muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíTama Speed Cobra HP310LW - dvojšlapka, která vychází z vlajkové lodi firmy Tama modelu Speed Cobra 910

29.1.2019 | Autor: Václav Zima | sekce: pro muzikanty - testy

Tama Speed Cobra HP310LW - dvojšlapka, která vychází z vlajkové lodi firmy Tama modelu Speed Cobra 910


Tama Speed Cobra ve zjednodušeném kabátě a s cenou, která příjemně překvapí

V roce 2016 uvedla firma Tama inovovanou řadu pedálů Speed Cobra. První verze tohoto pedálu vyvolala velký zájem a zařadila tím firmu Tama mezi společnosti, které vyrábějí pedály typu longboard. Bohužel zde docházelo k občasným technickým problémům s uložením a stabilitou ložisek v ose vačky.

To se mělo s novou řadou uvedenou v roce 2016 změnit a také došlo k několika dalším drobným, ale ve výsledku důležitým inovacím. A byl tu nový pedál Tama Iron Cobra 910. Samozřejmostí bylo, že se firma snažila podobnou koncepci pedálu uvést i v nižší cenové hladině. Tou je řada 310, která byla vyvinuta podle stejných principů konstrukce jako řada Speed Cobra 910 a využívá všechny její přednosti, ale samozřejmě v poněkud omezené podobě vzhledem k příznivější ceně.
Prodloužená šlapka pedálu, tzv. longboard, speciálně navržená pro řadu Speed Cobra, zlepšuje výkon a rychlost zdvihu šlapky pedálu s menší fyzickou námahou než dříve u pedálů Iron Cobra. Kromě toho hladší povrch šlapky snižuje tření mezi nohou a pedálem, což umožňuje přesnější ovládání, citlivost a flexibilitu.
Pedál má technicky zajímavě řešení úhlu postavení vačky a pedálu. Jedná se o patent (US PAT.NO.8269089). Je to tzv. zapuštěné nastavení, kdy je vačka přesunuta před vlastní pedál. Tím vzniká změnou úhlů proti klasickému postavení jiné rozložení směru sil při úderu a větší rovnováze sil mezi pohybem pedálu a vačky. Změna úhlů by měla vést také k menšímu namáhání ložisek Fastaball zhruba o dvacet procent. To se dá však samozřejmě těžko posoudit.
Litá řetězová vačka je odlehčena asi o čtyřicet procent oproti vačce z pedálu Iron Cobra. To má samozřejmě vliv na lehčí chod pedálu. Řada Speed Cobra 310 je vybavena stejným dvojitým řetězem jako řada Speed Cobra 910. Tento dvojitý řetěz nabízí hladký a přesný pohyb pedálu při úderu. Pedál Speed Cobra 310 používá nově navržené uložení v patě pedálu. Používá válcovou mosaznou objímku, která chrání závěsový kolík před poškozením nebo uvolněním a zajišťuje tak plynulý pohyb a zvyšuje životnost. V této cenové hladině nebývá běžnou možnost nastavení úhlu beatru. Tento pedál však tuto možnost nabízí. Nastavení pružinového mechanismu vychází také ze systému Spring Tight pedálů řady Iron Cobra 900. Použití kontramatky zabraňuje uvolnění pružiny.

Firma Trick patentovala před pár lety kardan, kde je použito prstence pro převod v kloubu. Toto uložení po pár letech použila i firma Pearl u svých pedálú Demon. Jedná se o velice zajímavé řešení, kde působení sil tolik nenamáhá kloub a tím pádem je tento převod méně náchylný na opotřebení a vznik vůle v kloubu.

Vše je, jak se říká, v nohách. Dobrý pedál určitě může pomoci dojít ke zdárnému výsledku, ale není to vždy vše. Hodně samozřejmě záleží také na nastavení pedálu. Tama touto řadou 310 volila možnost hodně muziky za málo peněz a podle mě se to i povedlo. Samozřejmě pokud přejdete z klasického pedálu na longboard, je nutné trochu pozměnit techniku hry, protože reakce pedálu se liší. Hlavně u dvojitých úderů. Ale pro tzv. opakovaný úder, tedy česky řečeno „sypačky“, je to určitě dobrá volba. Možnost nastavení pedálu je široká, co se týká možnosti a variability v této cenové hladině. Kardan jako takový hodnotit nemohu, jelikož jsem pedál používal krátkou dobu, a jeho životnost tím pádem nejde posoudit. Ale konstrukčně se neliší od běžné produkce. Jediné, co mi trochu vadí, ale to je opravdu velice individuální, je vycentrování pedálu. Pravý beatr jde do středu a levý mimo. To se podepíše na zvuku. Ale je to opravdu detail a málo světových značek to řeší jinak. Přece jen pravou nohou hrajete více, pokud jste tedy pravák.

Info
Tama Speed Cobra HP310LW je dvojšlapka, která vychází z vlajkové lodi firmy Tama modelu Speed Cobra 910.

Plus
variabilita nastavení v dané cenové kategorii
zpracování
cena

Mínus
místo úderu levého beatru

Technická specifikace
převod dvojitý řetěz
ložiska Fastball
typ pedálu Longboard
vačka odlehčený hliník
beater filc/plast


Web
http://www.tama.com/product/hardware_data.php?year=2018&area=2&id=5

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Tama-Speed-Cobra-HP310LW-dvojslapka-ktera-vychazi-z-vlajkove-lodi-firmy-Tama-modelu-Speed-Cobra-910~29~leden~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.