) bez zvýraznění či potlačení některého z nich. Aparát by tak do zvuku neměl nic přidávat, nic ubírat. To jej činí univerzálním pro různé typy hudebních nástrojů a pre-ampů, včetně digitálního modelingu.

 

Popis

Aparát působí jako rozumná varianta pro ty, kteří chtějí menší, ale stále dostatečně výkonnou hračku. Má třípásmový ekvalizér, doplněný o low-pass a high-pass filtry. Fajn pro zapojení rozdílných nástrojů, jako je baskytara, elektrická či akustická kytara nebo třeba klávesy. Aparát má i vstup a výstup XLR. Lze připojit externí box.

Je dostatečně hlasitý i na větších pódiích, ale zároveň je použitelný i na domácí cvičení (a kdyby ne, sluchátkový výstup to jistí). Nástroj lze zapojit přímo do komba, to však není zvuk tak průrazný a pestrý, jako když připojíme vhodný pre-amp.

 

Zkoušelo se na kytarách Armas, typ Tiger, od italského rodinného výrobce, laskavě zapůjčených panem dr. Krandou. Dále se hrálo na Fender Stratocaster John Mayer model. No a samozřejmě nesmělo chybět tele, v našem případě Telecaster 52 Annivensary.

 

Hrajeme - pohled basáka...

Při testování byl zvuk vždy příjemný na poslech, korekce reagovaly zřetelně, bez silnějších přeskoků. Kombo na mě působilo zvláštně neutrálně až trošku sterilně, avšak ne v negativním smyslu. Vcelku důležité je pohlídat si zapojení low/high pass filtrů, díky kterým byl pak aparát více přátelský k danému nástroji. Subjektivně mi aparát seděl více pro kytaru, u basy jsem měl větší pocit toho, že tomu „něco“ chybí.

 

... ucho kytaristovo

Čeho si kytarista ihned povšimne, je nadbytek basů. Počítám, že je to dáno uzavřenou zadní stranou (i přes dva bassreflexové otvory) a použitým reproduktorem. Šasi je hlubší než standardní kytarové aparáty. Pokud máte rádi uzavřené kabinety a plný zvuk áčkové bedny, asi budete v pohodě. Mám ucho navyklé na otevřenou ozvučnici a desítkové repráky. Naštěstí korekce fungují, zvuk lze upravit, aby bylo ouško spokojené. Nicméně ta nezvykle větší plnost zůstala.

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig
Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig

Při zapojení krabiček Fly Rig máme pod rukama parádní, ostrý a plný zvuk bez slabých míst. Naprostá paráda. Výkonová rezerva je dostatečná, kombo je docela směrové, natočení je žádoucí. Dobře vyšlo využití s multiefektem, dávajícím kompletní zvuk (G-Force, Korg A2).

Neodolal jsem přímému porovnání s lampovým aparátem. Malý rozdíl byl v pocitu ze hry, částečně i v tónu, a to ve prospěch lampy. Lampáč hrál o něco dynamičtěji, měl barevnější tón. Nejedná se o závratné diference. A když vezmu v úvahu, jak je kombo parádně lehké (v porovnání s tím zatraceným lampáčem), klobouk dolů.

A pak jsem zkusil kombo zapojit do sterea se svým lampáčem. Výsledný zvuk byl fantastický. Lampáč udělal barvu a pocit, Tech21 dodal prostor, a díky jeho zvukové neutralitě se oba vzájemně krásně doplňovaly.

 

Závěr

S jeho nízkou váhou si v porovnání s lampou člověk lebedí. Přitom jde o dostatečně silný aparát i na větší pódia. Ve spojení s krabičkami Fly Rig jde o kompaktní ucelené řešení zvuku. Zní to i hraje skvěle.

Pokud je někdo aktivní hráč na kytaru, ale též příležitostní basák nebo klávesák, jde o relativně levné řešení, jak kvalitně zabít několik much jedním aparátem. V případě vyznavačů modelingových aparátů typu Helix, Fractal nebo Kemper, jde o šikovnou variantu aktivního aparátu.

