přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraTaurus Servo - analog guitar enhancer

14.11.2018 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - testy

Taurus Servo - analog guitar enhancer


Podle reklamních prospektů učiní Taurus zvuk barevnější, živější, přitom ponechává barvu naší kytary. Získáme pocit, že hrajeme na nástroj kvalitativně vyšší třídy. Náš zvuk by se měl lépe prosadit ve výsledném mixu. Nuž, uvidíme...

Vzhled, využití
Rozměry klasické krabičky, design je přehledný, elegantní. Vstup a výstup jsou nahoře (fajn pro umístění v pedalboardu), napájení se připojuje zboku. Ovládání obstará jeden velký potenciometr Gain, malý přepínač Boost a obligátní nožní spínač. Kontrolka je červená, pozitivně kvituji, že ve tmě neoslňuje.
Výrobce doporučuje využívat Tarurus jak s klasickými aparáty, tak s modelingovými mašinkami a při nahrávání kytary do počítače.
Jdeme na to: kytaru do Taura a šup do lampáče...

Přístup vědecký: slepý test
Hraji a průběžně šlapu na spínač (oči zavřené) a porovnávám, kdy to hraje lépe. Závěr je jasný: Na čistou kytaru vždycky vyšel lepší zvuk, když byl Taurus aktivovaný. To je teda něco. Divím se, svůj lampáč mám docela v uchu a měl bych poznat, kdy přes něj hraji napřímo. Starou Belu poznám...
Při otáčení potenciometru dostáváme rozsah od čistého až do lehce chlupatého zvuku. Hodně záleží na snímačích. To je fajn, barva kytary skutečně zůstává rozpoznatelná. Hlasitost se moc nemění, největší vliv jsem zaznamenal u kobylkového snímače. Největší nárůst její úrovně jsem naměřil mezi 1 až 2 dB, takže v hluku kapely stěží postřehnutelná změna.

Přístup lidský: zapojit a hrát
Takže co efekt dělá? Vše je jakoby čistší, jednotlivé struny jsou od sebe čitelněji rozděleny. Kytara zní pěkně vyrovnaně, zvuk je uhlazenější, vyrovnanější. Při hraní na čistou kytaru je zvuk i bez chorusů a delayů příjemný, vyvážený, zní čistě a přitom dospěle, profesionálně. Připomínám, že jsme dosud cestovali na čistém kanálu.
Na zkresleném kanálu máme chlupatější a pevnější tón, lépe jde za rukou, pěkně kreslí. Při vyšších hodnotách nastavení s přepínačem Boost se s Taurem bezva sóluje, zvuk je barevný, ponouká nás k hraní. Jako bychom zapojili další stupeň zkreslení, ale s minimálním vlivem na hlasitost. Ta se téměř nemění. Ani při maximálním nastavení gainu nejde o žádné nakopnutí, jen o maličký kopanec.

Firma Taurus sídlí v Polsku. Nabízí pár zajímavých mašinek pro basáky i kytaristy. Zesilovače, bedny, efekt, komba nebo zesilovače vestavěné do podlahové pastičky (nebo spíše do „pasti“).

Počítač? Simulace?
Ano, zde je palec nahoru. Při nahrávání do kompu je Taurus přínosem. Ať máme lepší či horší zvukovku, zvuk nám zlepší, učeše, harmonicky obohatí. Vše udělá téměř nenápadně. Ale přitom rozpoznatelně. Stejný pocit mám při využití se simulacemi. Tady můžeme experimentovat a zkoušet zapojit jej hned za kytaru nebo až za simulaci. Opět jsem zaznamenal pozitivní vliv na zvuk.

Ztráta dynamiky?
Při hře je cítit určitá komprese. Takže pokud jsme zvyklí na lampáč a jemu odpovídající dynamiku, ta se částečně ztratí. Při lehkém počechrání strun dostáváme nakopnutý zvuk, který se moc nemění ani při silném drhnutí trsátkem. Tuto výtku pošleme k čertu, pokud dynamiku k životu nepotřebujeme a hrajeme tvrdé styly. Pak uvedený rozdíl není třeba řešit a hoblujme, co to dá.

Pojem servo označuje mechanickou část, kterou je hýbáno či otáčeno automaticky, přesněji elektrickým, hydraulickým či pneumatickým zařízením. Místo abychom rukou hýbali pákou, otáčíme potenciometrem, jenž ovládá připojený servomotorek. Uvnitř testované krabičky žádná automatika není, jde pouze o atraktivní název.

Závěr
Efekt slouží k vyhlazení a načechrání zvuku. Daří se mu to. Vše provádí jemně, nenápadně, na první poslech stěží postřehneme, je-li zapnutý nebo ne. Stejně tak při nahrávání do kompu nebo se simulacemi. Nahrát některé stopy se zapnutým a jiné s vypnutým efektem dává smysl. A taky tolik potřebnou šťávu. Využít se dá též na basu.
Jediné, nad čím přemýšlím, je to, zda při dlouhodobém užívání nebude znít naše kytara kapku sterilně. Toto si netroufám odhadnout. Barevně i funkčně mi připomíná BBE Sonic Maximizer. Osobně tipuji, že Taurus si buď zamilujete (a budete ho mít zapnutý neustále), nebo vám nesedne (a nebude třeba jej využívat vůbec). Těžko si dovedu představit něco mezi tím.

Info
Taurus Servo je kytarový podlahový efekt sloužící k vylepšení našeho zvuku, vyrovnání harmonických složek a lepšímu umístění do mixu. Využití s klasickým aparátem, pro nahrávání do počítače, ve spojení se simulacemi. Cena je 3400 Kč.

Plus
zvuk (fakt to funguje)
napájení s libovolnou polaritou
design
true bypass

Mínus
nejede na baterky
mírná ztráta dynamiky

Technická specifikace
ovládání potenciometr Servo Gain, přepínač Boost
true bypass ano
napájení 9–15 V DC, libovolná polarita
odběr 40 mA
rozměry 50 x 66 x 110 mm
hmotnost 0,2 kg

Web
https://www.taurus-amp.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Taurus-Servo-analog-guitar-enhancer~14~listopad~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.