Tech 21 British Blonde - analogové efektové pedály postavené na technologii SansAmp

Tech 21 British Blonde
Tech 21 British Blonde

Navzdory moderní digitálně-modelingové době, firma Tech 21 sice také modeluje, ale stále a tvrdošijně analogově - díky geniální technologii „sansamp“ je možno použít krabičky jak před zesilovač, tak do efektové smyčky, do mixpultu nebo rovnou do PA systému. Každý pedál z nové 2008 Character Série je určen k simulaci určitého okruhu klasických zesilovačů. dnes se podíváme na dva pedály z celkem pěti nabízených modelů.

Popis

Jak tomu většinou bývá, celá série je, kromě barevného provedení, v jednotném designu Typ i počet ovládacích prvků i připojovacího hardwaru je naprosto shodný. Takže na všech nalezneme šest potenciometrů (Level, Mid, Character, Drive, Low, High), dvě standardní jackové zásuvky In/Out a jednu zásuvku pro síťový adaptér. Jinak jsou pedály standardně napájeny z 9V baterie. Nesmím opomenout nožní spínač, který je samozřejmě a jedině správně true bypass.

 

Z ovládacích potenciometrů má smysl zmínit se o Characteru, který neznáme z klasických zesilovačů a jehož chování je specifické pro každý pedál. Mění vlastně celkové chování zvuku, zahrnuje dynamické vlastnosti, atak, zkreslení a emuluje nejen klasický rozsah možných nastavení svého „vzorového“ zesilovače. Všechny pedály mají i speaker simulaci odpovídající zvuku daného zesilovače přes reproduktor.

 

British

Britských aparátů je jistě přehršle, jako všeho v dnešní době, ale o čem jiném může tato krabička být, než o Marshallech? Speaker simulátor je konstruován tak, aby to znělo jako přes box osazený Celestion Greenback. Máme tedy co do činění s klasickou rockovou historií. Při nastavení potenciometru Character na nízké hodnoty dostáváme zvuk JTM 45 (Eric Clapton na nahrávkách s Bluesbrakers). Postupným přidáváním hodnoty potenciometru Character se dostaneme do oblasti modelu Plexi. Máme-li ovladače Drive již na maximu a potřebujeme ještě větší zkreslení, musíme tomuto zesilovači za normálních okolností předřadit nějaký drive pedál. Toto v našem případě vyřešíme prostým pootočením Characteru dále doprava. Asi v osmdesáti procentech rozsahu se dostáváme k plnému, nabuzenému, medovému zvuku Edieho Van Halena. Vrátíme-li se zpět asi do poloviny a přidáme výšky, máme JCM 800. Maximální hodnota Characteru přidává ještě presenci, simulujíc novější high-gain modely.

 

Blonde - zpátky do minulosti...

Již samotný název krabičky prozrazuje, že zřejmě půjde o simulaci zesilovačů Fender. Pod označení Blonde spadaly aparáty, jako Tremolux, Bassman, Showman, Bandmaster. Ty byly vyráběny v letech 1960 až 1963 (alespoň dle Wikipedie). Díky ovladači Character vás však krabička provede mnohem širším časovým úsekem, a to tak, že postupným otáčením potenciometru doprava se noříme hlouběji a hlouběji do minulosti. Při nastavení Characteru v oblasti pod padesát procent dostáváme krystalicky čistý zvuk asociující řadu Blackface a Silverface z poloviny šedesátých let. Zapojíte-li do tohoto nastavení stratocastera, zvuk je jasný, cinkavý s vyváženými basy a v žádném případě tenký. Ovladač Midrange operuje někde kolem 1 kHz, oproti standardním 500 Hz, což je slyšitelné hlavně v břinkavějším atacku. Dalším otáčením potenciometru Character se dostaneme do éry Blonde, dále pak až k padesátým letům a řadě Tweed. Speaker simulátor je u této krabičky naladěn na dvanáctipalcové reproduktory Jensen.

 

Jak to hraje aneb jak strávit třeba celý den...

Musím říct, že obě krabičky skýtají opravdu nekonečně mnoho možností nastavení, ale je to vykoupeno tím, že všechno ovlivňuje vše. Otočíte-li potenciometrem Character, musíte si uvědomit, že v podstatě plynule přepínáte zesilovače, či vlastně prolínáte je spojitě mezi sebou. Takže se vám začnou měnit poměry basů, výšek, zkreslení, hlasitosti, prostě všechno. Takže myslím, že toto není krabička určená k nějakému flexibilnímu přenastavování například během koncertu. Musíte při přenastavení znovu dolaďovat i hlasitost, abyste neměli totálně rozdílnou úroveň efektovaného zvuku a zvuku bez použití krabičky. Je to opravdu docela laboratoř. Ve finále jsem nahrál ukázky na čtyři nastavení, která jsou nakreslena na přiložených letácích, abych tak nějak projel možnosti, které krabičky nabízí. Ale musíme si uvědomit, že díky spojitému průběhu potenciometrů jsou těch možností barvy a chování zvuku opravdu mraky. Krabičky zněly dobře jak před zesilovačem, tak rovnou do zvukové karty u PC. Speaker simulátory jsou opravdu dobré a není mi moc jasné, jak ta krabička pozná, do čeho je zrovna zapojená. Vliv speaker simulátoru se totiž mění právě podle toho, kam krabičku zapojíme. Zřejmě to pozná podle impedance do sebe zapojené... Docela dobře zněly krabičky i při zapojení do returnu efektové smyčky, čili vlastně rovnou do koncového stupně zesilovače.

Tech 21 British Blonde
Tech 21 British Blonde

Větší variabilitu zvuku jsem dosud u žádné krabičky tohoto typu nezaznamenal. Samozřejmě v daném ranku, tj. marshally v případě British a fendery v případě Blonde. Osobně bych uvítal možnost nějakého uložení daného nastavení do nějaké paměti. To třeba bude umět příští série. Musej to do nás přece valit postupně, aby z nás mohli kontinuálně tahat korunky...

 

Na domácí nahrávání v těchto krabičkách vidím velkého pomocníka, protože ten zvuk je opravdu velmi realistický a máme k dispozici několik aparátů v jednom a tisíce možných nastavení.

 

Info:

Tech 21 British a Blonde jsou analogové efektové pedály postavené na unikátní technologii SansAmp a poskytují nepřeberné množství nastavitelných zvuků, každá ve svém okruhu typů zesilovačů. British je zaměřena na marshally, Blonde na fendery.

Plus:

kvalitní zvuk použitelný jak v domácím, tak live prostředí

dynamika a chování je prakticky na úrovni vlastních modelovaných zesilovačů

variabilita nastavení

true bypass

díky vysoce kvalitnímu a chytrému speaker simulátoru možnost zapojení přímo do mixpultu, PA, před zesilovač, do efektové smyčky, do zvukové karty PC

 

Mínus:

nemožnost uložení presetů

složité nastavování zvuku, neboť „všechno má vliv na všechno“

mohla by v balení být 9V baterie, jak je tomu v mnoha jiných případech

 

Technická specifikace - stejná pro oba efekty

rozměry: 120 X 90 X 50 mm

váha: 300 g bez baterie

napájení: 9 V z baterie nebo adaptéru, 5 mA

impedance vstup/výstup: 1 MΩ/1 kΩ

ovládání: Level, Mid, Character, Drive, Low

Psáno pro časopis Muzikus