muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

kytaraTC Power Core - PCI karta a efektové plug-iny

20.11.2001 | Autor: Daniel Zahradníček | sekce: pro muzikanty - testy

TC Power Core - PCI karta a efektové plug-iny

TC Power Core - PCI karta a efektové plug-iny

VST, Direct X a TDM plug-iny TC Works jsou na trhu již několik let a stejně jako studiové procesory firmy TC Electronics, z nichž jsou převážně odvozeny, mají mnoho příznivců. Od letošního léta na dveře počítačových studií klepe nejnovější produkt TC Works - efektová PCI karta Power Core. Je osazena čtyřmi DSP procesory Motorola, jejichž výkon může být začleněn do libovolného prostředí VST. Celkový výkon karty je 2800 MHz (2,8 GHz), což je zhruba ekvivalent současného výkonu čtyř počítačů Mac G4/500. Ať je tedy váš Mac domovem pro Cubase, Nuendo, Logic nebo třeba Digital Performer, zde je možnost, jak ke stávajícímu 1+1 dokoupit další 4 ložnice. Jsou přímo do osobního vlastnictví, a že jsou opravdu luxusní, o tom nemůže být pod hlavičkou TC vůbec pochyb.

Základní výkon karty Power Core vychází ze čtyř procesorů Motorola 56k (56362 @ 100 MHz), každý je navíc doplněn o vlastní paměť SRAM 384 kB. Tyto procesory jsou přímo optimalizovány pro operace s digitalizovaným audio signálem a proto mohou být i více než desetinásobně rychlejší než identické úlohy na podobném počítači platformy PC nebo Mac. Jejich procesor je totiž přizpůsoben na běh obecného operačního systému, bez možnosti výraznějšího urychlení. Vedle čtyř čipů Motorola je karta Power Core navíc doplněna o procesor Power PC 200 MHz Motorola 8240. Její celkový výkon je tak 400 MIPS (miliard instrukcí za sekundu), což odpovídá právě výkonu procesoru 2,8 GHz. Možnosti jsou tak teoreticky limitovány pouze vlastním výkonem a kapacitou sběrnice PCI. V současné době je tak zaručeno bezproblémové použití ve 24bitovém prostředí, na vzorkovací frekvenci 96 kHz, se zaručenou kompatibilitou do budoucnosti pro ještě vyšší rozlišení (karta samozřejmě funguje i na 44,1 nebo 48 kHz a v rozlišení 16 bitů). Karta je podle zvyklostí PCI navíc "cross-platform", s předpokládanou podporou pro PC od konce letošního roku.
Samotná integrace do pracovního prostředí probíhá přes rozhraní VST / MAS, čímž je výkon karty dostupný pro libovolný audio editor používající prostředí VST. Zpracování na vlastních procesorech Motorola je však trochu odlišné od standardu VST, který byl specifikován pro použití na vlastním procesoru počítače. Nutnost použití odlišných kódů vedla k přeprogramování stávajících plug-inů TC Works právě pro čipy Motorola. Nově vzniklý formát nese název Power Core VST a byl nabídnut i dalším vývojářům. Ze společností, které se rozhodly překódovat některé ze svých plug-inů, nebo se přímo podílet na vývoji nových, je možné zatím jmenovat např. španělské Duy (doposud aktivní zejména v oblasti TDM plug-inů pro ProTools), Steinberg nebo Antares (plug-iny automatického dolaďování Auto-Tune nebo simulace mikrofonních charakteristik).
Ovladače karty jsou v současné době kompatibilní podle standardu VST 1.0 - což zatím přináší problémy s použitím virtuálních syntezátorů a dalších MIDI aplikací, které jsou obecně podporovány až od VST 2.0. Prodejní aktivity kolem karty Power Core ovšem nejsou a snad ani nemusejí být založeny na slibech budoucí kompatibility a možností, ale vychází z aktuální nabídky. Přiložené CD obsahuje sadu označenou TC Tools 96k, kterou tvoří TC Mega Reverb, TC EQ Sat a TC Chorus / Delay. V současné době je součástí Power Core navíc třípásmový dynamický procesor TC Master X. Jak praví přelepka na krabici, ve které jsem kartu obdržel, měl být zdarma jako součást karty dodáván pouze do prvního října 2001. Podle nových informací je tato nabídka ale prodloužena až do konce letošního roku.
Při výsledné kalkulaci se cena 56 690 Kč vč. DPH za balík Power Core jeví více než příznivě, zvláště když součet hodnoty přiložených plugin tvoří více než 2/3 celkové ceny. V úvahu je nutno dále vzít obrovské navýšení výkonu, které mnohým může ukončit dilema nad případnou investicí do upgradu, zejména starších modelů Apple G3. Spojení se sadou efektových plug-inů, jejichž algoritmy jsou prověřeny ze špičkových procesorů TC Electronic, tedy tvoří opravdu atraktivní nabídku. Proto opodstatněné důvody, proč Power Core nekoupit, mě napadají pouze dva. Vlastnit Pro Tools nebo počítač vůbec nemít.


info
 • TC Power Core je PCI karta se čtyřmi procesory Motorola o celkovém výkonu 2,8 GHz, kterým rozšiřuje výkon počítače na sběrnici VST. Součástí sady jsou efektové pluginy odvozené z procesorů TC Electronic (reverb, ekvalizer, chorus, delay, vícepásmový dynamický procesor). V současné době funguje s libovolným VST programem na počítačích Mac. Cena je 56 690 Kč vč. DPH.

  plus
 • obrovský výkon
 • vlastní sada špičkových efektů TC
 • použití s libovolným audio editorem VST
 • podpora od dalších firem
 • možnost použití až deseti karet Power Core současně


  minus
 • vlastní formát, který není přímo VST kompatibilní
 • zatím pouze pro Mac (verze pro PC na konci roku)


  Kompatibilita:

  - Steinberg:
  Cubase VST, Nuendo
  - Emagic: Logic Audio
  - TC Works: Spark, Spark XL
  - MOTU: Digital Performer
  - Bias: Peak

  Sada plug-in:

  - TC Mega Reverb:
  podle studiového procesoru TC Electronic M 5000. Nabízí šest typů dozvuku (Hall, Horseshoe, Prism, Fan, Club, Small Room). Samozřejmostí je oddělené zpracování kanálů - "True Stereo".
  - TC Chorus / Delay: vychází ze studiového procesoru TC Electronic 1210. Nabízí současnou modulaci signálu a delay (až 500 ms), frekvenční filtr laditelný v rozsahu 20 Hz - 16 kHz, nastavení LFO nebo algoritmus pro simulaci analogové saturace.
  - TC EQ Sat: pětipásmový masteringový ekvalizér, shodný s EQ částí na procesoru TC Electronic Finalizer.
  - TC Master X: třípásmový dynamický procesor pro finalizaci nahrávek (expander, kompresor, limiter). Součástí Power Core pouze do 31. 12. 2001. Možnost upgrade na verzi s pěti frekvenčními pásmy.

  Systémové požadavky:

  - Power Mac G3/233 a vyšší nebo G4
  - volný slot na sběrnici PCI
  - 128 MB RAM
  - systém Mac OS 9.04
  - libovoný audio SW VST kompatibilní


  Internet:

  www.tcworks.de
  www.tcelectronic.com

  Psáno pro: časopis Muzikus 2001/10

 • Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/TC-Power-Core-PCI-karta-a-efektove-pluginy~20~listopad~2001/

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.