 

Info:

Power Engine Deuce Deluxe je plně analogový aparát o výkonu 200 W s hladkým průběhem bez vlivu na barvu zvuku. Univerzální využití pro basu, kytaru, designovaný pro efekty Tech21, ale též pro digitální modelingové pre-ampy, apod. Cena je 12 999 Kč.

 

Plus:

zvuková neutralita

FRFR aparát

kompaktnost

výstup XLR

nízká váha

 

Mínus:

příliš basů pro kytaru (individuální)

chybí efektová smyčka

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig
Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig

Tech 21 Bass Fly Rig v2

Oťukávání

Kvalitní pre-amp s několika efekty sloužící k okořenění zvukového spektra. Hlavním jádrem je dnes už legendární pre-amp SansAmp. Třípásmový ekvalizér umožňuje nastavit rozdílné charakteristiky zvuku od tradičního vintage po modernější. Tón lze dokrmit pomocí boostu (ovladač Boost), jemuž nastavíme nejen úroveň nakopnutí, ale také zda bude krmit zkreslení (Pre-Boost), nebo celkově (Post-Boost). Dále máme plně analogový kompresor (ovladač Comp).

Poslední sekcí je chorus (Chr) a oktáver/filtr/fuzz (Octa). Chorus dodává klasickou chorusovou příchuť posílenou v basovém pásmu. Jeho nastavení je možné pomocí potenciometru. Slouží také k zapnutí ladičky.

 

Praktická praxe

Malý displej ladičky je umístěn v sekci SansAmp. Vedle Chr se nachází tlačítko Octa, které slouží k ovládání octafilteru. Jedná se o kombinaci oktáveru, filtru a fuzzu. K ovládání slouží tři potenciometry Mix, Q a Range. Je možné zapínat/vypínat spodní oktávu nebo fuzz.

Zvuk pre-ampu má skutečně nádech i dynamiku velmi blízko lampám. Kompresor funguje, jak má, je dobré si pohrát s nastavením, aby nedocházelo k velkým změnám v hlasitosti.

Ačkoliv jsem nikdy úplně nepřišel na chuť basovému zvuku s chorusem, zde na mě působil příjemně hřejivým dojmem. Rozhodně mě bavil octafilter. V souladu s popisem produktu jde nakroutit zvuky pro použití od funky po těžké synth zvuky.

 

Ukázky Tech21 na YouTube nelžou. Co uslyšíme, to v reálu dostaneme. Všichni víme, že na YT hrají úplně všechny efekty skvěle, protože lidem, kteří efekty předvádějí, bude hrát skvěle úplně všechno. I krabička od cigára s nataženou nití. Jenomže testované kousky naštěstí hrají skvěle samy o sobě!

 

Ačkoliv mám fuzz rád, zde mi úplně nesedl. Ale když jej zkombinujeme s oktáverem, začínají se dít zajímavější a poslouchatelnější věci, díky možnosti nakombinovat jednotlivé poměry.

 

Sumář alias závěr

Velkou předností efektu je jeho velikost. Strčíme ho do batohu nebo futrálu a jdeme hrát. Na koncertě jej lze dát do aparátu nebo PA. Můžeme zastrčit sluchátka, v klidu trénovat. Bezvadné jsou potenciometry. Ač malé plastové čudlíky, podsvícené různými barvami dle příslušné sekce, jdou příjemně ztuha a působí bytelně (oproti předchozím verzím).

V manuálu oceňuji rady, jak dosáhnout různých typů zvuků. Trochu mě mrzí, že efekt je dodáván v papírové krabici, protože ty kytarové jdou v luxusním kovovém obalu. Není to diskriminace?!

Potěší jak hráče vyžadující pestrou paletu zvuků, tak ty skromnější, kteří si vystačí s jejich občasným použitím.

 

Info:

Bass Fly Rig v2 je nová verze podlahového multiefektu určeného pro baskytaru. Plně analogový, napájený adaptérem. Cena je 10 399 Kč.

