muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíTama HP910LSW a HH915N - dvoušlapka a stojan na hi-hat

20.10.2013 | Autor: Martina Kajda Balcarová | sekce: pro muzikanty - testy

Tama HP910LSW a HH915N - dvoušlapka a stojan na hi-hat


Tama Speed Cobra
Dvoušlapka HP910LSW

Inovovaná legendární Iron Cobra nese název Speed Cobra. Jak už název napovídá, tento pedál je zaměřen na rychlost, zároveň ale i na sílu úderu pedálu, neboli na dvě nejvíce požadované funkce bubeníků. Díky nově vyvinutým systémům a součástem je dvojpedál určen pro agresivní a zároveň rychlou hru, ale samozřejmě je schopen hrát dynamicky a v jakémkoli stylu. Tolik slova výrobce...

K otestování mám k dispozici dvojpedál pro praváky (Speed Cobra je k dostání i ve verzi pro leváky a samozřejmě i jako single pedál).

K novým Cobrám už neodmyslitelně patří pevné plastové pouzdro, zde v černé barvě. Uvnitř pouzdra kromě pravého a levého pedálu a kardanu nalezneme ještě podrobný návod (v angličtině a čínštině, i s obrázky), dva inbusy, dvakrát Beater Balancer (kovové „prstýnky“, které se nasazují na tyčku beateru a slouží k nastavení odporu pedálu) a dvakrát zámek na šroub u beateru.

Jiný design

Nejvíce se pedál na první pohled liší od předchozích modelů svým vzhledem. Celý je laděn do stříbrné barvy s černými doplňky. Přiznám se, že ze začátku mi do oka úplně nepadl, ale po pár dnech se to změnilo (na vzhledu by sice záležet nemělo, ale...). Delší deska je navržena tak, aby rapidně zvýšila sílu a rychlost úderu za použití menší fyzické námahy, více než kdy předtím. Hladší povrch snižuje tření mezi nohou a pedálem, což umožňuje přesnější kontrolu a flexibilitu. Osobně mi hladší povrch vyhovuje více, hlavně pro hraní skluzu bez bot. Jenom mi tady trochu vadí prohlubně po stranách pedálu (při hraní v botách tento problém okamžitě odpadá). Také zde nenajdeme zarážku.Šlapka reaguje lehce a citlivě, celkem bez obtíží se mi vždy podařilo seřídit levý i pravý pedál na stejnou úroveň - při nastavení menšího i většího odporu.

Cobra Coil

Zespodu je na každé šlapce připevněná posuvná ocelová pružina s filcovou výplní, která má pomáhat vracet pedál rychleji do původní polohy. Žádný velký znatelný rozdíl s Cobra Coil a bez ní, jsem ale bohužel nezaznamenala, což samozřejmě může být dáno mýma nohama.


Další vychytávky

Mezi ně patří LiteSprocket - nově vyvinutá odlehčená vačka, FastBall Bearing (speciální ložisko vytvořené na základě super přesných ložisek používaných v počítačových hard discích nebo systémech ABS v automobilech), Oiles Bearing Hinge (ložisko spojující patu s pedálem šlapky - má menší tření než standardní ložiska a zároveň eliminuje pohyb ze strany na stranu).Nově zvolený úhel řetězového převodu k základně umožňuje lepší rozložení působících sil a rychlejší a přesnější chod pedálu. Hodně mě nadchlo snadné odháknutí pružin, není potřeba nikde nic odšroubovávat. Pružina je jištěna proti samovolnému povolování během hry. Mechanismus uchycení pedálu k basovému bubnu je natočený do strany, což umožňuje snadnější manipulaci. Na pravém pedálu postrádám vespod suchý zip nebo šroubovací trny, ty nalezneme pouze na levém pedálu. Beater disponuje speciálně tvarovanou (do trojúhelníku) filcovou hlavicí s plynule nastavitelným sklonem, tudíž si můžeme sami zvolit, jak velkou plochu filcu necháme dopadat na blánu, a tím ovlivnit zvuk bubnu. Úhel beateru (pravého i levého) lze nastavit nezávisle vůči pedálu.Klička ve tvaru kladívka je přichycena ke konstrukci levého pedálu.

