Tama Stage Star - test levné bicí sady

Tama Stage Star - test levné bicí sady
Tama Stage Star - test levné bicí sady

Stalo se již zavedeným pravidlem, že do nabídky renomovaných firem patří i hodně levné soupravy určené pro méně majetné hráče nebo "na holení". Klasickým případem je série stage star japonské tamy.

K testu jsem dostal následující konfiguraci: 13" malý buben, 18" velký buben, 10", 12", 14" tom tomy, to vše ve vínové barvě (fólie), včetně hardwaru a činelů.

Malý buben

Je ocelový a při vynaložení určitého úsilí hraje opravdu velmi slušně. To úsilí zmiňuji proto, že každou blánu drží pouze šest (!) šroubů, což značně ztěžuje ladění a činí je méně stabilním. Struník pracuje dobře, bubínek je poměrně dynamický a i s přepravní blánou hraje přijatelně. Do klubu stačí, slušně reaguje i na metličky. Menším problémem jsou i tenké ráfky, které způsobují, že technika cross stick vyznívá poněkud tišeji.

 

Velký buben

Na osmnáctku velmi slušný, má dostatek basů a i s přepravními blánami hraje slušně. Tama vždy dělala výborné velké bubny a zde svou pověst jen potvrdila, kopák není téměř třeba tlumit a velmi dobrý zvuk si konstantně drží i při změně ladění. Slušný fundament soupravy, její nejsilnější článek.

 

Tom tomy

S přepravními blánami hrají velmi dobře, dozvuk je uspokojivý, tón hutný a ladění poměrně stabilní. Nástroje reagují citlivě i v hodně nízkých dynamických hladinách. S blánami Ambassador Coated (pískované) kotlíky "najazznou", dozvuk se mírně zkrátí a zvuk trochu vyschne. Problém nastane v případě, že se rozhodnete "potáhnout" nástroje dvouvrstvými blánami a nad to ještě pískovanými. Vyzkoušel jsem Emperor Coated a zejména u desítky tom tomu mi dalo hodně práce nalézt ladění, ve kterém by neztratil sustain. Nakonec se sice podařilo, ale kombinaci této soupravy a zmíněných blan bych přesto nedoporučoval.

 

Hardware

Výborně funguje pedál velkého bubnu, okamžitě jsem našel pohodlné "hrací" nastavení. Stojanu na malý buben také není co vytknout, je stabilní a účel plní bezchybně. U stojanu na hi-hat mi trochu chybí paměťová objímka a nastavení odporu pružiny. Je však pravda, že stojan s nastavitelným odporem sešlapu by cenu soupravy rozhodně zvedl. Rovný stojan na činel je stabilní a závity budí důvěru. Nejslabším článkem je stolička, trpěl jsem silnými pochybnostmi, zda mě unese (vážím kolem sedmdesáti kilogramů). Unesla, ale po zátěžové zkoušce mi nešel sundat sedák a musel jsem vynaložit opravdu značnou dávku energie na to, abych tu kulatou věc od zbytku stoličky oddělil. Nakonec se podařilo, příště budu víc věřit intuici.

 

Činely

Jsou opravdu spíše na cvičení. Sada obsahuje hi-hat a crash ride. Z hi-hatky dostanete poměrně zajímavý, téměř elektronický zvuk, ale do klubu bych si ji nevzal. Totéž platí o crash ridu. Na druhou stranu: pokud vám při cvičení jde hlavně o prostorovou orientaci po soupravě, účel tyto činely splní.

 

Závěr

Není to špatná souprava. Do klubů bych si bez obav vzal kotle s nataženými Ambassadorkami a kopák. Virbl je použitelný také, jen ladění vám zabere víc času. Je důležité, že všechny nástroje soupravy se spolu pěkně pojí (nezahrnuje činely). Hardware je až na stoličku spolehlivý a plně funkční. A kdo shání nějaké laciné činely do zkušebny, má tento problém vyřešen. Poměr cena/výkon je v případě této soupravy uspokojivý, zejména co se velkého bubnu, kotlů a hardwaru týče.

 

Info:

Tama Stage Star je levnější řada bicích renomované značky. Její cena je 12 980 Kč, v úpravě Custom stojí 18 470 Kč.

 

Plus:

velký buben (!)

pedál velkého bubnu

slušně hrající tom tomy, které se výborně pojí se šlapákem

kvalitní stojany

 

Mínus:

činely

stolička (!)

šest šroubů malého bubnu

při použití dvojitých pískovaných blan se rapidně zkrátí zvuk tomů

Psáno pro časopis Muzikus