 

Plus:

kompaktnost

zvuková kvalita SansAmpu

boost + kompresor

zvuková variabilita

design

 

Mínus:

fuzz (individuální)

papírová krabička

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig
Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig

Tech 21 Richie Kotzen RK5 Signature Fly Rig v2

Na popis

Stejně jako předchozí generace tu máme pět sekcí. Začínáme nakopnutím, nastavitelným jediným potenciometrem Boost. Je umístěné před zkreslením, tedy režim pre. Můžeme dle potřeby zapnout kompresor. Následuje OMG, plnotučné zkreslení a základ zvuku. Lze jej přepínačem změnit na Fuzz. Následuje sekce, která nemá nožních spínačů, je stále zapnutá a tou je Sansamp. Slouží pro možnost přímého zapojení přímo do mixu a jde o jádro know-how, na kterém je postavený věhlas Tech 21. Umožňuje velmi dobře dobarvit zvuk a je na nás, jestli jej vypneme při hře do aparátu.

 

Tech 21 Richie Kotzen RK5 testoval Vláďa Dvořák (Muzikus č. 12/2015), kde ilustruje sympatické rozměry možností umístit jej do kapsy vlastního hubertusu. Basový Fly Rig testoval Matěj Belko (Muzikus č. 11/2016). V testu je nezapomenutelný sloupek, týkající se Jagellonců, který s textem nijak nesouvisí. Kytarový Fly Rig testoval taky Matěj Belko (Muzikus č. 1/2015), kde chválí jeho parádní zvuk, ale zase zde chybí zmínka o Habsburcích.

 

Jdeme do reverbu (Reverb/Tuner), u kterého přepínáme ze dvou velikostí (malá/velká místnost) a jedním knoflíkem nastavujeme jeho množství. Podržením spínače pak zapínáme ladičku, jejíž aktivací se ztlumí výstup.

Finální sekcí je delay (Delay) spolu s nožním spínačem Tap/Speed. V této sekci máme volbu mezi Delay anebo Roto (rotující reproduktor, princip Leslie). Doba zpoždění jde do 1 sekundy. Je fajn, ale delší čas by nebyl na škodu.

 

Na ucho

Boost skvěle nakopne zvuk, sólování jedna radost. Nezvyšuje hlasitost, jenom míru zkreslení. Což je dobré i špatné. Dobré: dobarvíme si sólíčko dle potřeby. Špatné: nemůžeme si na sólo zvýšit hlasitost přesně podle potřeby. Sansamp funguje velmi dobře, ze zvuku se smaže sterilita, do mixu se dostane příjemná barva.

OMG je srdcem, dává parádní ostrý zvuk, který se s ničím nemaže. Fuzz mi úplně neseděl, barva nebyla příliš lahodná. Reverb je dobře použitelný nejen do studia, ale i na živo. Delay má příjemnou hřejivou barvu, dá se nastavit od nenápadných ozvěn po pořádnou porci. Mám moc rád na kytaru modulace. To mi u RK5 chybí. Ještě, že je tu vibrato. Funguje překvapivě dobře, má jemný zvuk, dodá příjemný charakter.

Zmiňme zajímavost v zapojení, delay a reverb jsou řazeny paralelně.

 

Na závěr

Jde o kompletní řešení našeho zvuku. Žádné kompromisy. Parádní živý zvuk, dynamický, barevný. Mrzí jen ty modulace a nemožnost nakopnutí hlasitosti. Měl jsem možnost na věci od Tech 21 hrát poprvé. A uvádí mě to všechno v úžas - kompaktní rozměry a k tomu perfektní a dynamický zvuk. Jo!

 

Info:

Tech 21 Richie Kotzen RK5 Signature Fly Rig v2 je nová verze podlahového multiefektu určeného pro kytaru, vyvíjeného dle potřeb slovutného Richieho Kotzena. Plně analogový, napájený adaptérem. Cena je 10 399 Kč.