Info:

Tama Speed Cobra HP910LSW je příjemná, dobře reagující dvoušlapka s řetězovým převodem, delší deskou pedálu a bohatými možnostmi nastavení. Oproti předchozím modelům má celkově odlehčenou konstrukci. Cena HP910LSW je 9990 Kč včetně kufru.

Plus:
- Quick hook - snadné a rychlé odháknutí pružin- lehké a zajímavé beatery - delší desky pedálů- pevné plastové puzdro

Mínus:
- možná vzhled, ale ten může být pro někoho plusem- absence trnů, či suchého zipu na pravém pedálu

Tama HP910LSW a HH915N - dvoušlapka a stojan na hi-hat


Hi-hat stojan (HH915N)

Nejen pedál, ale i stojan na hi-hat řady Iron Cobra se dočkal inovace, z čehož vznikl model Speed Cobra. Pojďme se na něj trochu podrobněji podívat.

Po vybalení z krabice na mě vykoukly dvě části stojanu a přibalený návod (v angličtině a čínštině, ovšem i s obrázky), náhradní filc, dva inbusy a klička.Velmi mě zaujalo uložení tyčky do vrchní trubky, které zabrání jejímu vypadnutí a ztracení, či ohnutí při přepravě. Je zastrčena z druhé strany (než když je stojan postavený). Vespod ji chrání připevněný držák vrchního činelu (clutch) a z vrchu se na ní našroubuje takový malý černý plastový klobouček, takže tyčka nemá kudy vyklouznout. Moc pěkná vychytávka, nesmíme ovšem ztratit onen klobouček... Jeho další funkcí je zabránit vyšroubovávání tyčky během hraní (tvarově přesně zapadá do té spodní části, do které se tyčka šroubuje).

Na vrchní trubce samozřejmě nechybí paměťová objímka, vršek zakončuje Spring Seat, neboli ta část, na kterou se pokládá spodní činel hi-hat. Činel položíme na filc, který je přilepen na umělohmotné části, kterou ze spodu nadzdvihuje pružina na šroubu (tím potom regulujeme sklon činelu).Další vychytávku najdeme na držáku vrchního činelu.

Swing Lock Clutch

Pro volnější a maximálně přirozenou rezonanci obou činelů se toho vrchního ze shora nedotýká filc, ale umělohmotná matice, a to jen velmi malou plochou, takže ho takřka nic nedusí. Zastánci klasických filců mají možnost volby, druhý filc je součástí balení.

A co spodní část

Stojan disponuje dvěma dvojitýma nohama, což umožňuje větší flexibilitu postavení a nastavení. Ze spodu na nich nalezneme vysouvací hroty. Nohy se dají samozřejmě otáčet a celý stojan můžeme různě naklápět, k čemuž nám stačí pouze povolit jednu kličku. Pod pedálem se schovává vysouvací stabilizátor, takže stabilita stojanu je jištěna několika způsoby.Delší deska pedálu (logicky se shoduje s deskou šlapky Speed Cobra, konstrukčně i designově) nám nabízí flexibilitu a zlepšuje jeho ovladatelnost a citlivost. Výšku pedálu lze různě nastavit pomocí dvou šroubků. Tuhost sešlapu nám nabízí šest různých úrovní.

Info:
Stojan na hi-hat Tama Speed Cobra (HH915N) je skvěle fungující dvounohý stojan s tichým chodem a se systémem převodu Lever-Glide (pásek), který zajišťuje plynulejší a lehčí pocit z hraní s rychlejší akcí. Cena HH 915N je 5760 Kč.

Plus:
- kvalitní zpracování - bohaté možnosti nastavení - celkově vychytaný stojan

Mínus:
- cena (už je to vyšší level)

www:
www.tamadrum.co.jp

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Tama-HP910LSW-a-HH915N-dvouslapka-a-stojan-na-hihat~20~rijen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.