Tama Superstar Custom - nová superstar?

Tama Superstar Custom - nová superstar?
Tama Superstar Custom - nová superstar?

Historie řady Superstar ve strategii firmy Tama je poměrně spletitá. Původní javorové tenkostěnné korpusy bubnů Superstar vystřídala v osmdesátých letech bříza. I po této změně byla řada Superstar "top level" produkce firmy, nicméně později uvolnila místo novým řadám jako Artstar, Granstar a dalším, nyní již opět zavrženým, výrobním liniím. Místo nich je nyní na scéně znovuobnovená Superstar, teď ovšem v roli určitého nástupce dlouholeté střední katalogové řady Rockstar.

Právě z této řady "Superstary" převzaly některé vnější znaky, jako průběžné mušle přes celý korpus, závěsný systém tomů Star Cast Mount, a ani korpusy nejsou totožné s těmi původními Superstar, na které ještě občas můžeme narazit v inzercích a internetových bazarech.

Těla bubnů jsou nyní kromě březových vrstev vybaveny vnitřní vrstvou z lípy (basswood).

Povrchová úprava sady byla Custom Mahogany Fade, odstínovém přechodu z tmavo-červeno-hnědé přes červenou až ke žluté barvě na druhé straně korpusu.

Pokud byste testovanou soupravu hledali v katalogu, najdete ji pod označením SL52FS. Sada s katalogovým označením S na konci znamená, že souprava neobsahuje mechaniku. Respektive je v ní pouze "téčko" pro tomy na velkém bubnu a holder pro velký tom s adaptérem pro uchycení za činelový stojan.

Pokud zákazník chce pořídit kompletní set se stojany a šlapkou, je pro něj připravena verze SL52F. Mechanika, která je v ní obsažena, nese označení HR5WN a obsahuje HS70WN - stojánek pro snare, HC72WN - rovný stojan na činel, HC73BWN - stojan s ramenem na činel, HH75W - stojan pro hi-hat a HP200 - bubnový pedál.

Možnost vybrat si mezi verzí kompletní soupravy se základní mechanikou a mezi samotnými korpusy považuji za velmi šťastnou. Často se stává, že bubeník má z předchozí odprodané soupravy ponechanou mechaniku a takto tedy odpadá starost s odprodejem nepotřebných částí soupravy.

 

Jestliže se zaměříme na detailnější popis vnějšího dojmu ze soupravy, a tedy toho, co "prodává okem", určitě bych kromě již zmíněného karamelového fade - povrchu v hezkém laku - uvedl jako další působivý prvek zdánlivý detail, který je navíc vlastně určitým roztomilým podfukem: v korpusech (mimochodem velmi pečlivě upravených, zbroušených a dokonale začištěných) je totiž vlepen štítek, který sice po podrobnějším ohledání není tím domnělým certifikačním štítkem s podpisem kontrolního pracovníka, jak jej známe z řady Starclassic, ovšem dojem určité individuální péče, věnované každému komponentu, v zákazníkovi zůstává... Šikovný tah.

Další, dejme tomu na druhý pohled zaznamenaný, dojem, se týká ráfků, které jsou na malém bubnu i na tomech lité, totožné s těmi, které se používají pro Starclassic. Lité ráfky jsou pro tuto cenovou kategorii nezvykle vstřícný krok - usnadňují stabilnost ladění a délku sustainu. Bubny s nimi dostávají ve zvuku celkově víc "moderních" zvukových vlastností.

Pokud bych ještě do třetice zdůraznil něco z vnějšího vzhledového dojmu, byla by to mechanika struníku malého bubnu. Hned při pohledu na jeho princip je jasné, že se jedná o propracovaný perfektně fungující mechanismus, vybavený navíc v upnutí struníku solidními textilními páskami namísto běžných plastových proužků. Při dalším ohledání - a tady se už konečně dostáváme k samotnému zvuku soupravy - struníkový mechanismus bezchybně funguje, má lehký a bezhlučný chod, neviklá se a struny jdou pomocí něj nastavit do nejrůznějších úrovní napnutí.

Malý buben je díky pečlivě konstruovanému struníkovému mechanismu velmi senzitivní i s povolenějšími strunami. Laditelnost je velmi rozmanitá, korpus se v podstatě rezonačně zavírá až při velmi vysokém ladění. Mně ale u něj nejvíc seděla poloha nižšího ladění hrací blány a volnějšího struníku, kdy buben získal krásnou měkkou barvu a to správné rezonanční "blaff" v dozvuku struníku.

Velký buben jsem zkoušel s několika blánami a v různých laděních, nejlépe mu však bylo v poloze moderního dravého šlapáku - při použití blan typu Powerstroke - s vestavěným tlumicím prstencem. Konečně i firemní "převozka" je koncipována podobně. Při tomto použití a v nižším ladění se buben krásně otevřel a opravdu impozantně rozbasoval.

Naopak trochu problém vznikl při hledání ambientnějšího jazzového zvuku s pískovanou jednovrstvou blánou a při vysokých laděních, ale to je hlavně otázka 22'' průměru testovaného bubnu, s 20'' verzí by bylo v tomto směru jistě jiné pořízení...

I u charakteru tomů (10'',12'',14'') se potvrdilo, že souprava bude doma především v rockovějších kouscích - syté a melodické tomy mají dlouhý a plný sustain (opět díky litým ráfkům a Star Cast zavěšení) a prokazují perfektní službu zejména ve středním a nižším ladění. I při použití dvouvrstvých a tlumených blan typu Pinstripe si tomy udržely tón a dostatečně dlouhé doznění.

Nicméně i s "převozkami" Power Craft (předpokládám, že vyrobené firmou Evans) je už souprava použitelná, jak už bylo řečeno, včetně šlapákové blány s prstencem.

Jediný otazník se týká struníkové blány na bubínku, která na mě už při ladění působila dost "celofánově" a nedůvěryhodně, kterýžto dojem se velmi brzo potvrdil jejím vytržením z obroučky. Tohle se mi tedy naposledy stalo s Amatkou :-). Ale výměna blány je už položka v řádech stokorun, což u nástroje za desetitisíce nehraje roli.

Můj celkový dojem ze soupravy je tedy veskrze pozitivní, sada si zachovává důstojnost a pečlivý přístup dřívějších výrobků pod hlavičkou Tama a především pro rockové a dravější žánry to může být ve středních kategoriích bicích souprav dobrá volba.

 

Info:

Bicí souprava Tama Superstar patří do linie středních cenových řad. Korpusy jsou vyrobeny z kombinace břízy a lípy. Tomy a malý buben mají šest milimetrových vrstev, velký buben o jednu vrstvu víc. Souprava je dodávána buď s verzí bez hardware (ozn. SL52FS), tady je cena 24 840 Kč, nebo kompletně se základním hardware (SL52F) za cenu 31 750 Kč.

 

Plus:

nadprůměrný malý buben s pečlivě konstruovaným struníkovým mechanismem

lité ráfky u malého bubnu i tomů

 

Mínus:

rezonanční struníková blána u malého bubnu

 

Technická specifiakce:

materiál korpusů: bříza a lípa

rozměry sady: 22 x 18'' velký buben, 10 x 8'', 12 x 9'' a 14 x 11'' tomy, 14 x 5,5'' malý buben - testovaná verze sady je bez mechaniky

materiál HW: lité ráfky na tomech a malém bubnu

blány: Evans Power Craft

Psáno pro časopis Muzikus