 

Plus:

parádní a dynamický zvuk

kompletní řešení

malé rozměry

možnost přepínání tremolo/delay

spínač Tap

 

Mínus:

chybí modulace

krátký čas delay

boost není post

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig
Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe a efekty Fly Rig - plně analogový aparát a multiefekty řady Fly Rig

Tech 21 Fly Rig 5 v2

Oťukávání

Stříbrná barva, pět sekcí, podsvícené čudlíky, skvělý zvuk. Podobnost více než náhodná s RK5. Nicméně přichází zásadní rozdíl: První tři sekce Plexi, Boost a Blonde jsou spolu spojené pupeční šňůrou. Pomocí minipřepínačů určíme, který z nich určuje výstupní hlasitost. Ano, znamená to, že tady nám podle chuti může boost nakopnout hlasitost na sólo (režim Post). Ale může to udělat třeba i Blonde! Nebojte, nic složitého, minutka experimentů, a člověk má vše plně pod kontrolou.

Plexi už podle názvu umí zkreslení. Dle očekávání nejde o žádné ořezávátko, ale o pořádnou plexinu. Blonde je aktivní ekvalizér, který obsahuje i nakreslení a hlasitost. Delay i reverb jsou podobné jako u RK5, opět je max délka ozvěn 1 sekunda. Pro spínač Tap si můžeme nastavit, zda jsou osminky „s tečkou“ nebo bez ní. Reverb funguje stejně dobře jako u RK5.

Zvláštností je efektová smyčka, zařazená před delay. Dá se využít jak pro klasické efekty, tak do efektové smyčky aparátu.

 

Na ucho

Kombinace Plexi, Blonde a Boost dává variabilitu jak v barvě zvuku, tak hlasitosti. Můžeme mít pořádný drive nebo jen bluesově nakřáplý zvuk. Opět platí, že zkreslení funguje velmi dobře, nekoná se žádné sterilní šplouchání, ale parádně šťavnatý a živý zvuk.

Modulace zde chybí úplně. Pomocnou ruku dává efektová smyčka. Není to ideální; když už máme kompaktní a malé rozměry, tak by bylo super mít to všechno v jednom. Ale s trochou pokory a respektu k filosofii Tech21 vysvítá jediné: Srdcem kytarového zvuku je zkreslení. A tady tepe pořádně živě.

 

Na závěr

Jenom bychom se opakovali, platí zde to samé jako u RK5. Jde o kompletní řešení bez kompromisů. Zvuk je skvělý, živý, dynamický, barevný. Parádně reaguje na nástroj i naši hru, takže i když bude mít Fly Rig víc lidí naráz, stejně bude každému znít jinak. V tom je obrovská síla těchto mini-multi-efektů.

A zase mě to uvádí v úžas. A zase mě děsně baví na ně hrát. Jo!

 

Info:

Tech 21 Fly Rig 5 v2 je nová verze podlahového multiefektu kompaktních rozměrů určeného pro kytaru. Plně analogový, napájený adaptérem. Cena je 10 399 Kč.

 

Plus:

výborný a živý zvuk

kompletní řešení

malé rozměry

efektová smyčka

Boost lze přepínat post/pre

 

Mínus:

chybí modulace

krátký čas delay

 

Technická specifikace

 

Tech 21 Power Engine Deuce Deluxe

  

reproduktor 1x 12” a 1x výškový reproduktor (vypínatelný)
celkový výkon 200 W
typ kabinetu uzavřený
impedance 8 Ω
vstupy 1x TR (nástrojový), 1x TR (aux in), 1x XLR (symetrický)
výstupy 1x TR (ext repro), 1x XLR (line, symetrický), 1x TRS (sluchátkový)
Materiál: černý vinyl
Rozměry 45 x 46 x 36 cm
Hmotnost 11 kg

 

Tech 21 Fly Rig (všechny varianty)

  

výstupy 1x Mono, 1x XLR
MIDI Ne
USB Ne
ladička ano
rozměry 32 x 6 x 3 cm
váha 600 g
napájení pouze zdroj, 9 V DC, odběr 200 mA (adaptér součást balení)

 

Web

http://www.tech21nyc.com/products/amplifiers/powerengine-dd/

http://www.tech21nyc.com/products/flyrig/

Psáno pro časopis Muzikus